Hledáte co nejlepší využití nasbíraných bylinek: mnohé z nich nemusíte sklízet a používat jen čerstvé – poradíme vám, jak uchovat pažitku v perfektní kondici po opravdu dlouhou dobu.
Jde o bylinku, která se v našich podmínkách používá často. Nabídne totiž skvělé chuťové vlastnosti i některé žádoucí léčivé účinky.
Co nevíte o pažitce – poslouží jako akutní pomocník při potížích, ale nabídne i dlouhodobé pozitivní účinky
Tato bylinka je v našich lékárničkách dlouhodobě opomíjena – a přitom je to opravdu škoda. Pažitka pobřežní pravá (Allium schoenoprasum subsp. schoenoprasum, syn.: Allium schoenoprasum subsp. riparium) toho totiž umí opravdu hodně – poradí si s vnějšími i vnitřními problémy.
Znát ji můžete i pod mnoha lidovými názvy a u našich předků byla tato bylinka opravdu velmi oblíbená, takže o její využití nebyla nouze.
S čím vším vám pažitka pomůže
Možnosti využití pažitky jsou opravdu velmi pestré. Z nejčastějších neduhů můžeme jmenovat kupříkladu nachlazení a chřipku, průjem i potíže se zácpou, problémy s trávením, vlhký kašel, zánět průdušek i deprese a pocit únavy.
Uvařte si čaj z pažitky a těšte se na výsledky
A jak využít aktivní potenciál této bylinky na maximum? Použijte nejlépe čerstvou nať a to v množství jedné lžíce. Tu zalijte horkou vodou a nechte 10 minut dostát pod pokličkou. Poté slijte a vypijte. Tento nápoj si dopřávejte třikrát denně a to bez obtíží i po delší dobu. Ovšem pokud by se vaše obtíže zhoršovaly, je vhodné navštívit lékaře.
Jak na přípravu blahodárně působících koupelí
A pokud si připravíte sedací koupel, získáte skvělého pomocníka v boji proti ekzémům, kopřivkám, vyrážce, a akné. Ovšem pomůže vám i s hojením odřenin a dalších povrchových ran. A tuto koupel mohou užívat i nejmenší děti. Prospěje jim i při celkovém posílení organismu. A to už od nejútlejšího věku.
Uchovejte si pažitku i mimo sezónu
Nemusíte však být závislí jen na sběru čerstvé natě. Pažitku je například bez obtíží možné uchovat v podobě zamražené směsi. Klidně ji nasekejte na potřebně velké kousky a uložte do speciálního mrazícího sáčku nebo krabičky. Odtud ji pak odebírejte podle potřeby. Ale pozor, nikdy nenechávejte celý sáček úplně rozmrznout. Vždy si jen odeberte potřebné množství bylinky a použijte ji tam, kde je to právě třeba. Uchováte tak její cenné vlastnosti po opravdu dlouhou dobu.
Jak uchovat kvalitní pažitku v lednici
Ovšem prospívá jí i chlad. Takže pokud nechcete pažitku mrazit, uložte ji do lednice. A to buď do dobře uzavíratelné krabičky nebo do vlhké textilní utěrky. Vydrží tu 7-10 dní, během nichž ji můžete bez potíží odebírat do jídla.
A připravit si můžete i pažitkový olej. Nasekanou bylinku zalijte olejem a 14 dní louhujte.