Jak sušit vlašské ořechy

Tápete v tom, kdy sbírat a jak uchovávat vlašské ořechy? Ukážeme vám jak sušit vlašské ořechy, aby si zachovaly opravdu maximum své chuti a výživové hodnoty a nezapomeneme ani na šikovné tipy.

Při nákupu v obchodech je všechno snadné. Ořechy jsou k dostání loupané i neloupané… Ale jak si poradit s těmi, čerstvě utrženými ze stromu, ještě zabalenými v zelené slupce?

Kdy sbírat vlašské ořechy?

Jedlou částí ořechu uvnitř skořápky je semeno. To je obklopeno tvrdou skořápkou, uschovanou ještě v zeleném obalu. A jakmile začne tento obal hnědnout a uvolňovat ořechy ze svého sevření, je ten správný čas pro jejich sběr. Vlašské ořechy se sklízejí od konce září až do října. Konkrétní datum zrání ořechů závisí na poloze a povětrnostních podmínkách v daném roce. Při sklizni sbíráme jen ořechy, slupky okamžitě vyhazujeme.

Měli byste vědět!

Vlašské ořechy pro přípravu tinktur se ovšem sbírají mnohem dříve. Měly by být tak měkké, aby je stále ještě šlo snadno řezat nožem. Obvykle se proto sklízejí již v červenci.

Jak skladovat vlašské ořechy?

Nejlepší je uchovávat ořechy ve skořápkách, které chrání jejich jedlou část před nadměrným vysušením, plísněmi a ztrátou hodnotných živin. Zejména jde o zdravé oleje, které snadno žluknou, jakmile je ochranný obal porušen.

Nejprve však musíme ořechy správně usušit. Sušení by nemělo vést k prasknutí skořápky. Po sklizni je nejlepší přesypat do proutěného koše nebo velké plastové bedny s otvory a nechat je na vzdušném, teplém a suchém místě na několik dní. Může jít o místo na přímém slunci, ale i o podkroví nebo třeba kůlnu. Samozřejmě mluvíme o sušení ve skořápce. Takto usušené vlašské ořechy je nejlepší až do doby jejich použití skladovat v proutěných koších.

Jak sušit vlašské ořechy

Sušení vlašských ořechů je velmi důležité, jinak mohou velmi rychle chytit plíseň. Nesušte je však nikdy příliš intenzivně, protože jinak ztratí svou výživovou hodnotu i chuť, rychle žluknou a zhořknou. Jakmile je tedy vyloupejte, nikdy je nesušte přímo v troubě ani je neumisťujte přímo na radiátor. Raději je vysypte na vrstvu pečicího papíru třeba do obýváku a pár dní je nechte volně proschnout.

Měli byste vědět:

Některé odrůdy vlašských ořechů nejsou vhodné pro sušení. Poznáte je tak, že bývají velmi velké a jejich dužina má mírně narůžovělý nádech. Snězte je proto okamžitě nebo je zamrazte.

Usušené ořechy můžeme skladovat při běžné pokojové teplotě opravdu po mnoho měsíců. Ovšem doporučujeme používat vakuové dózy na potraviny nebo obdobné pomocníky, rádi je totiž napadají moli. Stejně spolehlivou metodou uložení je také zmrazení, tedy pokud máte v šuplících dost místa. Obsahují málo vody, takže je můžete ihned použít, aniž by bylo třeba je nechat rozmrznout.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno