Strouhaný křen je skvělá pochoutka, kterou doplňujeme grilované či vařené klobásky, grilované nebo uzené maso. Je ale skvělý také na přípravu křenové omáčky. Správný křen má světlou barvu a je příjemně pálivý, bez hořké pachuti. Můžete jej zakoupit jako čerstvou zeleninu, nebo již nastrouhaný ve sklenici. O tom, která verze je lepší, bychom mohli vést dlouhé debaty. V tomto článku ale přinášíme několik tipů, jak strouhaný křen uchovat tak, aby si zachoval svou čerstvost a pálivost.
Co je křen?
Křen selský (Armoracia rusticana) je členem čeledi brukvovitých (Brassicaceae), do které náleží i kapusta nebo třeba vodnice. Málokdo ví, že kromě kořenu si můžeme pochutnat také na zelených listech této zeleniny. Křen byl pěstován od starověku. Pliny a další starověcí historici jej zmiňují ve svých spisech. Byl znázorněn také na malbách pompejských zdí. Ve středověku se používal pro své léčivé účinky.
Jak skladovat čerstvý křen?
Křen skladujte v lednici, kde vydrží i několik týdnů. Jakmile jej však nakrojíte, už byste jej měli co nejdříve zpracovat. Před použitím křenu je vhodné uřezanou část odkrojit a vyhodit – může být totiž hořká. I pokud vy sami jste odřezali jen kousek křenu, poté znovu odkrojte konec. Čerstvý křen můžete také oloupat, nakrájet na kostičky a vložit do mrazničky. Před použitím jej rozmrazte, nastrouhejte a budete mít opět pálivý křen k dispozici.
Křen koupený ve sklenici
Pokud si koupíte strouhaný křen ve sklenici, můžete si ušetřit nějakou práci. Po otevření jej můžete skladovat již jen omezenou dobu. Takže pokud jej ihned nezkonzumujete, pořádně sklenici se zbylým křenem uzavřete. Takto jej můžete uchovávat ještě několik týdnů – avšak pro zachování chuti jej co nejrychleji spotřebujte.
Domácí křen
Připravit si domácí křen je pro mnohé tou lepší volbou. Dáno je to také tím, že někteří z nás mají vlastní křen, který potřebují zpracovat. Samotný křen je velice odolný vůči zkáze, mnohem větší životnosti ale dosáhnete, když jej budete konzervovat. Je to jednoduché, vše, co potřebujete, je nastrouhaný čerstvý křen, ocet a trocha soli. Níže uvádíme postup, jak na to.
Zpracování křenu
Čerstvý křen (poznáte ho tak, že je pěkně tvrdý) oloupejte, a poté nastrouhejte (další možností je nakrájet jej na kousky a rozmixovat tyčovým mixérem). U této činnosti můžete někdy trochu slzet a kýchat, zejména, když koupíte křen přímo od pěstitele. Ty ze supermarketů až tak pálivé nejsou. Strouhaný křen pak smíchejte s octem a solí podle chuti. Pak už jím stačí naplnit sklenice, uzavřít a můžete jej skladovat v lednici. Čím déle čekáte s přidáním octa, tím silnější bude křen. Po přidání octa se zastaví proces, a křen už nebude ostřejší. Tento křen vydrží v lednici několik týdnů.
Mražení křenu
Pro dlouhodobější skladování můžete strouhaný křen uložit do sáčků nebo plastových nádob a ty dát do mrazničky. Pokud se bojíte, že křen zhnědne, pokapejte ho ještě čerstvý a nastrouhaný citronovou šťávou. Dobře promíchejte a dejte do igelitového pytlíku. Vytlačte přebytečný vzduch a uzavřete (lepící páska, gumičky a podobně). Poté už jen stačí dát do mrazáku.
Naložit do octa
Dalším způsobem, jak udržet křen čerstvý, je oloupat ho, nakrájet na kousky, ty vložit do uzavíratelné nádoby a zalít octem tak, aby byl křen zcela ponořený. Nádobu uzavřete. Chuť křenu se trochu zjemní, ale zachová si svou pálivost. Kromě toho můžete využít i octový křen, například jako součást dresinku na zeleninový salát.
Nálev pro uskladnění v lednici
Strouhaný křen můžete zalít připraveným nálevem a uchovávat v lednici. Nálev připravíme tak, že dáme vařit dva litry vody. Přidáme 100 ml oleje, 1 polévkovou lžíci octa, 1 polévkovou lžíci moučkového cukru a 1 kávovou lžičku soli. Po rozpuštění odstavíme a necháme vyhladit. Poté jej smícháme se strouhaným křenem (přilévejte raději opatrně, ať křen příliš nezředíte) a směs rozdělte do sklenic. Horní část sklenic potřete kremžskou hořčicí, která bude působit jako přírodní konzervant. Nemělo by tak dojít k plesnivění. Skladujeme v lednici nebo na tmavém a chladném místě.
Co takhle sušený křen?
Strouhaný křen můžeme také usušit na suchém a teplém místě. Stačí jej rozložit na noviny nebo pečící papír. Nebo můžete použít sušičku, kterou nastavíte na teplotu asi 42 °C – ta ale není příliš vhodná, protože oslabí chuť i aroma křenu. Sušte proto raději na slunci (když je léto) nebo na topení (v zimě). Sušený křen uchováváme ve sklenicích se vzduchotěsnými víčky. Sušený křen můžeme použít na omáčky, do hovězího vývaru, na přípravu lehčích omáček, ke zvěřině, teplým uzeninám, na přípravu křenové hořčice, do nakládaných okurek nebo řepy a podobně.
Zavařený křen s jablky
Jednou z nejchutnějších způsobů, jak uchovat strouhaný křen, je zavařit jej s jablky. Předem si sterilizujte sklenice (děláme to tak, že je vaříme 25 minut ve vodě. Křen do nich pak vložíme ještě když jsou sklenice teplé. Na tři křeny použijeme dvě větší jablka – všechno očistíme a nastrouháme na jemno. Přidáme lžíci cukru, půl lžičky soli, 100 ml vinného octa a 200 ml vody. Směs plníme do sklenic a zavařujeme 20 minut.