Urodila se vám tahle úžasná bylinka a vy přemýšlíte, co si počít s úrodou? Zjistěte, jak sušit koriandr a udělejte si jeho zásobu na zimu doslova za pár dní. A na závěr máme pro vás také tip na netradiční využití tohoto zeleného krasavce.
Koriandr se používá zejména v asijské kuchyni. Jeho aromatické listy jsou velmi kořeněné a našince, nezvyklého na tak silnou chuť, mohou leckdy dokonce od konzumace jídla odradit. Navzdory tomu se však na našich zahrádkách objevuje stále častěji.
Jak ho sušit
V našich podmínkách jde o jednoletou bylinu – nesnáší totiž mráz. Nať je třeba sklízet ještě před rozvitím květů a to kdykoliv od května až do zámrzu (byť koriandr ve většině oblastí začíná žloutnout a opadávat už na konci srpna). Listům nejvíce svědčí pomalé sušení na vzduchu. Křehnou jen pomalu a zachovávají si svou barvu.
Rozložte je v tenké vrstvě na vhodný podklad (pečící papír, plátno apod.) a nechte je v suchu a temnu uschnout. Dbejte na proudící vzduch, koriandr je totiž poměrně křehký a se sušenými bylinkami se nedoporučuje otáčet – rozlámaly by se na opravu drobné části.
Sušený koriandr poznáte tak, že po zmáčknutí šustí, ale stále si zachovává svou barvu i vůni. Listy, které zčernaly, bez milosti vyhoďte.
To pro sušení koriandrových semen se lépe hodí sušička na ovoce nebo trouba. Nepřekročte teplotu 40 °C a sušte, dokud nebudou semena lehká a tvrdá. Poté je uskladněte ve vhodné nádobě a použijte podle potřeby.
Koriandr a whisky
A kde koriandr použít? Což takhle si z obyčejné whisky udělat tu japonskou, po vzoru slavného mistra Masataka Takesuru? Jeho život by byl vhodným námět na román z červené knihovny. Odcestoval do Skotska, nechal se zaměstnat u několika palíren, poznal tady svou lásku, oženil se a vrátil se domů, kde začal produkovat báječnou whisky.
Nebylo to samozřejmě tak snadné, jak to teď vypadá. Takesuru byl především známý svou pečlivostí. V palírnách si zapisoval skutečně každý detail a jeho více než stostránková zpráva se stala základem výroby japonské whisky ve skotském stylu. Experimentoval s mnoha různými bylinkami a kořením (mezi nimiž nechyběl samozřejmě ani koriandr), zkoumal vlastnosti sudů, v nichž se whisky nechala zrát apod. Po návratu do vlasti ho zaměstnal známý podnikatel Shinjiro Torii a brzy vznikla pod jeho taktovkou slavná japonská whisky Yamazaki, vyráběná jeho firmou Suntory.
Tu dnes na trhu najdeme v mnoha podobách. Zraje v sudech z dubového dřeva, a to dubu amerického, španělského a japonského. Poznáte ji snadno. Má jemnou jemně nasládlou vůni se stopami medu, třešní a švestek doplněných lehkými tóny vanilky. Ucítíte i špetku koření (ano, ani koriandr určitě nebude chybět, zvlášť pokud víte, že ho tam máte hledat) a možná i špetičku kokosu nebo sušené ovoce. Po napití po sobě zanechává ovocné tóny s dřevitým charakterem.