Divizna je nepřehlédnutelná rostlina. Její odborný název zní divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum). Kvete na podzim a její vzhled je natolik jedinečný, že si ji jednoduše nemůžete splést s žádnou jinou rostlinou. Nachází se v ní spousta prospěšných látek. A to v celé rostlině: v květech, listech a také kořenech. Proto se vyplatí vědět, jak na to. Diviznu sbírejte jen v přírodě, nikoli u frekventovaných cest nebo ve městě, kde by mohla být kontaminována.
Divizna je dvouletá rostlina
To, že se jedná o dvouletou rostlinu, znamená, že svůj růstový cyklus dovršuje za dva roky. První rok dojde k vytvoření bazálních listů (listové růžice) a teprve v průběhu druhého roku roste vysoký květní klas. Ten může mít výšku 60 až 190 cm. Zelená poupata na jeho vrcholu se rozevřou a z nich vzniknou pěticípé žluté květy. Na jedné rostlině obvykle vyroste pouze jeden květní klas. Listy jsou měkké a vlnité a mohou při dotyku dráždit pokožku. Chloupků z nich se můžeme zbavit jednoduše tak, že výrobek scedíme přes bavlněnou látku.
Pěstování divizny
Vypěstovat diviznu není nic náročného. Pokud jí máte dostatek ve svém okolí (obvykle roste na polích a různých místech v přírodě sama), můžete si ji zasadit ze semen. Stačí, když semena jemně vtlačíte na půdu, která je vystavena plnému slunci. Divizna slunce miluje! Můžete tak udělat na různých místech své zahrady. Pokud je příliš sucho, zalévejte mírně vodou. Za dva roky můžete sklízet květy! Pokud nějaké na rostlině necháte, může se rostlina sama rozmnožovat na vaší zahradě.
Sběr květů
Květy je možné sbírat na dvouleté rostlině. Neotevřou se všechny najednou, proto je sbírejte postupně, jak se otevřou. Na rostlině nějaké otevřené květy nechte, protože tak přilákáte opylovače a navíc bude moci rostlina vysemenit a příští rok znovu zahájit růst. Květiny lze použít čerstvé na čaje či nálevy. Pokud připravujete tinkturu nebo vyluhovaný olej, použijte také čerstvé květy.
- Sušíme je rozprostřené v jedné vrstvě na sítu nebo papírovém ručníku na vzduchu, mimo přímé sluneční světlo. Vysušené květiny skladujeme v papírových sáčcích nebo neprůhledných (tmavých) sklenicích s víkem ve tmě a suchu. Vydrží několik měsíců. Jakmile začnou ztrácet barvu, ztrácí také sílu.
Sběr listů
Listy je ideální sbírat už první rok. Vzhledem k tomu, že jsou podobné jiným rostlinám a mohly by být zaměněny, sbírají se obvykle až v roce druhém. Nevadí to, i listy na již rozkvetlé rostlině mají stále spoustu živin a cenných látek. Vybírejte ty nejkrásnější listy, nahnědlé a zvadlé nejsou nic pro vás. K sušení sbíráme listy, které nejsou mokré od deště či ranní rosy.
- Sušení listů je obtížnější, protože jsou poměrně tlusté. Práci si můžete usnadnit tím, že rostlinu nařežete na menší části – nejlépe přímo uprostřed. V menších kouscích je možné sušit listy na vzduchu stejným způsobem jako květy. Můžete použít také sušičku, nastavenou na 35 až 37 °C. Skladujeme stejným způsobem jako květy.
Sběr kořenů
Rostlinu můžeme sklidit též celou. Stačí ji podrýt a opatrně omýt a očistit její kořeny od hlíny. Umyjte je, nakrájejte na jemné proužky a sušte ideálně v sušičce. Nastavte ji na 35 °C.
Zdravotní účinky divizny
Diviznu můžete použít při různých obtížích. Známá je především pro toto použití:
- Problémy horních cest dýchacích – kašel, bolest v krku, bronchitida, nachlazení i astma. U těchto nemocí můžete léčbu podpořit produkty z divizny. Tato rostlina se vyznačuje expektoračními účinky, což znamená, že pomáhá tělu vylučovat přebytečný hled. Kromě toho má i uklidňující účinky, které mohou zmírnit dráždivý kašel.
- Virové infekce – divizna má také určité antivirové účinky. Prospěšná je například proti viru chřipky či dokonce herpes viru. Studie ale nadále probíhají, takže je zapotřebí tato tvrzení ještě podpořit výzkumy.
- Ušní infekce – předběžné studie ukazují, že divizna může pomoci s léčbou infekce středního ucha u dětí. V tomto případě se používá ve formě ušních kapek ve spojení s dalšími silnými léčivými bylinami, jako je třezalka a česnek. I zde je zapotřebí dalších studií na podporu tohoto tvrzení.
Čaj z divizny
Na přípravu čaje budete potřebovat asi 1 až 2 lžičky sušených květů nebo listů (či kombinace obojího). Zalijte to 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Poté sceďte a můžete vypít. Pro lepší chuť si můžete dosladit dle chuti. Čaj pijte v případě obtíží asi třikrát denně.
Olej z divizny
Sušené květy (použít lze i listy) dejte do zavařovací sklenice tak, aby sahaly zhruba do její poloviny. Můžete přidat další bylinky, jako je například měsíček lékařský. Poté dolijte nádobu olejem – může to být slunečnicový olej, který je vhodný pro všechny typy pokožky. Pokud ale máte jiný oblíbený olej – olivový, mandlový, avokádový… můžete použít i jej. Nyní máte dvě možnosti:
- Rychlá příprava: dejte nádobu do hrnce a přilijte vodu tak, aby sahala do třetiny výšky sklenice. Zahřívejte tak, aby voda nevařila asi 3 hodiny. Nádoba s diviznou není uzavřená! Po této proceduře nechte vychladnout na pokojovou teplotu a sceďte. Získáte tak čistý olej. Skladujeme ve tmě a suchu v uzavřené nádobě.
- Pomalá příprava: je časově náročná, ale šetrnější. Nádobu uzavřete a dejte na slunečný nebo alespoň světlý parapet po dobu sedmi dnů. Poté ji přeneste na tmavé místo opět na týden. Každý den protřepejte. Poté sceďte a uchovávejte jako v předchozím případě.
Tento olej můžete použít na suchou pokožku nebo na přípravu léčivých mastí.
Mast na suchou kůži
Smíchejte 45 g oleje z divizny a 7 g včelího vosku. Rozpusťte je na vodní lázni. Slijte do uzavíratelné nádoby o objemu asi 60 ml. Po vychladnutí směs vystydne. Můžete ji doplnit kapkou oblíbeného esenciálního oleje. Mast vydrží asi rok, když ji budete skladovat na tmavém a suchém místě.
Mast na oděrky a škrábance
Do směsi můžete přidat další bylinky, jako je měsíček lékařský (protizánětlivý, napomáhá hojení, proti svědění) či jitrocel kopinatý (zklidňuje kůži, hojí, uklidňuje po hmyzím kousnutí). Použijte 45 g oleje z divizny (a směsi dalších bylin) a 7 g včelího vosku. Ty rozpusťte na vodní lázni jako v předchozím případě. Poté přidejte 1 kapku oleje z čajovníku (tea tree) a 3 kapky levandulového esenciálního oleje. Poté slijte do uzavíratelné nádoby o objemu 60 ml a skladujte až 1 rok na suchém a tmavém místě.
Mast na hruď při onemocnění horních cest dýchacích
Rozpusťte 45 g oleje z divizny (a směsi dalších bylin) a 7 g včelího vosku ve vodní lázni. Poté odstavte a přidejte 30 kapek eukalyptového esenciálního oleje a 10 kapek mátového esenciálního oleje. Při obtížích si touto mastí potřete hrudník a vdechujte.