Tahle báječná středomořská bylinka se v naší kuchyni uplatní opravdu v mnoha směrech. Poradíme vám, jak sušit rozmarýn, aby si zachoval maximum účinných látek a nebude chybět ani návod na použití již usušené bylinky.
Rozmarýn pochází ze středomoří. Jeho latinský název může být přeložen přibližně jako „oceánská rosa“. Daří se mu totiž nejlépe v blízkosti moře, kde čerpá vláhu především z ranní rosy a vlhkého vzduchu.
Antičtí lékaři věřili, že rozmarýn umí posílit a stimulovat paměť. Když se mladí Řekové připravovali na zkoušky, nosili ve vlasech vždy větvičku rozmarýnu. Novomanželé zase po obřadu pili čaj z rozmarýnu, aby nikdy nezapomněli na svůj svatební slib.
Sušení rozmarýnu
Pokud kupujete rozmarýn čerstvě nařezaný, vyberte si ten, který má tmavě zelené jehly – nesmí být vyschlé ani opadávat z větvičky. Pokud rozmarýn roste ve vaší zahradě, stříhejte ho vždy nůžkami a to nejlépe ráno ve chvíli, kdy slunce už vypilo většinu ranní rosy.
Snažte se řezat větvičky víceméně stejné délky – bude snazší z nich vyrobit kytici. Na konci svažte větvičky provázkem nebo gumičkou. Takto připravený rozmarýn zavěste na chladném, suchém a vzdušném místě. Dobrý nápad je chránit bylinu při sušení před prachem papírovým kornoutem. V něm pomocí děrovačky udělejte po stranách několik děr a pak přetáhněte kornout přes kytici rozmarýnu. Ochráníte jej tak i před ztrátou barvy a pokud kornout sepnete i dole, můžete po usušení využíti ty lístky, které by jinak bez užitku spadly na zem.
Jakmile lístky a stonky rozmarýnu ztratí pružnost a stanou se křehkými, je to znamení, že je proces sušení u konce. Obvykle to trvá asi dva týdny. Vysušené listy jemně stáhněte z větvičky a uskladněte ve vzduchotěsném obalu. Skladujte na chladném a tmavém místě.
Sušení rozmarýnu v troubě – rychlá metoda.
Nemáte doma kde pověsit kytice bylinek, ale přesto se usušeného pokladu na zimu nechcete vzdát? Ačkoliv rozmarýn při rychlé metodě sušení trochu ztratí, můžete ho zakonzervovat i pomocí trouby. Stále bude mít více vůně a chuti než ten ze sáčku v obchodě. A jak na to?
Plech na pečení vyložte pečícím papírem. Oddělte lístky od stonku a rozložte je volně na plech. Vložte do horní části trouby. Nastavte nejnižší možnou teplotu a sušte asi 2 až 4 hodiny – dokud nezkřehnou a neztratí pružnost. Po vychladnutí je přesuňte do dobře uzavíratelné nádoby a uskladněte v temnu. Používejte podle potřeby.
Zdravotní vlastnosti rozmarýnu
Rozmarýn má uklidňující účinek na nervový systém. Zmírňuje bolesti hlavy, má antibakteriální vlastnosti a pomáhá v boji s kožními chorobami. Vědci rovněž zjistili, že fytochemikálie obsažené v rozmarýnu mohou zpomalit procesy, které způsobují obávanou Alzheimerovu chorobu. Najdete v něm také množství vitamínu B6 a železa.