Zejména v zimním období je poptávka po citronech a dalších citrusech mnohem větší než během zbytku roku. Potřebujeme do těla dostat vitamíny, abychom byli zdraví, a tak citrony kupujeme nejen do čajů. Jak ale uchovat citrony, aby dlouho vydržely a po nakrojení nevyschly? Právě na to se zaměříme na následujících řádcích.
Citrony patří zejména v zimním období mezi nejrozšířenější druhy ovoce. Jsou plné vitamínů a pomáhají nám do těla dostat vitamín C a další důležité vitamíny, díky kterým bude naše imunita dostatečně silná. Občas se na pultech obchodů objeví citrony za výhodnou cenu, a tak je velmi lákavé pořídit jich větší množství do zásoby.
Pokud je ale budete nevhodně skladovat, buď začnou plesnivět, nebo vysychat. Takové citrony vám pak budou k ničemu a rozhodně na nich neušetříte, ba naopak. Dodržujte následující rady, díky kterým vám citrony vydrží dlouho a vy si je budete moci použít do čaje, až zrovna budete potřebovat.
Citrony skladujte v chladnu
Základem úspěšného uchování citronů a dalších citrusů je jejich správné skladování. Už při nákupu byste se ale měli zaměřit na to, aby byly citrus zdravé bez viditelných vad, pokrytí plísní či jiných kazů. Citrony a jiné ovoce se často objevují v míse s ovocem v kuchyni nebo obýváku, to ale rozhodně není nejlepší řešení. Citrony, které jsou skladovány při pokojové teplotě, začnou ztrácet svou čerstvou už obvykle po 5 dnech od nákupu. Aby vám dlouho vydržely, uchovávejte je v chladnu. Měly by být skladovány při teplotě kolem 8 °C, takže je můžete dát buď do chladnějšího sklípku, nebo do lednice.
Citrony uzavřete do sáčku
Pokud chcete trvanlivost a čerstvost citronů prodloužit a víte, že je během několika následujících dnů nespotřebujete, vložte je do igelitových sáčků a poté umístěte do lednice. Proces stárnutí ovoce se tak zpomalí a citrony vám vydrží mnohem déle.
Citrony uchovejte odděleně od jiného ovoce
Při skladování citrusů je také důležité, aby byly skladovány odděleně od jiného ovoce. Citrusové plody totiž během zrání produkují etylen, a ten, jak je známo, hnilobné procesy výrazně urychluje. Pokud pak ve svých zásobách objevíte citron pokrytý plísní nebo jinak nemocný, co nejdříve jej odstraňte. Mohl by „nakazit“ další potraviny.
Jak zajistit čerstvost rozkrájeného citronu
Pokud si chcete dát horký čaj s citronem, pravděpodobně jej nevyužijete celý. Obvykle se na čaj spotřebuje jen jedna polovina a druhá polovina zůstane na později. Po rozpůlení citronu by měla zbylá polovina mířit co nejrychleji do lednice. Pokud potřebujete jen trochu citronové šťávy, máme pro vás jednoduchý tip. Citron nerozkrávejte, jen do něj píchněte špejlí a krouživým pohybem vytvořte malou dírku. Působením tlaku na citron z něj dostanete dostatek šťávy do čaje a celý citron pak uložíte zpět do lednice. Nebude vystaven zbytečnému působení vzduchu a proces vysychání tak zásadně zpomalíte.
Věříme, že vám naše rady pro správné uchování citronů a dalších citrusových plodů pomohou dosáhnout maximální čerstvosti po co nejdelší dobu.