Pokud se podíváte na trh s náhražkami kávy, bude jí vévodit právě melta. Jedná se o nejčastěji používanou kávovinu v České republice. Najdete ji i v tom nejmenším obchůdku s potravinami. V dobách, kdy nebylo možné sehnat pravou kávu, se melta těšila obrovské oblibě. A i dnes, kdy je trh přehlcen nejrůznějšími druhy kávy, se melta stále ještě používá. Některé náhražky kávy mohou zase chutnat příliš hořce, a to i po oslazení nebo přidání mléka. Melta má sama o sobě nasládlou chuť, takže není třeba ji doslazovat.
Co je vlastně melta?
Melta je směsicí kořene čekanky, cukrové řepy, drcených obilek ječmene a žita. Často se jí říkalo také „káva chudých“. Dnes už bychom ji mohli nazvat jako „zdravou kávu“, protože známe její účinky na lidské zdraví. Tak například je prospěšná pro zažívání a neobsahuje kofein. To z něj činí oblíbený nápoj pro těhotné ženy a kojící matky, které se alespoň na čas chtějí ve prospěch svého dítěte vzdát této návykové látky. Právě kořen čekanky je ale nejdůležitější a nejzdravější složkou melty. Obsahuje inulin, který pomáhá při onemocnění močových cest, při ledvinových kamenech, zácpě nebo nechutenství. Není vhodná pro lidi, kteří drží bezlepkovou dietu.
Cikorka vs. melta
Předchůdcem melty je cikorka, kterou si užívali postavy z pohádky o kocouru Mikešovi. Cikorka je vlastně jen nápoj z čekanky. Melta je jeho obohacená verze, jejíž receptura zůstává pořád stejná. Můžete se tedy těšit ze stejné chuti – čímž se liší od jiných náhražek kávy. Cikorka svůj název získala za latinského označení pro čekanku: cichorium. Cikorka je v některých částech světa známější, než melta. Například v Holandsku se používá a vyrábí již od roku 1690.
Jak uvařit meltu?
Pokud si koupíte meltu, můžete si návod na její přípravu přečíst na obalu. Obvykle vyžaduje čtyři lžíce melty zalít jedním litrem vroucí vody. Tuto směs krátce povařte, nechte tři minuty odstát a pak sceďte – například od konvice na čaj nebo džbánu, ze které si budete směs postupně odlévat. Sedlinu ve výsledném nápoji ale nenechávejte, protože by došlo k celkovému zhořknutí nápoje. Stejně tak bychom neměli kávu znovu ohřívat.
Úprava melty
Samotná melta může mít pro mnohé velmi výraznou chuť. Někteří ji milují jen tak samotnou. Řada lidí se ale rozhodne její chuť trochu doladit svým potřebám. Tak například na litr vody nepoužijí čtyři lžíce, ale jenom dvě. Nebo si meltu dosladí. Můžete použít cukr, med nebo různá další alternativní sladidla – podobně, jako byste připravovali pravou kávu. Stejně tak je vhodné (a velmi oblíbené) meltu dochutit mlékem. Samotné mléko má také lehce nasládlou chuť a zjemní tak výraznou chuť melty. Existují lidé, kteří by meltu bez mléka nevypili, s mlékem ji ale zbožňují. Místo mléka můžete použít smetanu (někdo používá dokonce zakysanou smetanu). Doplnit ji můžete špetkou soli nebo kořením, jako je kardamom, skořice nebo hřebíček.
Melta porcovaná v sáčcích
Pro zjednodušení přípravy začal výrobce meltu připravovat v sáčcích, které jsou podobné čajovým sáčkům. Jeden takový sáček vložíte do hrníčku a zalijete jej vroucí vodou. Necháte asi 5 minut odstát a pak sáček vyjmete. Dejte si pozor, pokud jej budete vymačkávat, protože se snadno protrhne. Pokud máte rádi výraznější chuť, můžete použít hned dva sáčky najednou nebo nechat odstát delší dobu. Dochutit můžete stejnými způsoby, jako klasickou meltu.
Příprava instantní melty
V současné době se můžete setkat také s instantní meltou. Ta je vhodná pro současný rychlý způsob života. V ní je cukrová řepa nahrazena topinamburem, neobsahuje žádná aditiva. V současné době se jedná o velmi oblíbený produkt, protože si rádi usnadňujeme život a navíc si vždy připravíme pouze takové množství, jaké skutečně využijeme. Snadnější příprava je ale vykoupena dražší cenou, která je oproti klasické meltě až dvojnásobná. Do hrnku si dejte 1 až 2 lžičky směsi a zalijte horkou vodou. Můžete ihned vypít nebo dochutit stejným způsobem jako klasickou kávu. Nevýhodou je slabá vůně kávy.
Je melta zdravá?
Již dříve jsme uvedli, že složení melty je zdravé. Neobsahuje přidané cukry a ani kofein. To je výhodné pro všechny, kteří se těmto látkám chtějí vyhnout. Hlavní složkou, která způsobuje pozitivní zdravotní účinky melty, je čekanka. Ta totiž obsahuje inulin, což je látka, která má nízký glykemický index. Kromě toho se podílí na rovnoměrnější sekreci inzulínu. A to je dobrá zpráva pro diabetiky. Inulin má také protizánětlivé účinky, používá se při onemocnění močových cest, ale také při zácpě či nechutenství.
Další zdravotní účinky melty
Kromě již zmíněného bylo také prokázáno, že melta snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Dále pak podporuje růst užitečných bakterií v tlustém střevě a potlačuje šíření těch patogenních. Tím přispívá k celkovému zdraví člověka. Inulin považujeme za prevenci vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku.
Kdo by neměl meltu pít?
Pití melty by se měli osoby, které se z nějakého důvodu snaží vyhnout lepku. Obsahuje totiž obiloviny a není bezlepková.
Cena melty
Nejlevnější je melta klasická. Za půlkulový sáček zaplatíte asi 30 Kč. Za meltu porcovanou v sáčcích zaplatíte sice okolo 25 Kč, nicméně počet porcí, které obsahuje je mnohem menší. V jednom balení je 20 sáčků, což znamená 10 až 20 porcí (podle toho, kolik sáčků použijete). Nejdražší variantou je melta instantní, za kterou zaplatíte okolo 60 Kč. I tak jsou ale ceny ve srovnání s kávou o dost nižší. Navíc melta se často nachází v akcích v různých obchodech. Meltu tak můžete koupit klidně i za méně než poloviční cenu.