O účincích pampelišky na trávení nebo třeba hladinu krevního cukru jste už určitě slyšeli. A dnes si ukážeme, jak sušit kořen pampelišky, abychom si jeho ceněných vlastností mohli užívat po celý rok.
Nejde o nic těžkého, zvláště, když jsou období pro sběr pampeliškového kořene hned dvě – na jaře a na podzim, kdy obsahuje nejvíce cenných látek. Nejhorší je kořen vydlabat ze země, jakmile se vám tohle povede, bude už další procedura poměrně jednoduchá.
Kořen pampelišky
Po vytažení ze země ho pořádně očistěte. Nejdříve vezměte do ruky kartáč a poté ho řádně omyjte. Nebojte se trochu přitlačit. Pak ho vezměte a nakrájejte na tenčí kolečka.
Ta vložte nejlépe do trouby a sušte při 50 °C. Usuší se tak rychle a bez ztráty cenných živin. Vyšší teplotu proto zásadně nedoporučujeme i kdyby zkrátila proces sušení na podstatně kratší dobu. Samozřejmě můžete pampeliškový kořen sušit i v sušičce (při zachování uvedené teploty) nebo ho uložit na teplé a dobře větrané místo.
V žádném případě ho nesušte přímo na sluníčku, došlo by k oxidaci cenných látek. A vyvarujte se rovněž jakékoliv vlhkosti. Kořen pampelišky má totiž sklony k plesnivění. Usušená kolečka vložte do dobře uzavíratelné nádoby a používejte podle potřeby.
Jak si sběr pampelišky usnadnit
Věděli jste, že dříve se tato bylinka s oblibou pěstovala v klášterních zahradách? A to v dobře prokypřené půdě, která se postarala o jejich snadný sběr. Pokud si nechcete tento „plevel“ rozšířit po zahradě, vyzkoušejte její pěstování ve větších nádobách.
Má ráda teplo, tak rozhodně ocení keramiku nebo květináče z litiny. Mimochodem výrobky z litiny mají v našich domácnostech a zahradách své nezastupitelné místo již od 14. století. Po mírném útlumu v druhé polovině minulého století opět plní představy svých majitelů o kvalitě, dlouhodobé užitnosti a elegantním vzhledu. A navíc jsou v některých ohledech skutečně nenahraditelné. Rozhodně tedy nemusí sloužit jen jako pěstební květináče nebo květníky.
Jak kořen pampelišky využít
Ani užívání kořene pampelišky není nijak složité. Pokud potřebujete detoxikovat organismus, potýkáte se s cukrovkou, potřebujete svůj jídelníček obohatit o cennou vlákninu nebo trpíte potížemi s trávením, pak stačí vzít čtvrt litru vody a povařit v ní asi lžičku nadrceného kořene.
Stačí deset minut. Poté nechte odvar mírně vychladnout, přeceďte a vypijte. Užívejte 2-3x denně podle intenzity obtíží. Pro větší účinek je možné nechat čaj z pampeliškového kořene po uvaření ještě 10-15 minut louhovat. Získáte tak více cenných látek.
Měli byste vědět: pampeliška vám může pomoci se snižováním krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi. Příznivé působí také při revmatismu a nemocných kloubech.