Užijte si svou meduňku naplno v kterémkoli ročním období. Někteří z nás ji pěstují na zahradě, jiní v bytě. Meduňka roste velice snadno a není vůbec náročná. Proto ji mohou pěstovat i začátečníci. Její sklizeň ale může být natolik obrovská, že ji prostě nestihneme ihned spotřebovat. V takovém případě můžeme využít sušení jako způsob, který nám dovolí se z meduňky těšit i v období, kdy zrovna neroste, tj. uchovat si ji na později.
Na co je meduňka dobrá?
Meduňka lékařská (Melissa officinalis) již svým názvem slibuje mnohé přínosy pro lidské zdraví. Je známá především svými uklidňujícími účinky, proto se čaj připravený z ní často používá k navození pokojného spánku. Působí proti stresu a depresím, ale užívá se také k mírnění astmatických záchvatů. Dokáže uklidnit hrdlo při kašli a uvolňuje i zaražené větry a křeče v žaludku. Odstraňuje také menstruační bolesti. Těhotné ženy ji používájí proti ranním nevolnostem a také pro lepší tvorbu mléka.
Jak pěstovat meduňku?
V závislosti na typu půdy, ve které budete meduňku pěstovat, a na množství slunečního záření, může vaše bylina dosáhnout velikosti až 90 centimetrů. To ale pouze za extrémně ideálních podmínek. Stejně jako máta je meduňka poměrně otužilá rostlina, která vydrží hodně. Je proto vhodná i pro zahradníky-začátečníky. Meduňka vám poroste téměř kdekoli na zahradě a není nijak zvlášť náročná na kvalitu půdy, v níž roste. Obecně bude vaše rostlina větší a produktivnější, pokud bude pěstována na plném slunci a úrodné, hlinité půdě.
Kdy začít pěstovat?
Meduňku můžete pěstovat celoročně, pokud ji chcete pěstovat v interiéru. Chcete-li ji vysadit do zahrady, vysaďte semínka v polovině jara poté, co pominulo nebezpečí mrazu. Nebo si ji předpěstujte doma – semínka zasaďte šest až osm týdnů před posledními mrazy. Jednotlivé rostliny pak rozesadíme ve vzdálenosti cca 25 až 40 centimetrů. Rostlina se ráda rozlévá a plazí do okolí, takže je vhodné její pravidelné zaštipování.
Jak sklízet meduňku?
Abyste zachovali co nejvíce chuti, je potřeba meduňku sklidit ještě před vykvetením – to se děje na začátku léta. Právě před tím, než vykvete, má meduňka také velké množství prospěšných látek, takže včasným sklizením dosáhnete nejenom již zmiňované chuti, ale také zachování veškerých prospěšných vlastností pro lidské tělo v maximálním množství. Záleží na tom, jak meduňku seříznout? Pokud chcete dosáhnout maximální sklizně, pak ano.
Jak meduňku správně seříznout
Ideální bude, když jednotlivé stonky meduňky seříznete těsně na místem, kde se vytvořily další listy (což je cca 5 centimetrů nad úrovní země). Takovým způsobem totiž povzbudíte rostlinu k tomu, aby vyprodukovala dva nové výhonky. Jinými slovy – čím více sklízíte, tím větší bude celková úroda. Tím, že meduňku sklidíte ještě předtím, než vykvete, zabráníte také tvorbě semen a jejich distribuci. Se sklizenými listy zacházejte opatrně, abyste je nepohmoždili.
Jak správně sušit meduňku?
Sklizenou meduňku lehce opláchněte pod tekoucí vodou. Všechny uschlé a poškozené listy bez milosti vyhoďte. Po opláchnutí budou listy bazalky vlhké, což je nežádoucí, protože nechcete, aby se na nich při sušení vytvořili tmavě hnědé nebo černé skvrny. Navíc vlhkost podporuje plesnivění. Takže meduňku rozložte na čistý suchý ručník nechte jej, ať přebytečnou vodu vysaje.
Různé metody sušení
Existuje několik způsobů, jak lze sušit bazalku, ten asi nejšetrnější spočívá v tom, že stonky svážete k sobě do malé kytičky a pověsíte je vzhůru nohama na místo, kde je čisto, sucho a tmavo. Do jedné takové kytičky použijte asi jen pět stonků, protože větší množství znemožní proudění vzduchu, což povede k tvorbě plísní. Jak dlouho se budou bylinky sušit závisí na tom, kolik vlhkosti je v místnosti, kam jste je pověsili. Obvykle to trvá jeden až tři týdny. Před tím, než listy uskladníte, se ujistěte, že jsou suché a křehké.
Sušení v sušičce
Celý proces sušení můžete značně urychlit, použijete-li sušičku na ovoce. Jednotlivé stonky rozprostřete do sušících misek. Nastavte teplotu na nejnižší teplotu (obvykle to je 35 °C) a sušte 12 až 18 hodin.
Skladování sušené meduňky
Po usušení listy meduňky nedrťte, ale uchovávejte je v celku. Pokud máte dostatek místa, můžete je uchovávat i na stoncích. Rozdrtíte je vždy těsně před použitím, abyste si užili maximum z jejich chuti. Sušené byliny ukládejte do papírového sáčku nebo skleněné nádoby. Plastové sáčky nejsou vhodné, protože může dojít ke kondenzaci. Poté užívejte podle potřeby.
Použití sušené meduňky
Chuť a vůně meduňky je bohatá, hluboká a dřevitá. Novější kultivary mohou vonět více po citronu.
Tradičně se meduňka používá k přípravě čaje, který podporuje relaxaci organismu a vylepšuje spánek. Tento čaj můžete pít horký i studený. Chuť meduňky se také skvěle hodí do jiných nápojů, jako je černý čaj, nebo studené letní nápoje (ideální je kombinace s jinými bylinkami, jako je máta, verbena, anýz či fenykl).
Něco jiného než nápoje…
Kromě toho můžete listy meduňky přidat do ovocných salátů, krémových polévek, dipů, pomazánek a omáček. Jednou z velice oblíbených věcí, které se se sušenou meduňkou dají udělat, jsou sušenky nebo jiné cukroví. Jednoduše přidejte sušenou meduňku do svého oblíbeného receptu.
Meduňkový sirup
Dalšími způsoby, jak využít sušenou meduňku, je přidat ji do svého smoothie nebo si připravit svůj vlastní meduňkový sirup. Jako měrnou jednotku použijte stejnou nádobu, například hrníček. Smíchejte jeden hrnek drcených sušených listů meduňky, jeden hrnek vody a jeden hrnek cukru krupice. Zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí. Poté odstavte a nechte 30 minut odstát. Slijte listy a skladujte v lednici.