Jak oloupat chřest

Zamilovali jste si tuhle křehkou jarní zeleninu, ale neste si jistí, jak ji správně připravit? Dnes vám poradíme, jak oloupat chřest rychle a bez zbytečné ztráty šťavnatého obsahu. Není to naštěstí nijak složité.

Postup při loupání chřestu se liší podle toho, jaký druh máte k dispozici. K sehnání jsou v zásadě tři – bílý chřest, zelený chřest a fialový chřest. Zatímco některé druhy mají jen velmi jemnou a tenkou slupku, u jiných byste si bez loupání zadělali na pořádný kulinářský problém.

Loupání chřestu

Chřest roste tak rychle, že ho za optimálních podmínek můžete sklízet i dvakrát denně. Jeho sezóna začíná v dubnu a končí nejpozději v polovině června. Poté už je v obchodech opět k mání už jen chřest dovozový, který na naše stoly nikdy nedokáže dorazit v požadované kvalitě.

Pokud se podíváme na samotné loupání, pak není třeba se ho bát. Zabere vám jen pár minut. Musíte se ovšem vybavit opravdu ostrou škrabkou a trpělivostí. Je třeba sledovat, kde tlustá slupka končí a začíná jemná pokožka vrcholových puků. Tam je třeba loupání ukončit, abyste se nepřipravili to u největší delikatesu, kterou vám chřest nabídne.

Nejdříve se podíváme na loupání bílého chřestu. Ten je ze všech druhů nejjemnější. Není divu, vždyť roste kompletně pod zemí ve vysokých hrůbcích (nebo pod speciálně tvarovanými keramickými květináči) a se sluncem se vůbec nepotká. Právě sluneční paprsky by v něm totiž spustily tvorby chlorofylu a zapříčinily tuhost jeho slupky. Bílý chřest se klíží ještě předtím, než vůbec vykoukne na světlo. Slupku má tak tenkou, že ji obvykle není nutné loupat vůbec. Pokud na tom však trváte, začněte ve spodní částí chřestového výhonku a loupání včas ukončete ještě předtím, než dojdete k samotné špičce.

Zelený a fialový chřest jsou si velmi podobné. Oba vyrůstají přímo ze země z plochých záhonů a kontaktů se sluncem mají až až. Jsou proto tvrdí, ovšem s delikátnější chutí. Fialový chřest je výraznější než ten zelený, loupou se však oba stejně. Vezměte si do ruky opravdu ostré kuchyňské náčiní a oloupejte je zespoda nahoru. V místě vrcholové puku se pokožka nejspíše sama odtrhne. Tak je jemná.

Nyní už zbývá chřesty jen svěřit horké vodě. Podle druhu se vaří 8-12 minut. A jak poznáte, že jsou hotové? Stačí do nich píchnout naostřenou špejlí v nejtlustším místě. Pokud projede skrz, je uvařeno a můžete servírovat

Tip navíc: využití chřestových slupek

Ale zapomeňte na to, že byste zbytky z oloupaného chřestu jen tak hodili do koše. Mají tak delikátní chuť, že vám poslouží i jako základ zeleninového nebo přímo chřestového vývaru (podle toho, kolik chřestu máte). A lze je přidat i do směsi na pekáč, kterou budete v troubě několik hodin pomalu péct a použijte ji jako základ omáčky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno