Připravili jste si zásobu kvašených okurek, ale už po pár dnech začínají ty horní měknout a nepříjemně zapáchat? Poradíme vám, jak uchovat kvašáky třeba i celý rok. Stačí jeden šikovný trik a trocha péče.
Kvašené okurky v sobě ukrývají opravdu bohatou pokladnici vitamínů a minerálů. Navíc skvěle chutnají a hodí se jako příloha k mnoha typům pokrmů. A co udělat, aby nám ve spíží vydržely co nejdéle?
Uchování kvašáků
Základem je dokonale zvládnutý proces kvašení. Nikdy tak do sklenice nesahejte rukou, a to ani poté, co budete jednotlivé kousky odebírat. Skvělým pomocníkem vám budou třeba kuchyňské kleště.
Okurky nesmí vykvasit ani příliš rychle. Pokud se vám to stane, urychleně je spotřebujte, případně je raději sterilujte. Nebudou už mít sice tolik zdravotních výhod, ale je to lepší, než přijít během, několika dní o celou várku.
Vykvašené okurky je třeba umístit do chladnější místnosti, ponechání přímo v kuchyni nebo jiné obytné místnosti není dobrý nápad. Věnujte jim náležitou péči a ošetřujte je. Určitě si všimnete, že u hladiny sklenice s kvašáky se rychle tvoří tzv. kříst. Výše uložená zelenina pak slizovatí a začíná měknout, v nejhorším případě pak i zapáchat.
Sklenice s kvašáky je proto vždy třeba doplnit náleve až po okraj a překrýt je celofánem, dobře zajištěným gumičkou nebo provázkem. Vzniklý kříst pravidelně odstraňujte a zároveň doplňujte tekutinu. Stačí osolit vodu a přilít k ní trochu octa. A to samé proveďte, pokud ze sklenice nějaké kvašáky odeberete.
Zkuste připravit kvašáky trochu jinak
Jestliže se nechcete neustále zaobírat doplňováním tekutin a další péčí o sklenice s kvašáky, zkuste na to jít z trochu jiné strany. Vezměte si k ruce čtyřlitrové láhve, které lze dobře uzavřít perfektně pasujícím víčkem. Vložte okurky, přelijte nálevem (na jeden litr vody budete potřebovat cca 15 gramů soli) a povrch hladiny pokryjte několika snítkami kopru. Žádná okurka nesmí vykukovat nad hladinu!
Víčka silně přitlačte (nesmí se otáčet) a ponechte v temnu a chladu. Víčka se zatáhnou samy, ovšem ze začátku zpod nich vytéká přebytečná voda, takž nezapomeňte sklenice postavit na tác nebo plech. Počkejte minimálně deset dní, poté jsou kvašáky vhodné ke konzumaci i následnému uložení. Ve spíži vám vydrží klidně i dva roky, po otevření je však třeba sklenice urychleně spotřebovat.
Co dělat, když se kvašáky začnou kazit?
Jestliže se přesto něco pokazí a bude vám hrozit ztráta celé sklenice, vyjměte kvašáky z nálevu, operte je a přendejte do čistých sklenic. Zalijte znovu nálevem a sterilujte. Mělo by vám stačit 20 minut při 80 °C. Takto upravené kvašáky chutnají skvěle, přijdou však bohužel o část prospěšných látek, zejména enzymů a biologicky aktivních sloučenin.