Zamilovali jste si použití čerstvých bylinek ve své kuchyni a máte pocit, že se bez nich v zimě prostě nedokážete obejít? Nezoufejte, i ty správně uskladněné dodají vašim jídlům mnoho žádané chuti a síly. Ukážeme vám, jak sušit libeček a další oblíbené zelené krásky, a to v domácích podmínkách – třeba i v paneláku.
Na začátku je důležité si uvědomit, že je třeba všechny bylinky sbírat ve správný čas. Nejlepší je na tento úkon teplé, suché ráno, kdy rosa je již oschlá a slunce příliš nepraží. Jednotlivé větvičky libečku stříhejte nůžkami a teprve poté oddělte jednotlivé listy. Byliny by po otrhání nikdy neměly ležet na slunci. Opláchněte je jemně ve studené vodě a chvíli s nimi třeste v utěrce, aby se zbavily přebytečné vody. Dosušte na textilním nebo papírovém ručníku, poté vyhoďte zvadlé nebo nemocné listy.
Náš tip: Většina bylin na sušení by měla být sklizena těsně před kvetením. Výjimkou je rozmarýn, ten lze používat po celý rok.
Jak sušit libeček? Lze to udělat několika způsoby:
Libeček lze svázat do malých svazečků a zavěsit do vzdušného stínu, například v podkroví nebo v suterénu. V kuchyni ho nikdy nesušte, jakkoliv to vypadá romanticky – absorbuje totiž kulinářské vůně z okolí. Abyste ochránily libeček před prachem, uložte ho do papírového kornoutu, otevírajícího se směrem dolů. A pokud sušíte třeba oregano nebo tymián, klidně ho na konci secvakněte kancelářskými sponkami. Tyto bylinky se totiž při sušení rády rozpadají.
Nemáte místo na zavěšení svazků? Vezměte vhodnou textilii nebo noviny a bylinky na ni volně rozprostřete. Uložte na suché a stinné místo, daleko z dosahu slunečních paprsků.
Celý proces sušení lze urychlit použitím trouby. Jednoduše rozložte bylinky na plech vyložený pečícím papírem a vložte do předehřáté trouby. Teplota nesmí překročit 35 ° C. Poté troubu vypněte a lehce pootevřete dvířka. Při této metodě je třeba dbát na to, aby byliny neprosychaly příliš rychle a neztratily tak svou jedinečnou svou vůni.
Jak sušit, když nemáte místo ani čas
Poslední metoda rozhodně není dokonalá, ale dá se použít úplně všude. Jednoduše nasbírané byliny volně rozložte na plastový talíř a ten položte na skříň tam, kam nesahají sluneční paprsky. Každý den zkontrolujte již usušené bylinky přesuňte do vhodné nádoby. Odebírejte podle potřeby a nikdy nenechávejte sušený libeček dlouho na vzduchu. Nasál by opět vzdušnou vlhkost a velmi rychle by se zkazil. Veškerá námaha by pak byla zbytečná.
Libeček lze i zamrazit, na chuti mu to neubere
Máte místo na mrazáku? Výborně. Na rozdíl třeba od bazalky mrazení libečku vůbec nevadí. Jeho listy jemně nakrájejte a vložte do mrazáku. Používejte velmi ostrý nůž, aby nedošlo při krájení k rozdrcení listů, což by vás připravilo o spoustu chuti a vůně. Nejtlustší stonky zamrazte zvlášť a použijte třeba do vývaru. Mražený libeček je okamžitě připraven k použití, zachová si krásnou zelenou barvu a samozřejmě i intenzivní chuť a vůni. Je-li to možné, dejte tomuto způsobu zpracování přednost před sušením. Vyplatí se to.