Česnek důležitou surovinou v kuchyni, svůj význam má ale také z hlediska obsahu zdraví prospěšných látek. Máte větší množství česneku a přemýšlíte, jak jej správně uchovat? Následující rady vám přijdou vhod.
Pokud si česnek sami pěstujete, jistě se potýkáte s jeho přebytkem a pak řešíte problém s jeho uchováním. Možnosti uchování česneku jsou různé, od správného postupu uchování čerstvého česneku po různé formy konzervace. Čerstvý česnek je vždy nejsilnější a obsahuje největší míru účinných látek, ovšem i v konzervované formě je účinný, proto se nebojte používat jej v různé formě.
Jak uchovat česnek čerstvý
Chcete uchovat česnek čerstvý po dlouhou dobu? Pak jej musíte uložit na místo, kde nezačne plesnivět, klíčit ani vysychat. Ideálním místem pro skladování česneku je pochopitelně sklep. Ten musí být suchý, chladný a temný. Čerstvý česnek nikdy neloupejte a nechávejte ho ve slupce. Pokud jej však zkonzumujete v poměrně krátké době, může být hezkou dekorací i ve vaší kuchyni. Palice česneku uchovávejte i se stonkem. Palice můžete také zabalit do novinového papíru a vložit do síťky na cibuli. Až budete mít česneku menší množství, nebojte se jej uložit do lednice.
Česnek, naložený v oleji
Jednou z možností konzervace česneku je jeho naložení do oleje. Příprava je rychlá a jednoduchý, česnek zůstane plný účinných látek a vydrží po mnoho měsíců. Vynikající je také samotný olej, který je druhotným produktem naloženého česneku. Hodí se pro přípravu marinovací omáčky a své využití najde při pečení i grilování. A jak tedy česnek naložit do oleje? Stačí jednotlivé stroužky česneku dokonale oloupat a vybrat jen nejzdravější bez viditelných vad či plísní. Následně jej naskládejte do skleniček, zalijte libovolným rostlinným olejem, uzavřete a uložte na chladné tmavé místo.
Zavařený česnek
Ačkoliv není zavařování česneku příliš časté, i přesto má řadu příznivců a vyniká také svou netradiční chutí. Opět se používají oloupané stroužky, které se vkládají do zavařovacích sklenic. Nám se osvědčil zavařovaný česnek ve sladkokyselém nálevu. Nálev připravíte smícháním soli, cukru, vody, vína a octa. Do sklenic kromě česneku přidejte také hřebíček, nové koření a bobkový list a vše zalijte uvedeným nálevem.
Možností pro uchování česneku je mnohem více. Velmi oblíbené jsou např. česnekové pasty, které se připravují třením česneku se solí a olejem. Vzniklá pasta je vhodná jako ochucující prostředek mnoha pokrmů a dlouho vydrží. Česnek také můžete nakládat do bílého vína nebo mrazit.
Vaše se mě moc líbí, určitě se budu vracet a sledovat.