Máte doma kravičku nebo si čas od času dopřejete čerstvé mléko z mlékomatu? Chcete-li získat lahodnou smetanu, poradíme vám, jak odstředit mléko i bez technologických a obvykle drahých vychytávek.
Budete k tomu potřebovat jen lednici a trochu trpělivosti. Koneckonců smetana se z mléka sbírala odpradávna a odstředivky na mléko jsou záležitostí teprve několika posledních desítek let. A jak tedy na to?
První používanou metodou je tzv. sbírání. Právě kvůli tomu se dříve mléko po nadojení přelilo do co nejširší nádoby a nechalo se v chladném prostředí odstát. Vám na to bude stačit obyčejný sklep. Použijte kameninovou nebo keramickou mísu a k ruce si vezměte plochou perforovanou naběračku. Čím jemnější dírky bude mít, tím lepší nakonec získáte smetanu. Když se totiž příliš naředí mlékem, bývá řídká a značně jí to ubere na chuti.
Jakmile je mléko v nízkých nádobách dostatečně odstáté (nejméně přes noc), začněte z něj sbírat smetanu do malé nádobky. Mimochodem k mléku se vyplatí ještě po několika hodinách vrátit a ještě nějakou smetanu sebrat. Poté ho použijte podle libosti.
Sbírání smetany z mléka v lednici
Ne, neděste se, nebudete muset vyklidit jednu celou poličku, aby se vám do ní vešla velká mísa s mlékem. Místo toho si tuto blahodárnou bílou tekutinu slijte do klasické zavařovačky na okurky, tzn. alespoň litrové – podle množství mléka i větší.
Ovšem počítejte s tím, že se vzlínání tuků k hladině o něco prodlouží. Mléko tedy musí v lednici stát nejméně 24 hodin. Optimum je však spíše 48 hodin. Tehdy je výtěžnost smetany mnohem vyšší, takže se opravdu vyplatí počkat.
Tuk se u hrdla nádob shlukuje v poměrně silné vrstvě. Stejný proces můžete pozorovat i u některých selských jogurtů prodávaných ve skleničce. Nejdříve je třeba seshora sebrat lžičku nebo dvě smetany a teprve poté se dostanete k samotnému jogurtu.
Ale zpět k odstřeďování mléka. Tato metoda je založena na průhlednosti zavařovaček. Stačí vzít naběračku a podívat se, jak hluboko je možné zajet, byste sebrali pouze smetanu a nikoli zbylé mléko. Vhodná je co nejmenší naběračka, ale s trochou šikovnosti to zvládnete i s tou obyčejnou, která se vám do hrdla zavařovačky bez potíží vejde. Opět hrozí zpočátku nabrání většího množství mléka, ale i v tomto případě cvičení dělá mistra.
Pomoci si můžete i tenkou hadičkou
Koncentrovaná smetana na hladině postupně tuhne, takže s trochou štěstí je možné ji od mléka oddělit i za pomoci tenké hadičky, vyvedené ze dna nádoby. Na stejném principu jsou založeny i populární omáčníky, které oddělí tuk od omáčky. Můžete je klidně použít, pokud je seženete v dostatečné velikosti.
Sebranou smetanu pak použijte do vaření nebo si z ní třeba utlučte máslo. Fantazii se zkrátka meze nekladou.