Jak správně uvařit rýži

Příliš měkká, ba skoro až rozvařená a málo nadýchaná – tak obvykle vypadá rýže na našich talířích, pokud její přípravě nevěnujeme tu správnou péči. Poradíme vám, jak správně uvařit rýži, aby vám i všem vašim návštěvám skutečně chutnala. A to třeba i těm z Asie!

V první řadě je důležité koupit kvalitní rýži. Velmi chutná je například jasmínová nebo basmati. Máte-li na výběr, kupujte raději rýži volně sypanou a nikoli tu v sáčku. Ta totiž nemá k nabrání patřičného objemu dostatek místa a zpravidla se slepí, ať chcete nebo ne.

Jak správně uvařit rýži

Jak správně uvařit rýži? Vsaďte na ideální poměr rýže a vody

Návody na přípravu rýže se mírně liší. Zlaté pravidlo však zní: na jeden díl rýže použijte jeden a půl dílu vody. Nasypete-li rýži do hrnce, ověřte si, že od posledního zrnka k hladině je prostor přibližně na poslední článek vašeho ukazováčku.

Rýži přiveďte k varu. Jakmile voda začne vřít, libovolně ji dochuťte. Můžete přidat sůl, kari nebo třeba bylinky. Je-li třeba, rýži zamíchejte. Od této doby už ji totiž míchat nesmíte. Hrnec zakryjte poličkou, po chvíli zmírněte plamen a nechte deset minut vařit.

Po této době je načase rýži zkontrolovat. Jen odklopte pokličku a ochutnejte ji. Měla by být skoro měkká, ale ne úplně. Jinými slovy, zrnka by mezi zuby měla klást alespoň nějaký odpor. Je to skoro jako „al dente“ u těstovin.

Je-li rýže ještě tvrdá, přilijte trochu horké vody a ještě chvíli povařte pod pokličkou. Naopak plave-li ještě ve vodě, na chvíli plamen zvyšte, přebytečná voda se zase rychle odpaří. Počítejte však s tím, že rýže ještě trochu změkne.

Náš tip: Vaříte-li rýži do salátu nebo jako vložku vkládanou do horké polévky, uvařte rýži o něco méně. Nebude se potom lepit a rozmazávat.

Rýži je třeba nechat navíc oddychnout

Až bude rýže uvařená, nesnažte se ji hned servírovat. Pobyt v horkém hrnci jí rozhodně neprospívá, musí se však zbavit přebytečné páry, aby byla chutnější a nadýchanější. Překlopte ji proto do mísy a nechte ještě pět minut odpočívat. Teprve poté ji servírujte.

Různé typy rýží vyžadují různý přístup

Na trhu samozřejmě není jen rýže basmati nebo ta jasmínová. Velmi speciální druhy rýže vyžadují i odlišný způsob přípravy. Vybrali jsme pro vás ty nejčastější, s nimiž se v našich kuchyních setkáváme.

  • Dlouhozrnná rýže se většinou s deseti minutami nespokojí. Potřebuje alespoň 12-14 minut, teprve poté je třeba přistoupit k ochutnávání a případnému dovaření.
  • U rýže na suši je vhodný poměr rýže a vody 1:1. Ještě před vařením rýži dobře propláchněte a to tak, aby byla voda téměř čistá. Poté doplňte vodou a vařte asi 12 minut.
  • Hnědá rýže natural se vaří 20-25 minut. Musíte ji však přes noc namočit, jinak bude tvrdá i po hodině vaření. Nebojte se, dlouhým varem o cenné látky nepřijdete, ale proč si zbytečně komplikovat práci, když je postup tak jednoduchý?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno