Jde o velmi oblíbený materiál, používaný zejména u outdoorového oblečení. Mnohdy však nevíme, jak prát goretex a to zvláště v případě, že jsme někde založili přiložený návod, případně odstřihli nepříjemné štítky, jež mohou třeba v oblasti krku řádně podráždit.
A přitom se goretex objevuje stále častěji. Skvěle vám poslouží u bund a kalhot už od velikosti 80, zvláště máte-li doma děťátko, které na sobě nesnese žádnou přikrývku. Dítě se nepotí, a přitom je stále v teple. A poměrně tenká vrstva goretexu mu nebrání v pohybu. To oceníte i později, až bude malý objevitel neohroženě vyrážet na dobrodružné výpravy po zahradě nebo dětském hřišti. A ocení ho samozřejmě i dospělí.
Nezničte jedinečné vlastnosti goretexu nesprávným praním
Membránové oblečení funguje správně jen v případě, že k tomu má ty správné podmínky. Často si proto myslíme, že bychom ho měli prát co nejméně, abychom nepřipravili použitý materiál o jeho užitečné vlastnosti. To je ovšem chyba.
Outdoorové oblečení jako takové je však pro praní ve skutečnosti jako stvořené. Kromě chladu a vlhkosti musí totiž odolávat i špíně, ovšem má své určité hranice. A pokud je překročíme, může nahromaděná špína účinnost membrán naopak zhoršovat.
Bohužel tu nejhorší špínu do produkujeme sami. Ano, jde o lidský pot, plný solí a dalších agresivní látek. Ty dokáží velmi rychle ucpat póry v membráně a tím narušit její prodyšnost a další funkce. A to bychom určitě nechtěli. A necháme-li mastnotu z naší kůže působit příliš dlouho, dokáže dokonce narušit i žádoucí laminaci mezi jednotlivými vrstvami funkčního materiálu.
Pokud si nejste jistí, zvolte 40 °C
Jestliže už nemáte po ruce originální návod k údržbě svých goretexových bund nebo kalhot, vsaďte na jistotu a nikdy je neperte při vyšší teplotě, než je 40 °C. Nezapomeňte sáhnout po speciálních pracích prostředcích, které membrány šetrně vyčistí, a zároveň nijak neovlivní jejich funkčnost a především prodyšnost. To bohužel běžné prací prostředky často dělají. A nikdy, ale opravdu nikdy při praní goretexu nepoužívejte aviváž.
Standardní prací prostředky i aviváže zanechávají na látce vždy zbytky a to i po sebedůkladnějším vymáchání. A právě tyto zbytky dokáží membrány nevrtaně poškodit. Obrousí je totiž – skoro jako smirkový papír.
A stejně nebezpečné jsou i změkčovače vody ty zase dokáží narušit pevnost a odolnost jednotlivých vláken v oblečení a to nenávratně. Dobrou zprávou je, že většině goretexového oblečení tento návod stačí a po vytažení z pračky bude opět jako nové a přitom dokonale funkční.
Tedy samozřejmě za předpokladu, že při praní vypnete ždímání. Místo toho sušte oblečení s goretexem rozložené na rovné savé ploše – nejlépe na huňatém ručník nebo osušce. Na ramínko nebo do skříně ho vraťte až ve chvíli, kdy bude opravdu dokonale suché.