Chcete začít něco dělat se svým tělem? Mnoho lidí se odhodlá jít do posilovny, avšak nemají představu ani o základních principech a zásadách, které je nutné při cvičení dodržovat. To je obvykle příčinou špatných výsledků, které velkou spoustu začínajících cvičenců odradí. Pojďme se tedy podívat, jak správně posilovat, abyste neplýtvali námahou nazdařbůh.
Mějte v tom systém!
Sestavte si trénink (nebo si jej nechte sestavit) a dodržujte jej. Spousta lidí má sklon se v posilovně doslova motat mezi činkami a stroji, tak jak se jim zrovna zachce. Dají si pár sérii toho – pár onoho, podle toho, na co mají zrovna chuť. To lze tolerovat, když jste v posilovně poprvé a chcete si „omrknout prostředí“, vyzkoušet si to. Od cvičení tohoto druhu však nemůžete očekávat žádné valné výsledky.
Vybírejte si cviky, které vám sedí
Postupně zkoušejte více cviků a do tréninku zařaďte ten, u kterého cítíte, že skutečně zabírá a že vám sedí. Podmínkou je, aby měl cvik stejné účinky jako ten, který máte napsaný v tréninkovém plánu – na vhodnou alternativu se proto zeptejte trenéra.
Neopomínejte neoblíbené partie
Často se stává, že cvičenci zanedbávají některé partie, jejichž trénink je velmi obtížný a namáhavý a zároveň nejde právě o ty části těla, kterými bychom oslňovali na koupališti. Jedná se zejména ostehna a bederní část zad. Jejich trénink představuje pravděpodobně největší dřinu, avšak vyhýbat se jí – to se rozhodně nikomu nevyplatí. Jsou to totiž svalové partie, které musejí být pevné přinejmenším stejně tak jako kterékoli jiné. Jejich oslabení oproti zbytku těla může vést k vážným zdravotním potížím nejen souvisejícím s držením těla.
Rozcvičujte se
Ano, je to banální a otřepaná fráze, kterou jste slyšeli již milionkrát. Je však pravdivá. Nejenže nerozcvičené a nezahřáté svalstvo je náchylné ke zraněním, ale zkrácené svaly také nevykazují tak efektivní růst jako svaly pružné a protažené. Proto se věnujte rozcvičení na začátku a strečinku na konci cvičení.
Méně je někdy více
To by si zejména začátečníci měli vytisknout na papírek a nosit v peněžence. Mnoho nadšených nových návštěvníků posilovny to s frekvencí tréninků přehání, jako by byli zkušení borci. Růst svalů však neprobíhá při cvičení, jak se mnozí domnívají, ale během regenerace, která musí být dostatečná. Doba regenerace na svalovou partii je závislá na typu tréninku, naprosté minimum je 48 hodin – to však platí pouze pro velmi lehký trénink (trénink celého těla), dnes se však (při děleném tréninku) doporučuje jednu partii cvičit s odstupem okolo 90 hodin – při extra tvrdém tréninku pak až 120 hodin.
Dřepy, benchpress, mrtvý tah
Na tyto cviky rozhodně nezapomínejte. Jsou nenahraditelné a tvoří jádro každého silového nebo objemového tréninku. Dbejte však na precizní techniku, jinak hrozí vážná zranění.
Používejte více činek, méně strojů
Takzvané volné váhy by měly být základem tréninku. Stroje jsou vhodné zejména pro specifické případy, například pro izolaci některých svalů, rýsování – což se však týká pokročilejších jedinců.