Jak uvařit lasagne

Lasagne: to je název pro pokrm, který je téměř uměleckým dílem; měkké pláty těstovin, tradiční masová omáčka, bešamel a sýr. Existuje neuvěřitelná spousta variací tohoto pokrmů, včetně vegetariánských verzí a sezonních produktů. Je běžnou mylnou představou, že výroba lasagne od nuly doma je časově náročná a náročná na práci, ale není tomu tak vždy – zejména pokud si některé součásti vyrobíte předem.

Čerstvé lasagne

Jak připravit těstovinové pláty (lasagne)?

Ty si můžete koupit v sekci čerstvých těstovin v supermarketu, nebo si je můžete vyrobit. Na přípravu vlastních těstovin budete potřebovat tyto ingredience: 400 g italské mouky „00“, 4 velká vejce a špetka soli. Mouku nasypte na velký vál. Uprostřed udělejte důlek a do něj dejte špetku soli i všechna vejce. Pomalu je vidličkou zašlehávejte do mouky. Přidávejte stále více mouky z okrajů, až bude směs hustá a bude tvořit hladké těsto. Toto těsto je potřeba poměrně dlouho hníst. Asi tak sedm až deset minut jej hněťte, až bude krásně hladké, elastické a jen mírně lepkavé. V případě potřeby můžete přidat více mouky. Ale pozor, aby těstoviny nebyly příliš tvrdé.

Nechte odpočívat, poté tvarujte

Hotové těsto nechte odpočívat zabalené v potravinářské fólii po dobu asi 30 minut v lednici. Poté z něj odkrojte asi 1/6, zbytek opět zabalte do fólie a vložte do lednice, aby zbytečně neosychalo. Rozválejte ho na tenký plát nebo použijte strojek na těstoviny, kterým si značně usnadníte práci. Těsto nakrájejte na požadovanou délku. Sušte jej asi jednu hodinu. Totéž proveďte se zbylým těstem.

Pláty na lasagne

Předvařovat těstoviny nebo ne?

Lasagne obvykle pečeme minimálně 30 minut v horké troubě. Hlavním problémem je, že takto vysoké teploty vedou k vysušování těstovin. Aby k tomu nedocházelo, je dobré lasagne předem povařit. Stačí, když stráví asi jednu minutu v horké vodě. Může to být velice úmorná práce, protože můžete vařit jen několik plátů lasagní současně. Obvykle se do vody přidá několik kapek oleje, který má zabránit přilepení jednotlivých plátů k sobě. Pokud používáte čerstvé těstoviny, obvykle není potřeba je předvařovat.

Jak připravit bešamelovou omáčku?

Bešamelovou omáčku budete připravovat v hrnci na plotně. Odvažte si 75 g másla a rozpusťte jej. Jakmile je máslo tekuté, vmíchejte stejné množství (tedy 75 g) hladké mouky. Míchejte tři až čtyři minuty, dokud směs trošku nezezlátne. Postupně vmíchejte jeden litr plnotučného mléka. Výsledná směs by měla být zcela bez hrudek a měla by být krásně hladká. Podle chuti bešamelovou omáčku ochuťte solí a pepřem. Nezapomeňte přidat špetku čerstvě mletého muškátového oříšku. Povařte ještě dalších 5 minut.

Můžeme bešamelovou omáčku nahradit?

V případě, že máte jen omezené množství času nebo si prostě chcete usnadnit práci, můžete namísto bešamelové omáčky použít ricottu. Jedná se o syrovátkový produkt, který se běžně prodává v obchodech, obvykle poblíž mascarpone.

Lasagne těstoviny

Boloňská omáčka

Lasagne se obvykle podávají s tradiční italskou boloňskou omáčkou. Příprava této omáčky je poměrně časově náročná, trvá to téměř tři hodiny. Pokud chcete, můžete zeleninu smažit ve stejném hrnci, jako maso, avšak někteří kuchaři trvají na tom, připravovat tyto ingredience zvlášť. Každá z nich totiž vyžaduje jinou teplotu na přípravu.

Jak začít?

Ve větším hrnci rozpalte 3 lžíce extra panenského olivového oleje. Přidejte zeleninu:

  • 1 cibuli, oloupanou a nakrájenou na malé kostičky,
  • 2 mrkve, oloupané a nakrájené na kostičky,
  • 2 řapíky celeru, omyté a nakrájené na stejně velké kostičky, jako mrkev.

Nyní je na vás, jestli v dalším hrnci opět rozpálíte olej a opečete na něm maso, nebo maso přidáte k zelenině. Ať tak či tak, budete potřebovat 300 g mletého hovězího masa a 300 g mletého vepřového masa. (Jakmile je maso opečené dohněda, můžete ho přidat k zelenině.) K opečenému masu nalijte 100 ml vína – je na vás, jaké vyberete, hodí se červené i bílé. Jakmile se alkohol vypaří, přidejte 400 ml rajčatové passaty a 200 ml hovězího nebo kuřecího vývaru. Na mírné teplotě nechte vařit částečně přikryté asi 90 minut. Občas promíchejte. Osolte a opepřete podle chuti.

Dokončete svou omáčku

Poté do omáčky vmíchejte 200 ml plnotučného mléka a nechte probublávat ještě 30 minut. Pokud je po této době vaše omáčka příliš tekutá, vařte tak dlouho, dokud nebude mít požadovanou hustotu.

Mleté hovězí maso

Jak vrstvit lasagne?

Jakmile máte všechny jednotlivé vrstvy připravené k použití, můžete je začít vrstvit. Nejlépe uděláte, když použijete čerstvé lasagne. Začněte tak, že na dno zapékací mísy rozetřete vrstvu rajčatové omáčky (buď samotné nebo masové směsi). Poté dejte vrstvu bešamelové omáčky. Jako další vrstvu použijte těstovinové lasagne. Další vrstvou bude bešamelová omáčka, masová směs a poté opět lasagne. Pokračujte ve střídání vrstev. Poslední vrstvou by měla být bešamelová omáčka posypaná sýrem – obvykle se jedná o mozzarellu nebo parmazán.

Kolik vrstev mají lasagne?

Klasické lasagne mají čtyři vrstvy těstovin, nicméně můžete je udělat podle toho, jak vám zbyly suroviny. Přizpůsobit je můžete samozřejmě také velikosti své pečící formy.

Lasagne

Jak upéct lasagne?

Lasagne se vždy pečou v troubě, takže již před samotným vrstvením je vhodné troubu předehřát. Obvykle pečeme na 200 °C. Na prvních 30 minut zakryjte lasagne alobalem. Poté alobal sejměte a pečte dalších 10 až 20 minut, dokud není horní vrstva zlatá a křupavá. Před podáváním je vhodné počkat tak deset až patnáct minut, až směs vychladne. Poté můžete nakrájet na čtverce nebo obdélníky. Ty pak podeberte a naservírujte na talíř.

Lasagne

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno