Jak připravit pikles, pickles

Pickles je označení pro kvašenou zeleninu různého typu. Ačkoliv je v našem prostředí nejrozšířenější kvašené zelí, procesem kvašení lze konzervovat nejrůznější druhy zeleniny a uchovat je po několik měsíců. Pustíte-li se do domácí přípravy pickles, získáte kvalitní konzervovanou zeleninu plnou minerálů a vitamínů, kterou budete moci konzumovat i v zimním období.

Příprava zeleniny metodou kvašení má opravdu mnohaletou tradici. Bohužel, na pultech dnešních obchodních řetězců se nám dostává obvykle jen kvašené zelí, které navíc prošlo sterilizací či pasterizací a přišlo tak o řadu blahodárných vitamínů a minerálů. Pickles se vyrábí z nejrůznějších druhů zeleniny od zelí přes mrkev, kedlubny, ředkve či květák. Pickles vša lze připravit téměř z jakékoliv zeleniny. Konzumace kvašené zeleniny je zdraví prospěšná, pokud si sklenici s pickles otevřete, jen těžko se od ní budete odtrhovat.

Pickles a vliv na zdraví

Konzumace pickles je skvělým způsobem, jak do našeho těla dostat důležité vitamíny a minerály. Vzhledem k tomu, že dochází ke konzervaci metodou rychlého mléčného kvašení, jsou v zelenině uchovány prakticky veškeré zdravé látky. Kromě samotných, v zelenině již obsažených zdraví prospěšných látek se kvašením další vitamíny vytváří. Kvašená zelenina tak navíc obsahuje spoustu vitamínu C, B, K, ale také minerálů jako jsou hořčík, draslík nebo fluor. Pickles je obecně známé pro podporu trávení, stejně jako podporu obranyschopnosti organismu či čištění krve. Obsahuje totiž navíc enzymy, kyseliny mléčnou a laktobacily. Pickles se také doporučuje všem, kteří mají problémy s nechutenstvím, jelikož podporuje chuť k jídlu.

Jak připravit pickles

Pokud se rozhodnete pro domácí přípravu pickles, ve výsledku získáte velmi kvalitní a chutný zdroj látek, ke kterým se např. v zimním období dostaneme jen stěží. I v zimě jsou sice na pultech obchodů dostupné sezónní typy zeleniny, kvalitativně se však nemohou rovnat zelenině vypěstované v sezóně. Pickles je proto skvělou alternativou.

Zelenina, vhodná pro pickles

Pro kvašení lze použít opravdu velké množství druhů zeleniny. Rozhodně se neomezujte jen na zelí, nebojte se přidat mrkev, cibuli, ředkev, kedlubny či celer. Záleží však jen na vašich preferencích, velmi chutné pickles jsou také z květáku, celeru, řepy, okurků, pickles lze dokonce obohatit o jablka. Nezapomeňte celou směs dochutit kmínem a solí, eventuálně česnekem či křenem.

Strouhání

Pokud jste vybrali, nakoupili a očistili zeleninu, kterou chcete použít, je na čase přejít k procesu strouhání. Opět zde hodně záleží na vašich chutích, zeleninu lze totiž strouhat najemno, sekat nožem, sekáčkem či rozdrtit v kuchyňském robotu. Cibuli lze krájet na půlměsíčky. Můžete také kombinovat různé hrubosti, např. zelí nastrouhané najemno, mrkev nahrubo apod. Nastrouhanou a nakrájenou zeleninou poté promneme rukama, aby pustila dostatek šťávy, a ochutíme.

Umístění zeleniny do nádob

Pokud to s přípravou pickles myslíte vážně, pořiďte si speciální nádobu, podobnou soudkům, která je přímo určená pro kvašení zeleniny. Je přímo vytvořená tak, aby dostatečně zatížila zeleninu uvnitř a vytvořila krásné chutné pickles. Pokud nemáte tento speciální „soudek“, použijte vyšší sklenici či jinou vhodnou nádobu. Zeleninu důkladně napěchujeme do nádoby, musí být celá ponořená ve vodě. Šťáva ze samotné zeleniny je obvykle dostačující, pokud však není, je třeba zalít vodou. Následně je třeba zeleninu dostatečně zatížit. Speciální nádoba to má ošetřené, u běžných sklenic je třeba najít menší sklenici, která projde hrdlem, a tu naplníme vodou.

Kvašení

Tím jsme připravili ideální podmínky pro přípravu pickles. Následuje samotný proces kvašení, který trvá až 5 dní, kvašení však může být hotové třeba již po dvou dnech. Nádobu se zeleninou umístíme na místo, kde je stabilní teplota, výkyvy teplot nejsou žádoucí a proces kvašení mohou překazit.

Tím jsme prakticky u konce domácí přípravy pickles. Po procesu kvašení zeleninu přeléváme společně s nálevem do sklenic a ukládáme do lednice. Takto připravená zelenina nám vydrží i několik měsíců.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno