Jak se trénuje Judo

Judo (v překladu “jemná cesta”) je moderní bojový sport, který vznikl ze staršího obranného systému samurajů jiu-jitsu. Jeho zakladatel Jigoro Kano byl sám menšího vzrůstu a to se promítlo i do celkového konceptu Juda, kde i fyzicky slabší bojovník může při skvělém zvládnutí technik porazit i většího a silnějšího soupeře.

Sportovní forma Juda patří mezi nejtrénovanější bojové sporty na světě. Trénink probíhá v tělocvičně (dojo) pokryté žíněnkami (tatami) a cvičenci při něm nosí tradiční judistický úbor Judogi (kimono). Judistický trénink sestává z řady gymnastických cvičení pro zvýšení flexibility, nácviků pádů (ukemi) a nácviků technik ze tří hlavních skupin waza:

  • Nage waza (techniky hodu)
  • Katame waza (techniky boje na zemi)
  • Atemi waza (techniky úderů)

Techniky jsou vyučovány od nejlehčích po složitější, kde každý stupeň dovednosti (označován jinou barvou pásku) vyžaduje zvládnutí určitého okruhu technik. Začátečníci se před samotným nácvikem hodů učí padat a udržovat stabilitu – “judistickou chůzi”.

Struktura judistického tréninku

Rozehřátí

Jako v každém sportu je i v Judu potřeba se na úvod pořádně zahřát a protáhnout. Tělo se tak připraví na následující zátěž a je to také nezbytná prevence proti zranění. Začíná se během po obvodu tělocvičny, u menších dětí se často hrají různé hry.

Zvyšování kondice a flexibility

Součástí tréninků je často i řada gymnastických cviků a sestav.. Kromě klasických kliků, dřepů a podobných cviků, které můžeme vidět u jiných bojových sportů, se v Judu můžeme těšit na kotouly, přemety, hvězdy, stojky a další. Je to z toho důvodu, že je pro trénink Juda vyžadována poměrně velká flexibilita a síla celého těla a pro jejich zvyšování jsou tyto cviky opravdu vynikající, byť pro nováčky často obtížné.

Nácvik pádů

V Judu se padá opravdu často a to klidně i z dvoumetrové výšky. Proto je naprosto nezbytné, aby každý cvičenec dokonale zvládal techniky dopadu. Cvičí se pády do stran, dopředu i dozadu. Nejdříve z místa, později v pohybu. Tyto dovednosti vám však dobře poslouží i mimo tělocvičnu, protože nikdy nevíte, co se může stát a můžete si tímto ušetřit zlomeninu zápěstí nebo ruky.

Nácvik technik

Na začátku trenér na figurantovi ukáže a vysvětlí, jaká technika se bude nacvičovat a poté se cvičenci rozdělí do dvojic, ideálně stejné technické vyspělosti. Některé tréninky se mohou cvičit pouze techniky ve stoje, jindy na zemi, někdy obojí. Většinou záleží, jak jsou cvičenci pokročilí a kolik toho dokáží za jeden trénink absorbovat. Ve dvojici se střídavě zkouší provádět techniky hodů, škrcení, páky nebo přechody držení na zemi. Techniky ve stoje se nejdříve zkouší na místě a posléze v pohybu, techniky na zemi se nejdříve zkouší bez odporu protivníka a posléze i s pokusy o obranu.

Randori

Cvičné zápasy randori slouží k tomu, aby si mohl každý vyzkoušet naučené techniky v simulovaném boji/zápase. V randori se nehraje na výhru nebo prohru – učí se oba dva. Opět je ideální, když jsou oba cvičenci zhruba stejné technické vyspělosti. Jsou povoleny všechny techniky nage waza a katame waza a volný přechod z boje v postoji na boj na zemi. Cílem je, udržet protivníka po určitou dobu na zádech, nebo ho donutit za použití nějaké techniky vzdát.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno