Stévie se jako přírodní sladidlo úspěšně využívá již delší dobu. Má příjemnou sladkou chuť, nízkou energetickou hodnotu a je vhodná i pro diabetiky. Víte, jak sladit stévií a jak z ní získat maximum?
Stévie sladká je tropická rostlina, kterou lze úspěšně pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Stévie se pěstuje nejen díky vysoké sladivosti, ale také díky léčivým účinkům. Slazení stévie je z mnoha ohledů výhodnější než slazení cukrem, protože je téměř nekalorické, vhodné pro diabetiky i nepřispívá k tvorbě zubního kazu. Způsobů, jak sladit stévií, je hned několik. Pojďme si jednotlivé možnosti blíže představit.
Příprava domácího výluhu
Pokud máte rostliny stévie doma, můžete je použít pro přípravu domácího koncentrovaného výluhu. Co k tomu budete potřebovat? Důležité je mít dostatečné množství sušených lístků stévie. Pokud si pěstujete za oknem jen jednu malou květinu, moc výluhu z ní nepřipravíte. Na trhu můžete pořídit již sušené listy stévie, které jsou pro přípravu výluhů ideální.
A jak si tedy domácí sladidlo připravit? Sušené lístky přendejte do nádoby a pořádně ji napěchujte. Poté zalijte vroucí vodou a nechte několik hodin louhovat. Přes jemné sítko zbytky sušených listů odstraňte a hotový výluh uchovávejte v lednici. Pozor, má silnou a nahořklou chuť, při zředění je ale příjemně sladký. Hodí se pro slazení nápojů, salátů, pečiva, zmrzlin a dalších potravin a pokrmů.
Použití čerstvých listů
Jak sladit stévií, pokud máte jen jednu nebo několik malých rostlin? Pro slazení využijte přímo čerstvé listy. Uvařte si čaj nebo jiný nápoj a jednoduše do něj vhoďte několik natrhaných kvítků. Obsažené látky se po vyluhování dostanou do nápoje a váš čaj bude příjemně sladký i bez použití cukru.
Nadrcené sušené listy
Pro použití v kuchyni uplatníte i samotné sušené listy. Rozdrťte je na jemný prášek v hmoždíři a používejte třeba při pečení. Stačí přisypat do těsta jednu až dvě čajové lžičky drceného prášku, nahradíte tím větší množství cukru. Nadrcený prášek se v těstu obvykle ztratí, nemusíte se bát, že by vaše sladké pokrmy měly zelenou barvu.
Komerčně dostupná sladidla
Pokud nemáte po ruce sušené listy stévie nebo čerstvé rostliny, sáhněte po některém z komerčně prodávaných sladidel. Vyrábí se v různém provedení, nejčastěji v tekuté formě. Stačí pak jen několik kapek do nápoje či pokrmu. Stévie se prodává také v bílé práškové formě, a tak zcela nahradí běžný rafinovaný cukr. Sladidlo ze stévie můžete použít třeba i při zavařování. Vzhledem k nízkým energetickým hodnotám se hodí pro každodenní použití.