Kopr je úžasná bylina. Používáme jej bohužel velmi málo – nejčastěji do nakládaných okurek. Je to škoda, protože kopr je skvělým doplňkem mnoha domácích pokrmů. Jeho nevýhodou ale je, že po natrhání rychle vadne. Proto je potřeba jej zpracovat tak, abyste jej stihli využít celý. Základem je koupit si kopr čerstvý. Pokud už kopr vadne, je lepší se mu vyhnout – jinak vás čeká zdlouhavé přebírání čerstvých a zvadlých stonků.
Kdy sklízet vlastní kopr?
Pokud pěstujete svůj vlastní kopr, měli byste jej sklízet později ráno poté, co se vypařila rosa. Kopr, který nevyužijete do týdne je potřeba uložit do sklenice s vodou – stonky budou ponořené ve vodě, jako to děláme s kyticí květů. Takto namočený kopr dejte ještě do lednice pro prodloužení životnosti. Tímto můžete dosáhnout toho, že kopr bude svěží celý týden. Zbývající kopr lze konzervovat jinými způsoby. Ty si popíšeme níže.
Mrazení kopru
Mražený kopr můžeme uchovávat klidně až do příštího jara. Nejlepší je, když kopr zmrazíte už připravený k použití – tedy nasekaný najemno (ledaže byste jej do některých receptů potřebovali upravený jinak). Postup na mrazení kopru popisujeme níže. Kopr opláchněte pod tekoucí vodou, například v cedníku. Kopr proplachujte vždycky, může na něm být prach a hmyz, kterého si jen tak nevšimnete. Pro odstranění vlhkosti byliny jemně protřepejte. Poté jej nechte viset vzhůru nohama, aby se zachoval co nejlepší tvar kopru a současně se kopr co nejvíce vysušil. Pro vysušení můžete kopr položit také na savý materiál (například papírový ručník nebo dobře savou látkovou utěrku).
Jak zmrazit čerstvý kopr
Umytý a vysušený kopr nasekejte podle potřeby a umístěte jej do vzduchotěsné nádoby. Uzavřete a umístěte do mrazničky. Podle potřeby můžete snadno odebírat pouze takové množství kopru, které potřebujete. Kopr není potřeba vytahovat z lednice s časovým předstihem – rozmrzá téměř okamžitě.
Sušení kopru
Dalším způsobem, jak kopr uchovat co nejdéle použitelný, je usušit jej. K tomuto řešení se můžete uchýlit, pokud nemáte v mrazáku místo nebo prostě upřednostňujete sušený kopr. Je to pohodlný způsob, jak přidat bylinu do různých pokrmů a příliš se neliší od sušení jiných druhů bylin, jako je bazalka nebo oregano. Pokud máte příliš mnoho kopru, můžete samozřejmě využít jak sušení, tak také mrazení kopru.
Jak sušit čerstvý kopr
Kopr nechte v celých snítcích a po několika jej svažte do kytice. Tuto zavěste vzhůru nohama po dobu jednoho až dvou týdnů. Jakmile se rostlina začne při dotyku rozpadat a drolit, je připravena ke skladování. Kytice kopru sklízejte tak, že pod ně podložíte mísu, zatímco je rozvazujete, abyste zachytili případné kousky, které upadnou. Poté stačí jednotlivé snítky promnout v prstech a rozdrobit je co nejjemněji. Mělo by to jít rychle; pokud je kopr dostatečně suchý, jde to velice snadno. Jakmile je kopr rozemlet podle vašich představ, vložte jej do skleněné nádoby se vzduchotěsným víčkem. Takto kopr vydrží asi rok. Poté už přichází o svou typickou vůni.
Příprava koprového octa
Dalším způsobem, jak uchovat kopr, je zachycení jeho chuti v octu. Výhodou je navíc to, že takto můžete kopr využívat do nejrůznějších zeleninových salátů a pokud nechcete, nemusíte konzumovat přímo kopr, ale pouze jeho chuť, která bude obsažena v tekutině. Zde je návod jak na přípravu koprového octa. V hrnci zahřejte asi hrnek octa – měl by být jen teplý, nikoliv horký či dokonce vroucí. Do octa vložte celou snítku kopru a nechte vychladnout. Poté větvičku vyjměte a ocet znovu zahřejte. Tentokrát do něho zamíchejte najemno nasekaný kopr. Dobře promíchejte. Směs můžete přecedit přes jemné plátno. Ocet můžete umístit do dekorativní láhve. Uchovávejte při pokojové teplotě.
Příprava koprového oleje
Alternativou koprového octa je koprový olej. Na přípravu si nachystejte asi 60 ml olivového oleje a 20 g čerstvého kopra. Obě tyto ingredience vložte do mixéru a rozmixujte najemno. Výsledkem by měla být zelená tekutina. Nechte odstát 24 hodin a poté přeceďte přes jemné plátýnko. Skladujte v malé skleničce v lednici po dobu asi dvou měsíců.
Konzervace v cukru či soli
Podle toho, jestli cukr používáte častěji na sladko nebo na slano jej můžete nechat vysušit buď v cukru, nebo v soli. Jednoduše kopr nasekejte najemno a vložte jej do vzduchotěsné nádoby. Zasypte cukrem nebo solí, aby byl kopr ukrytý. Po vysušení přeneseme do uzavíratelných menších nádob.
Příprava koprového pesta
Bazalkové pesto zná každý, ale co takhle připravit si koprové pesto. Stačí čerstvou bylinku uložit do kuchyňského robotu, přidat dostatek oleje, aby se při sekání vytvořila pasta (obvykle je to dva hrnky kopru na třetinu hrnku olivového oleje). Pesto můžete uchovávat ve skleněných vzduchotěsných nádobách anebo také zamrazit. Pesto lze připravovat z různých bylinek, do jednoho pesta můžete vybrat i vhodnou kombinaci dvou nebo i více bylin.
Bylinková sůl/bylinkové máslo
Sušený nebo i čerstvý kopr můžete využít na přípravu bylinkové soli nebo bylinkového másla. Na bylinkovou sůl je lepší použít již vysušený kopr, který můžete samotný nebo spolu s jinými bylinkami smíchat se solí. Velice vhodné je smíchat hrubozrnnou sůl s většími kousky bylin a společně vložit do mlýnku na sůl či pepř. Poté je budete společně využívat na ochucení pokrmů. K přípravě bylinkového másla můžete použít čerstvý i sušený kopr společně s jinými bylinkami. Jednoduše bylinky vmícháme do změklého másla, zabalíme do potravinářské fólie a vytvoříme z másla váleček. Pokud máslo nestihneme ihned spotřebovat, můžeme jej vložit do mrazničky (nejlépe už nakrájené na jednotlivé porce).