Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je rostlina, která má významné lékařské použití. Jeho výhodou je to, že není náročný na pěstování a navíc poslouží i k odrazení některých škůdců. Proto se vyplatí pěstovat ho v záhonech u některých rostlin, jako jsou například rajčata. Kromě toho si poradí s některými škůdci, kteří se běžně vyskytují v půdě (háďátka). Tvoří také past na slimáky a hlemýždě, kteří se snadno zamotají do jeho listů, takže je snadné je posbírat.
Měsíček lékařský
Jedná se o rostlinu z čeledi Asteraceae. Původem je ze středomořské oblasti Evropy, nyní je ale rozšířen po celém světě. Poznávacím znamením jsou jasně oranžové až žluté okvětní lístky. Dorůstá do výšky 30 až 60 cm. Měsíček je možné využít v kuchyni i pro léčebné použití. Má antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé vlastnosti. Často se využívá pro podporu hojení. Jaké má využití v lékařství?
Využití měsíčku lékařského
Měsíček může léčit celou řadu zdravotních potíží, prospěšný je zejména pro zdraví kůže. Využít jej můžete následujícími způsoby:
- Hojení ran – tato jemná bylinka má silné uklidňující schopnosti, proto by neměla chybět v žádné lékárničce. Podporuje jakékoli hojení ran, ať už se jedná o odřeniny, řezné rány, modřiny, puchýře, kousnutí hmyzem, spáleniny od slunce, popáleniny či opary. Aplikuje se lokálně k udržení čistých ran a napomáhá růstu nové tkáně. Často se používá u špatně se hojících ran. Může pomoci snížit otoky či zabránit infekci ran.
- Podpora trávicího ústrojí – stejně jako hojí zevní rány, může pomoci při hojení těch vnitřních. Své použití má tedy při vředech, pálení žáhy či syndromu dráždivého tračníku. Kromě toho zlepšuje trávení, protože opravuje střevní stěny a zmírňuje nepohodlí například při zácpě.
- Podpora imunitního systému – měsíček posiluje schopnost imunitního systému. Lidské tělo díky němu může lépe bojovat s infekcí. Měsíček má antimikrobiální schopnosti, takže zpomaluje nebo zabíjí infekci, čímž zpomaluje její šíření. Díky antibakteriálním vlastnostem může pomoci bojovat s dlouhotrvajícím kašlem.
- Hydratuje a vyživuje pokožku – prospěšný je zejména pro suchou pokožku, účinný je ale také na svědivé a podrážděné oblasti. Zklidňuje projevy ekzému, dermatitidy a lupů. Používat jej můžete i preventivně, když vás netrápí žádné potíže s pokožkou. Měsíček podporuje produkci kolagenu, takže přispívá ke zdravému vzhledu pokožky a také ji hydratuje.
- Zpomaluje stárnutí – tím, že měsíček hydratuje pokožku, pomáhá zpomalovat vývoj vrásek. Navíc obsahuje antioxidanty, které prospívají zdraví pokožky a zabraňují jejímu předčasnému stárnutí.
- Proti jizvám – pokud se chcete vyhnout jizvám, měli byste na rány používat přípravek s obsahem měsíčku lékařského. Kromě toho, že urychluje hojení ran, zvyšuje průtok krve do poranění, což napomáhá růstu nové tkáně. Díky tomu může pomoci proti jizvám, a to také při neštovicích a akné.
Sušení měsíčku
Natrhejte květy měsíčku a uložte je do kartonové krabice, aby se nezapařily, dokud neposbíráte všechny své květy. Samotné sušení je velice jednoduché a nepotřebujete k němu nic speciálního. Každý květ měsíčku roztáhněte a odstraňte jeho zelený základ. Dlouhá semena a okvětní lístky uložte do prázdné misky. Nyní máte tři možnosti sušení:
- V sušičce: rozložte okvětní lístky na tác sušičky. Nastavte na teplotu 32 až 35 °C po dobu asi 12 hodin.
- Na vzduchu: rozložte okvětní lístky do plechu vyloženém pečícím papírem. Vrstva by neměla být příliš vysoká, abychom předešli vzniku plísní. Nechte na stinném místě, pomoci může mírný vánek. Za pět až sedm dní máte hotovo.
- V troubě: nastavte troubu na co nejnižší teplotu. Sušíme několik hodin, dokud nejsou okvětní lístky suché. Dejte si pozor na spálení – tato metoda je ze všech nejriskantnější.
Sušené okvětní lístky měsíčku skladujte do skleněné nádoby a uchovávejte mimo přímé sluneční světlo. Použijte je v okamžiku, kdy budete chtít (klidně až za pár měsíců).
Měsíčkový čaj
Příprava čaje je opravdu jednoduchá. Odeberte jednu polévkovou lžíci sušených květů a zalijte ji hrnkem vroucí vody. Nechte louhovat 10 minut. Pokud chcete, můžete osladit medem. Tento čaj můžete pít nebo použít jako výplach úst k léčbě bolesti v krku nebo ran v ústech. Čaj pomáhá při onemocněních dýchacích cest a posiluje imunitní systém.
Měsíčkový olej
Jakýkoli olej – slunečnicový, olivový, jojobový, mandlový – zahřejte, aby byl teplý (nikoli vroucí). Okvětní lístky měsíčku vložte do sklenice a zalijte je teplým olejem tak, aby byly ponořené. Uzavřete a nechte odstát několik týdnů. Každý den můžete směs promíchat. Poté olej sceďte přes jemné plátýnky a okvětní lístky co nejvíce vyždímejte, ať získáte maximum tekutiny. Tu používejte k lokálnímu použití na řezné rány pro podporu hojení. Hodí se i na různá kožní onemocnění.
Měsíčková mast
Z měsíčkového oleje můžete vyrobit svou vlastní mast. Ideální je smíchat jej s včelím voskem. Vyrobit ji můžete ale i ze sušených květů. Do hrnce dáme 200 g vepřového sádla a 200 g kokosového oleje. Zahřejeme tak, aby se rozpustili (nechceme vařit a nechceme vysokou teplotu). Nasypeme okvětní lístky měsíčku a pořádně promícháme. Necháme odstát jeden den. Druhý den znovu rozpustíme a scedíme přes jemné plátýnko nebo čistou punčochu. Skladujeme v lednici. Používáme na jizvy, rány, křečové žíly, popáleniny a spáleniny od slunce, akné, plíseň nohou, modřiny, hemoroidy apod.
Extrakt z měsíčku
Hrnek naplňte do tří čtvrtin okvětními listy měsíčku a zalijte horkou vodou. promíchejte a nechte vychladnout. Sceďte. Tento extrakt můžete přidat do různých přípravku, jako je tělové mléko nebo šampon.