Heřmánek pravý nebo také heřmánek lékařský (Matricaria chamomilla) je běžná rostlinka, které se využívá v kosmetice, léčitelství i aromaterapii. Může být také ozdobou zahrad. Jeho pěstování není složité, takže si tuto úžasnou bylinku můžete vypěstovat sami. Pak už se jen naučte, jak ji zpracovat, a můžete ji používat klidně celý rok. Využít ji můžete nejenom pro své zdraví, ale také pro dosažení krásy či podporu hojení.
Sklizeň heřmánku
Heřmánek je zapotřebí sklidit v tom správném čase, abyste z něho získali maximum. Pro lékařské využití se sbírají květy i s okvětními listy. Květy sklízejte v okamžiku, kdy už jsou zcela otevřené, protože to je období, kdy mají největší sílu. Ideální je vyrazit na sběr hned ráno po odpaření rosy. Jestliže ráno nemáte čas, sklízejte raději až v podvečer. Vyhněte se sběru při ostrém poledním slunci. Správné načasování sklizně zajistí, že si květiny zachovají své esenciální oleje, což jim dává výraznou vůni a chuť.
Techniky sběru
Pokud nesklízíte velké množství heřmánku, můžete si jeho květy natrhat ručně – jeden po druhém. V případě, že využijete větší množství heřmánku, je dobré investovat do speciálního nástroje, kterému se říká česáček na heřmánek (nebo borůvky) nebo prostě sběrač bobulí. Stojí okolo 300 Kč a práci vám může výrazně usnadnit.
Množství heřmánku
Čím více květů sklidíte, tím více jich vaše rostlina vyprodukuje! To je skvělá zpráva, protože se nemusíte bát, že velká sklizeň poškodí vaši rostlinu. Sklízet tak můžete každých pár dní. Pokud chcete sklízet semena heřmánku, vyplatí se nechat na rostlině několik květů až do doby, kdy dozrají a zhnědnou. Po sběru je heřmánek dobré co nejrychleji zpracovat. Pokud to nestíháte, jednoduše rozložte květy na čistý hadřík nebo tác. Díky tomu se odpaří zbytková vlhkost a nehrozí, že květy zplesniví.
Nejkvalitnější květy heřmánku
Abyste získali co nejlepší možnou úrodu, je dobré sklízet všechny květiny, které vypadají zdravě. Pokud máte pocit, že některé z květů jsou vybledlé nebo poškozené škůdci, nesbírejte je pro další použití. S natrhanými květy nakládejte opatrně a jemně. Tím, že zachováte jejich strukturu, zachováte též esenciální oleje v nich. Pokud nebudete květy sušit hned, rozložte je v jedné vrstvě na chladném a suchém místě. Krátkou dobu vydrží i v lednici.
Sušení heřmánku
Heřmánek je možné sušit několika metodami. Ve skutečnosti k tomu nepotřebujete nic speciálního. Díky správné technice sušení si květiny zachovají své léčivé vlastnosti, ale také jím prodloužíte jejich trvanlivost. Sušit můžete na vzduchu, v sušičce nebo v troubě. Zde je, jak na to:
- Sušení na vzduchu: výhodou je, že na to nepotřebujete nic speciálního, pouze prostor, kde budete sušit. Jednoduše svažte trsy heřmánkových květů a zavěste je vzhůru nohama na místě, které je chráněné před silným větrem a přímým slunečním zářením. Nicméně dostatečná cirkulace vzduchu je zapotřebí. Může trvat až dva týdny, než se květy dostatečně vysuší. Jedná se o šetrnou metodu, která zachovává barvu květu a esenciální oleje v nich.
- Sušení na vzduchu 2 – sušit můžete též natrhané květy. Rozložte je na síťku, na které sušíte například houby, nebo na noviny. Každý den je kontrolujte, občas můžete protřepat.
- Sušení v sušičce: rozložte květy heřmánku v jedné vrstvě na podnosy sušičky. Teplotu sušičky nastavte na 35 až 46 °C. Vyšší teploty mohou snížit množství esenciálních olejů. Vysušení trvá 12 až 24 hodin.
- Sušení v troubě: květiny naskládejte na plech vyložený pečícím papírem. Musí ležet v jedné vrstvě a nepřekrývat se. Troubu nastavte na co nejnižší teplotu (neměla by přesahovat 65 °C). Sušení trvá 1 až 3 hodiny, stav květů kontrolujte každých 30 minut. Nechte dvířka trouby mírně otevřená, aby mohla unikat vlhkost a zajistilo se rovnoměrné sušení. Jedná se o nejméně šetrnou metodu, která je ale nejrychlejší. Můžete ale přijít o dost esenciálních olejů.
Skladování sušeného heřmánku
Sušením to nekončí. Aby si heřmánek zachoval svou kvalitu, bude zapotřebí jej po usušení vhodně skladovat. Květy jsou vysušené, když jsou na dotek křupavé. Tehdy můžete heřmánek přenést do vzduchotěsné nádoby. Je dobré, když je nádoba skleněná. Uchovávat byste ji měli v temnu. Pokud nemáte tmavé místo, použijte nádobu, která není průhledná. Místo skladování by mělo být též chladné, čímž zajistíte tu nejdelší možnou trvanlivost – až 1 rok.
Použití sušených heřmánkových květů
Sušené květy heřmánku nádherně voní a krásně vypadají. Vzhledem k tomu, že mají i léčivé účinky, dává to nepřeberné množství možností, jak je můžete využít. Zde je několik návrhů:
- Heřmánkový čaj – odeberte lžíci sušených heřmánkových květů a zalijte je v hrnku vroucí vodou. Počkejte pět minut. Poté můžete přecedit nebo rovnou vypít. Čaj je skvělý pro relaxaci, snižuje hladinu stresu, reguluje spánek a potlačuje menstruační příznaky.
- Bylinné koupele – hrst sušených květů vhoďte do vany s teplou vodou a dopřejte si relaxační koupel. Uklidňující vlastnosti heřmánku mohou pomoci uvolnit svaly a zmírnit podráždění pokožky.
- Péče o pokožku – z heřmánku si můžete vyrábět nejrůznější domácí krémy a masti. Stačí je smíchat například s kokosovým olejem, bambuckým máslem nebo i se sádlem (jak to dělaly naše babičky). Obvykle se k tomu používá silný výluh z květů heřmánku nebo i květy samotné.
- Péče o pleť – dejte sušený heřmánek do misky s horkou vodou a nakloňte se nad ni. Nechte páru, aby se ovíjela kolem vašeho obličeje. Pro umocnění účinku je dobré přehodit si ručník přes hlavu a okraje misky. Inhalujte pro uklidňující účinky. Pro pleť je to prospěšné, protože dochází k otevírání pórů a zklidnění podrážděných míst.
- Potpourri – vonné sáčky nebo misky jsou dnes již běžnou součástí domácností. Potpourri voní a navíc hezky vypadají. Vonné sáčky můžete vložit do šatníku nebo zásuvek, abyste docílili jejich provonění. Skvělý nápad je umístit tento vonný sáček též do auta.
- Do kuchyně – sušené květy můžete přidat do pečiva, džemů a marmelád pro speciální nádech. Pokud vám vadí celé květy, můžete z nich vyrobit výluh a použít ten. Heřmánkové květy je možné použít též ve smoothie. S množstvím začínejte opatrně.