Možná vás to překvapí, ale i u tak jednoduchého návodu, jako je uchování chilli papriček, lze nadělat spoustu chyb. Podívejte se, jak sušit feferonky úplně stejně jak odborníci. Ti je totiž rozhodně vcelku jen tak na niti nenechávají.
Jde o postup prověřený v praxi, takž je můžete klidně ihned začít používat. Ale jak jsme už předeslali, půjde o trochu pracnější záležitost. Pokud jste byli až doposud zvyklí chilli papričky jednoduše navlékat na nit a pověsit pod strop, pak vás zklameme. Takhle metoda vám zabere času násobně více. Ovšem nabídne vám na oplátku spoustu výhod. Posuďte sami.
Proč chilli papričky nikdy nesušit vcelku
Ať už tyto plody zavěsíte sebelépe, stejně se nevyhnete tomu, aby vám vždy část úrody nezplesnivěla. Bohužel je to tak. Leckdy je problém vidět na první pohled, ovšem mnohem horší situace nastává, pokud začne paprika plesnivět uvnitř a vy na to přijdete až ve chvíli, kdy ji chcete použít… Nebo dokonce vůbec ne – to například ve chvíli, kdy ji používáte jen jako surovinu k vyvaření, vhodnou třeba do guláše. V takovém případě se do našeho jídla začnou uvolňovat nebezpečné aflatoxiny, které mají rakovinotvorný potenciál a to byste určitě nechtěli.
Navíc je sušení v místnosti na niti velmi pomalé. Trvá dlouho a to je nežádoucí. Správný postup tak vypadá docela jinak.
Když chcete všechno udělat dobře
Nejdříve musíte všechny červené krásky důkladně opláchnout a osušit. Tím je zbavíte většiny potenciálně choroboplodných zárodků. Pak je rozkrojte a zbavte všech semen. Opravdu jen semen, jejich okolí v papričce klidně ponechte. Říká se mu placenta a jde o vůbec nejpálivější část, kterou na chilli papričce najdete. Bylo by tedy rozhodně škoda se o její potenciál připravit.
Náš tip: Víte, jak je to s chilli semínky? Také věříte v jejich pálivost? Pak vás vyvedeme z omylu. Ano, jejich povrch je pokryt olejnatou substancí, která obsahuje kapsaicin. Pokud se však důkladně omyjí, sama o sobě nepálí. A proč je tedy odstraňovat? Jsou dřevnatá a kdybychom je pomleli také, nejenom, že by výsledný dojem nebyl dobrý, ale navíc by zbytečně snížily koncentrovanou pálivost, která vznikne, pokud nasušíme jen dužinu.
Pokračujte s výkonnou sušičkou
Jakmile máme chilli papričky očištěné, nakrájíme je podle potřeby na menší kousky, ale obvykle to není nutné. Následně je narovnáme do sušičky. Ta je pro požadovaný efekt nejlepší. Sušíme při teplotě pouhých 35 °C, tím se v téhle zelenině zachová většina cenných látek. Nezapomínáme přitom pravidelně prohazovat pořadí plat. To horní dáme dospodu. A to kvůli koncentrované vlhkosti. A jak dlouho sušit? V součtu by mělo jít o dva dny
A jak poznat, že jsou papričky už usušené? Vezměte je do ruky – doporučujeme v rukavicích, ostatně stejně jako při jakékoliv manipulaci s nimi. Jednoduše je rozemněte. Pokud slupka „křupe“, jsou už akorát. Ovšem je-li stále „gumová,“ pak v sušení pokračujte. Nelitujte námahy, výsledek bude stát za to.