Dnes se podíváme na to, jak uskladnit mák. Také ho používáte do pečení, na posyp rohlíků nebo jen tak třeba do obecné kaše a pokaždé vám žlukne nebo zhořkne? Ukážeme vám, kde děláte chybu a na co byste si měl dát pozor.
Mák je velmi cennou výživovou složkou. Málokdo to ví, ale obsahuje hned 10x více vápníku než mléko. A to navíc v opravdu dobře vstřebatelné podobě. Měl by tedy být nedílnou součástí jídelníčku těhotných a kojících žen, žen procházejících menopauzou, ale také dětí v nejrůznějším věku.
Aby mám opravdu dlouho vydržel
Obáváte se žluknutí? Nechcete se si kazit chuť domácího kynutého koláče s makovou náplní nepříjemnými hořkými tóny? Vtip je v správném skladování, které uchová všechny cenné bílkoviny, vápník, železo, zdravé tuky, vlákninu, hořčík, vitamín E a další cenné složky v ničím nezměněné podobě.
Konzumovat byste ho proto měli alespoň jednou týdně. Základem pro správné uchován je nákup toho správného produktu. Kupujte výhradně kvalitní český modrý mák, který se pyšní nejenom krásnou barvou, ale také velmi příjemnou a nasládlou chutí. Určitě nechcete omylem konzumovat technický mák jen proto, že jste při nákupu pár korun ušetřili. A co s mákem doma?
Zacházejte s ním jako s olejninou
Tou totiž opravdu je – obsahuje hned 60 % tuků. A jak jistě víte, tuky se na vzduchu velmi rychleji kazí. Takže pokud sáček otevřete a necháte jen tak, za pár týdnů už se můžete těšit na pohromu. Oleje v semenech jsou totiž značně náchylné k oxidaci a žluknutí. Aby k tomu nedocházelo – potřebuje mák tři základní věci. A nezáleží na tom, zda je vcelku nebo namletý. A které to jsou?
- sucho
- temno
- chlad
Pokud mu je zajistíte, nebudete mít s jeho skladováním opravdu žádné problémy Jako první si vezměte k ruce dobře uzavíratelnou nádobu – nejlépe tu vakuovou. Odtud si berete mák podle potřeby a pokud ho potřebujete mlít, zvolte vždy jen takové množství, které aktuálně spotřebujete. Jestliže si ovšem mletý mák už pořídíte, nebo se vám nechte vytahovat mlýnek při každém pečení domácích housek či makovce, klidně si ho do zásoby namelte. Ovšem potom ho vždy skladujte v mrazničce. vydrží tam klidně i půl roku a vůbec nic se mu nestane. Vždycky si vezmete jen tolik, kolik spotřebujete a zbytek zase rychle vrátíte zpět.
Jak uchovávaly mák naše babičky
A jak to s uskladněním máku vypadalo dřív? Opravdu jednoduše. Budete potřebovat jen plátěný pytlík a nějakou suchou a studenou komoru. Mák zavěste do prostoru (neměl by se dotýkat studené zdi). Bude tak bez omezení dýchat a v pořádku vydrží skoro rok. Chránit ho musíte jen před dvěma věcmi: potravinovými moly a přílišnou vlhkostí. Nic víc není třeba. Takž pokud máte rodinný dům s velkou spíží, bude pro uskladnění máku jasnou volbou