Také vás tohle ovoce každým rokem láká v letní sezóně svou šťavnatostí, ovšem s chutí toho ze supermarketu jste jen málokdy spokojeni? Zapomeňte na podtržené plody! Ukážeme vám, jak pěstovat vodní melouny od výsevu až po závěrečnou sklizeň.
Vodní meloun, je sladce chutnající nízkokalorická zelenina (byť ho co do použití řadíme spíše do ovoce), která dokonale uhasí žízeň a doplňuje nedostatek draslíku v těle. Vodní melouny jsou opravdu zdravé – kromě značného množství vody (jsou proto ideální pro redukční diety) obsahují velké množství minerálů (včetně draslíku, sodíku, železa, hořčíku, vápníku a fosforu) a vitamínů (především C a A). A nesmíme zapomenout ani na přítomnost prospěšné kyseliny listové, sacharidů, karotenoidů (např. lykopenu) a aminokyselin (zejména citrulin). A jejich chlazená dřeň dokonale uhasí žízeň a poskytne nám kýžené osvěžení v horkých letních odpoledních hodinách.
Měli byste vědět: Ne všichni lidé mohou melouny konzumovat neomezeně. Například vzhledem k vysokému obsahu sacharidů není meloun vhodný pro lidi trpící cukrovkou.
Jak je pěstovat
Vodní meloun je jednoletá rostlina patřící do čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae). Zaskočit vás může především svými vysokými požadavky na teplo (minimální růstová teplota je asi 18 ° C a optimální se pohybuje mezi 22-28 ° C).
Meloun, pěstovaný v zahradě, se může pyšnit poléhavými výhonky, dorůstajícími délky do 2-3 m. Listy melounu se podobají srdci a v jejich rozích se objevují nenápadné květy. Nejdříve samčí a poté samičí. Plodem melounu je bobule se sladkou bílou, růžovou, oranžovou nebo žlutou dužinou (v závislosti na odrůdě). U nás je rozhodně nejznámější klasický zelený meloun s červeným vnitřkem.
Péče o melouny začíná vhodným stanovištěm
Melouny by měly být pěstovány na slunných záhonech, chráněných před větrem. Neobejdou se bez přídavku hnojiv nebo kompostu, s pH půdy ideálně mezi 5,5 až 6,0. Nejlépe se jim pak daří ve sklenících nebo v nízkých fóliovnících.
Meloun lze vypěstovat prakticky pouze z hrnkových sazenic, které jsou na konci května nebo začátkem června (po zahřátí půdy) vysazeny do záhonu, a to ve vzdálenosti 80 x 100 cm. V období intenzivního růstu je nutné zajistit dostatečnou vlhkost substrátu, ovšem horní vrstva záhonu nesmí obsahovat mnoho vody (zvýšené riziko infekce plísňovými chorobami). Ideální je vysazení melounů na kopcích nebo náspech, které by měly být pokryty černou fólií, černou netkanou textilií nebo vysokou vrstvou kompostu.
Po výsadbě zakryjte vodní melouny na několik dní netkanou textilií, abyste je ochránili před nočním ochlazením. Postačí na noc a definitivě textilii odstraňte v době kvetení. Prořez melouny nepotřebují. Na svou úrodu se můžete těšit od poloviny srpna až do poloviny září.