Co se skrývá pod slovem gynekomastie? Tento, především nepříjemný, zdravotní problém trápí už z podstaty věci pouze muže. Ničí jejich sebedůvěru a omezuje je v každodenních životech. Veřejnost o něm moc nemluví a samotní nemocní už vůbec ne. Dalo by se říci, že nemoc (nebo spíše její projev) patří mezi jedno z mužských zdravotních tabu, stejně jako třeba impotence. Pojďme se tedy podívat na příznaky a léčbu gynekomastie.
Jak se gynekomastie projevuje?
Jedná se o zvětšení mléčné žlázy u muže. Ve většině případů jsou zvětšeny obě dvě najednou, není to však pravidlem. Základy prsních žláz totiž mají holčičky i chlapci. Jediný rozdíl je v tom, že se zdravému dítěti mužského pohlaví prsní žláza v pubertě nezačne vyvíjet.
Gynekomastie může bolet a také nemusí. Mnoho mužů za svůj život zažilo pocity, které prožívají dospívající dívky ve spojení s růstem prsou. To znamená bolesti, napětí a citlivost prsou a okolí.
Proč k růstu prsní žlázy dochází?
Hlavním důvodem bývá hormonální nerovnováha, přesněji nadbytek estrogenů (ženské pohlavní hormony) a zároveň deficit androgenů (mužské pohlavní hormony). To se svátá především ve třech obdobích života muže.
Poprvé se gynekomastie objevuje u novorozenců, podruhé v pubertě a potřetí ve vyšším věku (většinou důchodovém). Novorozenci přicházejí do styku s ženskými hormony přes tělo matky. Tento stav by však neměl trvat déle než několik týdnů.
Pubescenti zase často trpí hormonální nerovnováhou, která se ale do pár měsíců většinou srovná sama. A starší muži se potýkají s všeobecným chřadnutím těla a tím pádem i degenerací mužských pohlavních buněk.
To jsou relativně přirozené stavy. Pak tu máme tzv. polévkovou gynekomastii (až 60 % celkových případů). Ta je způsobena užíváním hormonů, některých drog, antibiotik, anabolik nebo psychofarmak. Mužské mléčné žlázy může zároveň ovlivnit přehnané pití alkoholu, přítomnost nádoru, jaterní cirhóza a další endokrinologické poruchy.
Léčba gynekomastie
Lékaři nejprve vyloučí možné jiné související zdravotní problémy. Prohlédnou mužské pohlavní ústrojí, vyptají se na jiné symptomy a případné doporučí další vhodná vyšetření. Pokud se jedná o tzv. polévkovou gynekomastii, je řešení jasné – vysadit problematickou látku.
Další možností je hormonální léčba. Naštěstí novorozenecké a pubertální zvětšení mléčné žlázy vymizí časem samo bez jakýchkoliv viditelných následků. V případě gynekomastie u dospělého muže, kdy není jasná příčina a nepomáhá žádná zvolená terapie, se doporučuje přistoupit k plastické operaci. Pro muže je totiž tento stav velice stresující a jen problematicky by se s ním vyrovnal natrvalo.