Zasadili jste si na zahrádce řepu a těšíte se z úrody? Pokud chcete, aby vám červená řepa vydržela až do jara a vy si na ni mohli během zimy pochutnat, musíte ji správě uskladnit. Přinášíme vám několik tipů, jak uskladnit červenou řepu, aby dlouho vydržela.
Červenou řepu můžeme na českých talířích vidět stále častěji. I když před pár lety nebyla zase až tak populární, slaví velký návrat a dnes patří mezi jeden z nejoblíbenějších druhů kořenové zeleniny vůbec. Řepa je ideální ke konzervaci, zavařování, ale také k vaření a pečení. Jedná se navíc o skvělou regionální zeleninu typickou pro středoevropské prostředí. Červená řepa byla oblíbená i u našich předků, kteří ji konzumovali stejně jako brambory nebo zelí.
Pokud si červenou řepu sami pěstujete na zahrádce, se sklizní příliš nečekejte. Řepa patří spíše k pozdnějším druhům zeleniny a sklízí se těsně před příchodem prvních mrazíků. Těm je ale potřeba se vyhnout, protože promrzlé bulvy řepy jsou konzumovatelné, ale nehodí se k uskladňování. Základem pro správné uskladňování řepy je tak ideální doba sklizně. Vyberte si suché a slunečné podzimní dny a bulvy vytáhněte ze země. Očistěte je od hlíny a odstraňte listy. Ty neodřezávejte, ale utrhněte vykroucením. Střed listů by měl zůstat neporušený, díky tomu vydrží červená řepa dlouho.
Řepu na sebe nemačkejte
Pokud chcete uskladnit řepu, udělejte si na ni dostatek prostoru. Bulvy by se na sebe neměly mačkat, začnou se pak brzy kazit. Skládejte je vždy ideálně 5 až 6 cm od sebe, rozhodně by se neměly vzájemně dotýkat. Při skladování musí být zdravá a suchá. Seschlé nebo jinak poškozené řepy neskladujte a raději je zpracujte ihned po sklizni.
Řepy skladujte v písku
Jednou z nejoblíbenějších metod skladování řepy je jejich uložení do písku. Vyhraďte si na červenou řepu dostatek prostoru, připravte si káď nebo jinou velkou nádobu a naplňte ji pískem. Do něj posaďte řepu a celou nádobu přemístěte do tmavé chladné místnost. Ideální je samozřejmě sklep.
Ideální teplota pro skladování červené řepy
Čím nižší teploty pro skladování řepy dosáhnete, tím déle vám vydrží. Řepa samozřejmě nesmí promrznout, ale ideální teplota je opravdu na hranici nuly, resp. při teplotě 0,5 °C. Vlhkost by měla být vzdušná o hodnotě cca 80 až 90 %.
Pokud červenou řepu dobře uskladníte, vydrží vám bez problémů i několik měsíců a vy ji budete moci v kuchyni zpracovávat dle libosti. Pokud si nechcete se skladováním dělat zbytečné starosti, tak ji zpracujte hned po sklizni. Nejoblíbenějším způsobem zpracování řepy je sterilace. Sterilovanou červenou řepu můžete upravit na plátky nebo na kostičky podle svých preferencí.