Jak uchovat jablečný mošt

Potýkáte se doma s nadúrodou jablek, ale mošt z nich považujete za sezónní záležitost rovnou co do intenzity chuti a délky uchování spíš vinnému burčáku? Pak vás rádi vyvedeme z omylu. Dobře připravený jablečný mošt totiž vydrží ve sklepě klidně rok, musíte pouze věnovat pozornost každému jednotlivému kroku výroby.

Sterilování, přidání strouhaného křenu, mražení – to jsou tři základní způsoby, které vám s uchováním jablečného moštu pomohou, a to prakticky bez ztráty cenných enzymů a prospěšných látek. Představíme vám každý z nich podrobně, pěkně krok za krokem.

Jak uchovat jablečný mošt

Jak uchovat jablečný mošt? Začněte už sběrem těch správných jablek

Říká se, že mošt připravený z padavčat je nejlepší. Ne, nebudeme tohle tvrzení vyvracet, spíš upozorníme na jeho možná úskalí. Padaná jablka skutečně nevadí, musí však být dokonale zdravá. Nahnědlé flíčky od potlučení nevadí, ovšem začínající hniloba už je problém. V ideálním případě takové plody ani nevykrajujte a vyhoďte je přímo celé. Pokud to neuděláte, mohly by se do moštu dostat zárodky škodlivých bakterií. Ty nejenom zkazí jeho chuť (bude hořký), ale také zkrátí jeho životnost často na pouhých několik dní.

Samozřejmostí je také důkladné omytí používaného ovoce. Odstranění jádřinců či slupek naopak není třeba. S obojím si dobrý lis na ovoce bez problémů poradí. Počítejte ovšem s tím, že cena u těch stolních začíná na 2 000 Kč, opravdu profesionální kousky vás pak mohou stát i 4x tolik.

Náš tip: máte-li moučnatá jablka, vylisujte nejdřív malý vzorek moštu a ochutnejte. Řadě lidí totiž šťáva z takových plodů nechutná. Jejich výtěžnost je navíc výrazně nižší.

Sterilování nesmí přesáhnout 90°C

Jakmile máte mošt hotový, začněte přemýšlet nad tím, kde a jak ho uložíte. Máte-li po ruce kuchyňský teploměr, můžete svůj výtvor jednoduše sterilovat. 15 minut při 90°C (ne více!) spolehlivě zničí všechny choroboplodné bakterie. Takový mošt pak slijte do lahví, které jste předtím pečlivě vymyli a vysušili, jejich hrdlo otřete vysokoprocentním alkoholem a dobře uzavřete. Uchovávejte v temnu a chladu. Otevřený mošt uchovávejte v lednici a spotřebujte do tří dnů.

Křen jako z receptáře našich babiček

A jak si poradili naši předci, když něco takového jako zavařovací teploměr neměli k dispozici? Nastrouhali do každého demižonu trochu čerstvého křenu. Doporučované množství se různí – od jedné rovné lžičky až po jednu vrchovatou lžíci. Chuť křenu bývá sice vždy trochu cítit, ale obvykle nejde o nic hrozného. Jen malým dětem obvykle taková úprava nechutná.

Zamražený mošt jako čerstvý

Posledním dobrým tipem pro majitele velkých mrazáků je uložení moštu do pet lahví (nesmí být naplněny až do maxima). Rychlé zmražení uchová v tekutině všechny cenné látky, pomalé rozmražení se pak nepodepíše ani na jeho chuti. V mrazáku vydrž mošt čerstvý i rok.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno