Arytmie je jinými slovy porucha srdečního rytmu. Zdravý člověk má srdeční rytmus relativně stálý. Většinou se vychýlí pouze ve spánku (útlum) a při náročné fyzické aktivitě (zrychlení tepu). To, zda arytmii máte a jak vážná je, odhalí pouze lékařské vyšetření. Arytmie se obecně projevuje buďto slabostí, únavou a ztrátou vědomí (zpomalení srdečního rytmu). Nebo naopak pocením a zrychleným dýcháním (zrychlený srdeční rytmus).
Problém je především v tom, že arytmie jsou zrádné. Někdy může mít pacient pocit, že prožívá infarkt a přitom zažil jen lehkou srdeční nerovnováhu. Jindy si nemusíme ničeho všimnou a přesto je naše srdce ve vážném ohrožení.
Starý známý kardiostimulátor
Kardiostimulátor je většině lidem dobře známý. Jedná se o speciální strojek, který je operativně vtělen do hrudního koše pacienta. Konkrétně se provede malý řez pod klíční kostí. Skrz podklíčkovou žílu lékař zavede tenkou elektrodu. Elektroda je napojená na kardiostimulátor a monitoruje pacientův srdeční rytmus. Samotná krabička kardiostimulátoru je pak zašita do podkožní kapsy.
Moderní kardiostimulátory dokážou už velice věrně napodobit normální zdravou činnost srdce. Přesto se u silných a nebezpečných arytmií stále přikračuje k transplantaci srdce.
Katetrizační ablace
Jedná se o relativně převratnou metodu léčení srdečních arytmií. Přes cévy v třísle jsou do srdce zavedeny tenké elektrodové katétry. Díky šikovnému umístění pak snímají elektrické signály z každé srdeční dutině.
Získané informace následně poslouží lékařům k dalšímu postupu léčby. Jednoduše si zjistí, která tkáň srdce má na svědomí vznik a udržování nepravidelností. Pro vaši představu, většinou je to jen malý kousek srdeční tkáně (svaloviny). Ten vytváří rychlejší elektrické impulzy než jeho okolí.
Jakmile lékaři problematické místo lokalizují, začnou se připravovat na jeho odstranění. Provádí ho pomocí speciálního katétru, kdy aplikují radiofrekvenční energii. Není to bolestivé, pacient si úplně vystačí s částečným umrtvením operované části těla.
Patříte-li ke skupině s méně vážnými poruchami srdečního rytmu, dokáže vás tato metoda dokonale vyléčit.
Kardioverter-defibrilátor
Poslední je toto krkolomné slovo: kardioverter-defibrilátor. Je to metoda léčby arytmie pro vážně nemocné osoby. Většinou jsou to lidé, kteří už podělali infarkt myokardu, případně je jejich arytmie přímo ohrožuje na životě. Mohou kdykoliv ztratit vědomí nebo náhle zemřít.
Přístroj krkolomného názvu vypadá jako větší kardiostimulátor. Stejně jako on se i kardioverter-defibrilátor aplikuje pod levou klíční kost, podklíčkovou žílou se vede elektroda a krabička se uloží do podkožní kapsy.
Následně je trvale sledován pacientův srdeční rytmus. Jakmile přístroj zaznamená komorovou tachyarytmii, dokáže ji přerušit s pomocí elektrického impulzu.