Jak připravit tofu?

Tofu. To slovo známe všichni. Všichni také víme, že pro vegetariány je tofu něco jako maso. Ale bohužel, ne každému tofu zachutná. Je to ale velice variabilní surovina, můžete si ji dát pečenou, smaženou, restovanou, marinovanou, rozmixovanou… Abyste si mohli tofu vychutnat, nemusíte být ani vegetariáni. Tofu má velmi vysoký obsah bílkovin a nízký obsah tuku a je skvělou alternativou v mnoha pokrmech, které vyžadují maso. Jak si připravit tofu tak, aby vám chutnalo?

Tofu na taliri

Před přípravou vymačkejte vodu

Základem úspěchu u vařených receptů je vymačkat z tofu vodu. Tofu obsahuje velké množství vody. To se dělá tak, že se tofu zmáčkne – existuje na to speciální lis, ale dobře si vystačíte také se standardními kuchyňskými potřebami. Čím déle budete tofu vymačkávat, tím pevnější bude jeho textura a tím snadnější bude dosažení pěkné a křupavé textury. Pokud nemáte lis, připravte si plech na pečení s několika vrstvami papírového ručníku. Položte tofu na papírový ručník a na něj umístěte další 2 až 3 vrstvy papírového ručníku. Poté na tofu postavte nějakou těžkou pánev nebo druhý plech, který něčím zatížíte (například konzervami s jídlem). Takto nechte tofu aspoň 30 minut (pokud budete tisknout déle, bude lepší, když dáte tofu do lednice).

Jak upéct tofu?

Správně upečené tofu je zlatohnědé a na okrajích lehce křupavé. Nejprve vyjměte tofu z obalu a nechte je okapat. Poté jej zmáčkněte po dobu nejméně 30 minut. Nakrájejte tofu na kostky nebo plátky a vložte do skleněné misky. Na tofu přidejte omáčku nebo marinádu. Řada marinád je na bázi oleje nebo sójové omáčky – ty fungují nejlépe. Zakryjte a nechte marinovat asi 30 minut. Poté jednotlivé kousky tofu vyjměte z marinády a naskládejte na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme po dobu 35-40 minut v troubě rozpálené na 200 °C. Během vaření můžete tofu i nadále potírat marinádou. Pečené tofu lze podávat jako hlavní jídlo nebo přidávat do nudlových pokrmů, s rýží nebo do salátů.

Tofu platky

Jak restovat tofu?

Restované tofu se smaží s malým množstvím oleje a trochou omáčky, čímž se vytvoří příjemně křupavé kostičky tofu. Opět začněte tak, že tofu zmáčknete po dobu 30 minut a poté nakrájíte na kostky. Na nepřilnavou pánev přilijte malé množství oleje a rozpalte jej na vysokou teplotu. Přidejte tofu a nechte hnědnout z každé strany po dobu asi 1-2 minuty, celkem asi 15 minut. Jakmile je tofu ze všech stran zlatohnědé, přidejte asi ¼ hrnku omáčky nebo marinády. Za stálého míchání vaříme tofu, dokud se omáčka nevstřebá. Tofu by mělo kolem okrajů zkaramelizovat a vytvořit křupavý vnější povrch. Restované tofu je vhodné do salátu, k nudlím nebo do polévek.

Jak smažit tofu?

Smažení je jeden z nejrychlejších a nejjednodušších způsobů vaření tofu. Výsledkem je zlatavé a křupavé tofu. Tofu zmáčknete po dobu 30 minut a nakrájejte na trojúhelníky. Na pánvi zahřejte několik lžic oleje. Přidejte tofu a smažte asi 4 až 5 minut. Pánev by neměla být přeplněná – mezi jednotlivými trojúhelníčky nechávejte dostatek prostoru. Smažené tofu má zlatohnědou barvu a je krásně křupavé. Poté otočte a osmaženou stranu posypte trochou soli. Opět nechte smažit další 4 minuty do zlatohněda. Vyjměte z pánve a nechte osušit na papírové utěrce. I druhou stranu osolte. Takto připravené tofu můžete smíchat s omáčkami pro lepší chuť (omáčku lze přidat i na konci procesu vaření).

Tofu s avokádem

Jak na míchané tofu?

Jedná se o takovou strukturu tofu, která tak trochu připomíná míchaná vejce. Tofu je podobné smaženému tofu, avšak místo velkých kusu jsou výsledkem chutné malé křupavé kousky, které lze přidat do tacos, dušených jídel, těstovinám i salátům. Na nepřilnavé pánvi zahřejte 1 lžíci oleje. Přidejte tofu nakrájené na jemno nebo nastrouhané nahrubo. Míchejte tofu a snažte se je rozbít na co nejmenší kousky. Vařte asi 3–4 minuty za stálého míchání – můžete přidat nějakou omáčku pro lepší chuť. Potom nechte tofu vařit, nerušeně po dobu asi 4 minut. To umožňuje, aby tofu získalo křupavou texturu. Poté tofu znovu promíchejte a opět nechte 3 až 4 minuty nerušeně vařit. Jakmile tofu dosáhne požadované křupavosti, je hotovo.

Je potřeba tofu vařit?

Tofu nemusíte už dále tepelně upravovat – je připravené ke konzumaci ihned poté, co jej vybalíte z obalu. Tofu bez jakékoli tepelné úpravy se často používá ve veganských dezertech k dosažení krémové textury. Ačkoli je tofu možné jíst i syrové, mnohem oblíbenější jsou jeho vařené varianty.

Tofu s bylinkami

Různé druhy tofu

Tofu je k dostání v různých rozsazích pevnosti – od hedvábného až po extra pevné. Extra pevné tofu má nejtužší texturu a je skvělé na smažení a pečení (je potřeba je lisovat déle). V zahraničí se tofu dále dělí na firm, super firm a extra firm – v České republice ale toto značení bohužel není. Existuje ale tofu, které se označuje jako silken – toto tofu nevymačkáváme. Je ideální pro výrobu krémových, veganských dezertů.

Omáčky a marinády na tofu

A nyní už přicházíme s několika nápady na omáčky a marinády k tofu:

  • Smíchejte půl lžičky olivového oleje, 2 lžíce tamary, půl lžičky sriracha omáčky a 1 lžíci kukuřičného škrobu (díky kterému bude tofu křupavější).
  • Použijte omáčku na steaky, BBQ omáčku a jiné.
  • Nebo kostky tofu obalte v kukuřičném škrobu, usmažte a podávejte s medovou hořčicí.
  • Půl malé červené cibule nakrájejte na jemno, zalijte ¼ hrnkem červeného vinného octa, přidejte ¼ hrnku thajské sweet chilli omáčky a 1 lžíci olivového oleje.
  • ¼ hrnku sójové omáčky smíchejte se 2 lžícemi třtinového cukru. Rozmíchejte, aby se cukr rozpustil. Přidejte 2 lžičky chilli omáčky, šťávu z jedné limetky a 1 stroužek utřeného česneku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno