Hledáte recept na domácí pochoutku ze hřbetního sádla? Vyzkoušejte si, jak udit slaninu. Budete překvapeni tím, jak je to jednoduché a kolik chuťových variací můžete tomuto tradičními pokrmu se šikovnými surovinami dopřát.
Seznam pomůcek a ingrediencí, které budete potřebovat, není nijak dlouhý. Nepůjde to samozřejmě bez udírny, a pak pak pořádného kusu hřbetního sádla. A pak už stačí jen trocha těch správných surovin v čele s kořením a máte hotovo.
Jak začít s přípravou uzené slaniny
Náš rozpis je na několik pásů hřbetního sádla. Počítejte asi s 10-15 podle velikosti. Budete-li zpracovávat menší nebo větší množství, pak samozřejmě budete potřebovat jiný poměr surovin a nevyhnete se tedy jejich přepočítání.
Ingredience na uzenou slaninu
- hrubozrnná sůl (musí být bez jódu)
- sladká sušená paprika a pálivá sušená paprika
- voda
Při výpočtu množství soli počítáme 10 dkg suroviny na jeden kilogram hřbetního sádla. Vždy vybíráme sůl bez jódu, protože ta obohacená by mohla během uzení zhořknout.
Přípravu začneme obalením slaniny v soli
Hřbetní sádlo obvykle není třeba čistit, takže ho stačí pouze obalit v soli. Následně ho vyskládejte do vhodné nádoby (musí se vám vejít do lednice) a uložte ho do chladu. Optimální teplota je 8 °C. Při této teplotě by mělo strávit noc. Ovšem můžete ho naložené ponechat i déle, ovšem více než 3-4 dny určitě nedoporučujeme.
Dalším krokem je přítomnost vody
Připravte si převařenou a vychladlou vodu. Po naložení sádla ho přerovnejte do jiné nádoby a zalijte osolenou převařenou vodu, kterou jste nechali vychladnout. Použijte 10 dkg soli na jeden litr vody. Sádlo musí být ponořené, takže ho zatižte například vhodnými kameny.
Jen kontrolujte a vydržte
Aby byla uzená slanina dokonalá, je nezbytná její dlouhá a pečlivá příprava. Sádlo by mělo zůstat takto naložené asi 20 dní. Čas od času ho zkontrolujte, zda vody příliš neubylo, nebo zda dokonce nezačalo plesnivět, ale jinak s ním nic nedělejte.
Sádlo pláchněte a začněte s uzením
Po této době sádlo dobře opláchněte studenou vodou a budete mít v ruce konečně produkt připravený na uzení. A jak na to? Především ho opatřete dírkami, abyste jimi mohli protáhnout provázky nebo háčky. Dírky dělejte vždy do kůže.
Poté můžete sádlo obalit v paprice (ovšem doporučujeme některé kusy ponechat i jen tak na přírodno). A nakonec přijde na řadu uzení.
Uzení musí být pomalé
Sádlo zavěste do udírny. Nejprve ji nechte dobře vyhřát, ovšem poté teplotu snižte jen na 70 °C (případně 60 °C, používáte-li papriku, při vyšších teplotách by mohla zhořknout).
Jak dlouho udit
Vyberte si vhodné dřevo. Oblíbený buk bývá hodně nakyslý, lepší bude třeba olše. Vydržte udit asi 9 hodin. Po této době máte hotovo a můžete uzenou slaninu servírovat.