Možná vás také napadlo že hroznové víno, rostoucí na zahrádce, není třeba zpracovávat jen do moštů, případně konzumovat jen tak. A jak sušit hrozny? Poradíme vám, jaký je nejvhodnější postup, ovšem předem vás musíme varovat – jejich chuť se těm z obchodů velmi pravděpodobně rovnat nebude.
Domácí sušené ovoce bývá zpravidla zdravější než to, které je k dostání v obchodech, neobsahuje žádné konzervanty, není doslazované a můžete si být jistí, že během procesu jeho výroby nedošlo k žádné kontaminaci. Nikdo by jistě nechtěl jíst sušené křížaly se zárodky plísní nebo si pochutnávat na rozinkách z nahnilých hroznů. A zpravidla bývá domácí sušené ovoce i chutnější, ovšem rozinky jsou bohužel jednou z mála výjimek. A na následujících řádcích vám prozradíme proč.
Rozinky jsou ovocem, které se v české kuchyni používá zdaleka nejčastěji. Nejvíce jich spotřebujeme při přípravě kynutého těsta nebo štrúdlů, ale své místo mají i ve vánočním cukroví nebo jako součást lahodného čaje. A samozřejmě nám zachutnají i jen tak třeba jako chutná svačinka, která uspokojí i naši touhu po mlsání.
Při jejich nákupu se často ptáme, jakým způsobem byly vyrobeny a zda neobsahují konzervanty a další nežádoucí látky. A když už na nějaké ty bio narazíme, zpravidla nás zaskočí jejich vysoká cena. Ovšem, pokud preferujeme přírodní sušené ovoce – můžeme si ho snadno vyrobit i doma. Jen je třeba počítat s některými úskalími.
Rozinky – jak se připravují?
Rozinky jsou vlastně sušené bobule bezsemenných odrůd révy (výjimku tvoří arabské cybes, které semena obsahují – u nás však nejsou mezi zákazníky příliš oblíbené, takže je v obchodech obvykle nenajdete). Jsou dostupné v mnoha druzích.
Hrozny pro rozinky se při klasické přípravě tradičně suší na slunci. Vrstva hroznů může být ovšem také rozprostřena ve stínu – to pokud je okolní teplota vzduchu dostatečně vysoká. Takové rozinky mohou mít dokonce i lepší kvalitu. V současné době se ovšem primárně používá mechanické sušení. A není divu – vždyť při tomto procesu se snáze kontrolují veškeré možné a nečistoty a hmyz, který by jinak mohl sušené ovoce znehodnotit. Nakonec jsou sušené rozinky pro jistotu ještě dočištěny a kontrolovány, opláchnuty a znovu usušeny. Důležitým ošetřením proti choroboplodným zárodkům je i přidání sloučenin síry, což právě řadu lidí od jejich koupě odrazuje.
Jak vyrobit domácí rozinky
V domácích podmínkách je ale bohužel příprava rozinek značně obtížná, především kvůli nedostatku ovoce odpovídající kvality. Dobrých výsledků lze dosáhnout v podstatě jen tehdy, pokud byly rostliny pěstovány ve skleníku. Na podzim je také možné zakoupit dovážené hrozinky, které se pro sušení hodí lépe. Nejlépe se hodí velmi zralé, nažloutlé a dokonce i mírně nahnědlé hrozny – ale bez známek nemoci či poškození. Takové ovoce je nejsladší. Hrozny lze sušit v běžné sušičce na ovoce, nastavené na střední stupeň. Bude vám stačit 4-5 hodin. Rozinky jsou usušené, pokud z nich už nevytéká žádná šťáva. Uskladněte je ve vzduchotěsné nádobě nejlépe v temnu.