Nedáte na tuhle prospěšnou bylinku dopustit? Pak možná zůstáváte někdy při jejím následném popracování nepříjemně překvapeni. Ukážeme vám, jak sušit kopřivy, aby si zachovaly svou barvu i prospěšné účinky.
Kopřivu používáme zejména k pročištění organismu, který se snažíme zbavit nejrůznějších trávicích obtíží, ekzémů apod. A v takovém případě je dobré mít její zásobu i na zimu. Co však dělat, když se sušení kopřiv nedaří a místo lákavé zelené natě vám v sušárně zůstane jen nevábná černá křehká hmota, určená tak akorát na vyhození?
Sušení kopřiv
Základem je sběr zdravých rostlin. To asi nemusíte připomínat, ale přesto raději zopakujeme, že je vždy lepší sbírat zdravé stvoly po jednom, než použít srp a snažit se nasušit větší množství nepřebrané bylinky.
Náš tip: Ke sběru si vezměte rukavice a vybírejte malé rostliny do výše nejvýše 30 centimetrů.
Pro sušení je vhodný dobře větraný prostor a stín, tedy tak o tom mluví staré příručky. Faktem však zůstává, že ani tak se tento proces často nepovede. Na papíře zůstanou jen zčernalé stvoly obsypané nepoužitelnou drtí.
Pro kopřivu je totiž mnohem lepší umělé sušení a to při konstantní teplotě 60 °C. Zvládnete to i v obyčejné troubě nebo sušičce na ovoce. Rozložte je v malé vrstvě a nechte teplo, ať ukáže co umí. Správně usušené listy kopřivy si ponechávají svou barvu (tedy netmavnou ani nesvětlají) a chutnají hořce až natrpkle. Jsou velmi křehké, takže pozor při přendávaní do dobře uzavíratelné nádoby.
Z tohoto důvodu je ani při sušení neotáčíme, což je na druhou stranu ten důvod, proč tak rády černají. Bohužel se ani při umělém sušení často ztmavnutí jednotlivých listů nevyhneme. V takovém případě však není třeba panikařit. Stačí je opatrně vybrat pryč (třeba pinzetou) a zbylou sušinu bez potíží použít.
Usušená nať má výdrž přibližně rok, ovšem čím mladší, tím lepší. Určitě není dobré udělat si zásoby hned na jaře a následně z nich žít po celý zbytek roku. Pokud kopřivy posekáte, na podzim vám znovu obrazí, takže poslední sušení lze uskutečnit třeba i v září.
Kopřivy a detoxikace z přírody
Očistný čaj si poté připravíte z jedné lžíce sušených kopřiv a šálku horké vody. Zalijte, nechte vylouhovat a vypijte. Používejte 3x denně, ovšem po dobu nejvýše dvou týdnů. Nepodávejte malým dětem nebo těhotným a kojícím ženám
Kopřiva čistí tělo i zažívací trakt, pomáhá při problémech s močením a podporuje imunitu. Pod dvoutýdenní kúře si dejte nejméně další dva týdny přestávku, lepší však budou tři. A pokud se vaše obtíže ani po této době nezlepší, vyhledejte raději lékaře.
Náš tip: využít můžete i čerstvé kopřivové listy. Hodí se do polévky, pesta nebo třeba upravené jako špenát. Vždy je samozřejmě předem spařte horkou vodou a nekonzumujte v nadměrném množství.