Kopr patří mezi bylinky, které jsou velmi aromatické, když jsou čerstvé. Sušením velkou část tohoto aroma ztrácíme, ale je to jeden ze způsobů, jak uchovat kopr, aby se nezkazil. Mražením si kopr zachová nejvíce aroma, můžete to udělat v kostkách ledu, které pak jednoduše použijete do takových pokrmů, jako je například koprová omáčka. Vypěstovat kopr není nic náročného, stejně jako jeho sušení.
Před sušením omýt
Obzvláště pokud svůj kopr pěstujete na poli nebo jste si jej koupili ze supermarketu, vždy je dobré jej před sušením omýt pod proudem studené vody. Kopr si jednoduše chytněte do svazku a omyjte je pod kohoutkem vody. Aby nám voda zbytečně neprodlužovala proces sušení, je třeba kopr osušit. Můžete to udělat tak, že snítky položíte na savou utěrku (klidně i papírovou) a jemně jej vymačkáte. Dobře to jde také v odstředivce na salát.
Sušení v sušičce
Sušička na ovoce a zeleninu se dá použít též na bylinky. Tento proces sušení je nejrychlejší a poměrně spolehlivý. Omyté snítky kopru jednoduše rozprostřete v tácu na sušení. Je dobré tento tác předtím vyložit pečícím papírem, aby se kopr nepřilepil. Nastavte teplotu 35 °C. Proces sušení může trvat čtyři až šest hodin. Už po čtyřech hodinách zkontrolujte, zda se kopr drolí a je dostatečně vysušený. Po vychlazení jej pak můžete rozmixovat.
Sušení na vzduchu
Ne každý má sušičku na ovoce. Protože je kopr poměrně jemnou bylinkou, dobře se suší také při vzdušné teplotě. Jen to bude trvat o něco déle. V tomto případě je třeba jej důkladně vysušit, případná vlhkost podporuje růst plísní. Jednoduše vezměte snítky kopru a svažte je k sobě. Zavěste vzhůru nohama na místo mimo přímé sluneční záření. Je dobré, když je vzdušná vlhkost co nejnižší a vzduch proudí. Průvan je ale nežádoucí. Proces sušení trvá jeden až dva týdny. Že je kopr vysušený poznáte tak, že se v rukou drolí.
Sušení kopru v troubě
Jestliže nemáte ani prostor, kde byste mohli nechat kopr volně sušit, můžete zvolit rychlejší metodu, a to sušení kopru v troubě. Tato metoda není příliš šetrná, ze všech uvedených způsobí největší ztrátu živin a aroma. Nicméně díky troubě můžete snadno sušit i větší množství kopru. Plech vyložte pečícím papírem a troubu rozpalte na 105 °C. Čím vyšší je teplota, tím rychleji kopr vysušíte (teplota by ale neměla být vyšší než 130 °C). Ovšem čím nižší teplota, tím nižší pravděpodobnost spálení kopru. Kopr rozložte rovnoměrně na připravený plech a dejte do trouby na 25 minut. Kontrolujte každých 5 až 10 minut.
Sušení kopru v mikrovlnné troubě
I tato možnost je k dispozici. Mějte ale na paměti, že můžete přijít téměř o všechny živiny v kopru a také o spoustu z jeho typického aroma. Připravený kopr dejte do mikrovlnné trouby na talíři vyloženém papírovou utěrkou. Kopr je v jedné vrstvě, rovnoměrně rozložený. Nastavte program s nejvyšší možnou teplotou. Na začátek jej nechte běžet 30 sekund. Pokud po této době není vysušený, zkuste dalších 15 sekund. Poté opět zkontrolujte.
Skladování sušeného kopru
Vysušený kopr je třeba skladovat vhodným způsobem, aby co nejdéle vydržel. Skladujeme jej v suché sterilizované sklenici se vzduchotěsným uzávěrem. Než jej dáte do sklenice, ujistěte se, že není ani trochu vlhký nebo teplý (například ze sušičky). Sklenici s koprem skladujte v temnu a při co možná nejnižších teplotách.
Sušení semen kopru
Semínka kopru sušíme pokud možno na vzduchu. Sesbírejte svazky koprů a svažte je k sobě. Pověste vzhůru nohama a pod bylinky dejte rozložené noviny nebo třeba síťku na sušení bylinek apod. Taktéž můžete pořídit papírové sáčky, které ne několika místech propícháte a přivážete na svazky. Jak se semena uvolní, spadnou rovnou do tohoto sáčku.
Použití sušeného kopru
Sušený kopr se používá obvykle do rychlých receptů. Není určen k dlouhodobému vaření. Pokud jej chcete přidat například do polévky, tak to udělejte až na samém konci vaření. Vhoďte do hrnce a odstavte od zdroje tepla. To bude stačit, aby se uvolnilo aroma. Sušený kopr se hodí na ryby, mořské plody, ale také do salátů, kuřecích pokrmů, k vejci, bramborám, masu, mrkvi, špenátu, červené řepy a též do nejrůznějších marinád. Semínka kopru se používají do polévek, chleba a některých vegetariánských jídel.
Další způsoby uchování kopru
Sušení není samozřejmě jediným způsobem, jak si můžete uchovat kopr. Existuje spousta receptů, ve kterých může být kopr využit tak, aby vydržel přes celou zimu. Zde je několik z nich:
- Do mrazáku – snítky kopru můžete nasekat, aby byly připravené pro použití nebo nechat celé snítky. Snítky zmrazte tak, že je uzavřete do nádoby nebo sáčku. Nasekaný kopr můžete dávat do různých nádob, nebo jej dejte do tvořítka na led. Zalijte vodou a nechte zmrazit. Takto můžete použít do nejrůznějších receptů, zejména vařených.
- Koprový ocet – pokud milujete lák na okurky, zamilujete si i tento ocet, které poté využijete jako zálivku na salát nebo třeba do polévek, které mají být sladkokyselé (kulajda apod.). nasekejte kopr na drobno. V malém hrnci zahřejte ocet (klasický kuchyňský) – cílem není vařit jej, ale ohřát. Přimíchejte k němu kopr a nechte do druhého dne vychladnout. Poté sceďte (nemusíte, pokud vám kousky kopru nevadí) a používejte.
- Zavařený kopr – kopr můžete zavařit tak, že jej nasekáte do malé skleničky, kterou naplníte do tří čtvrtin. Poté zalijte klasickým lákem na okurky tak, aby byly všechny snítky ponořené a uzavřete. Pokud nebudete skladovat v lednici, ještě zavařte.