Jak ochladit psa

V nejparnějších letních dnech je horko nejen nám, ale i našim domácím mazlíčkům. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vhodným způsobem ochladit psa, aby mu bylo dobře, ale prudká změna teplot mu neuškodila? Máme pro vás několik rad.

Psi mají vlastní termoregulační systém, který funguje jinak než u lidí. Zatímco lidský organismus reguluje teplotu vypařováním přes potní žlázy, u psů nehraji tyto žlázy téměř žádnou roli. Psí organismus reaguje na změnu tepla regulací oběhového systému. Při vyšších teplotách se na povrchu těla cévy roztáhnou a zvýší se tep. Pes se také přirozeně ochlazuje vypařováním skrz psí tlamu. Žlázy slin dokážou produkovat mnoho slin, proto psi při velkých vedrech vyplazují jazyk, přes který se odvádí dostatek tepla. To jsou přirozené termoregulační mechanismy našich čtyřnohých miláčků, při ochlazování jim ale můžeme pomoci i my.

Jak ochladit psa

Starejte se o psí srst

Pokud chcete pomoci psovi s ochlazování, postarejte se o to, aby byla jeho srst vždy v dobrém stavu. Psy pravidelně vyčesávejte a kontrolujte, jestli není zplstnatělá. V opačném případě se mohou na kůži při horkých dnech objevit i zapařeniny a další kožní problémy. Srst musí být zkrátka vzdušná, aby umožňovala bezproblémové proudění vzduchu a odvod tepla z těla pryč.

Pozor na šokové ochlazování

Šokové ochlazování ledovou vodou je pro psy velmi nebezpečné. Extrémní změny tepla jsou rizikové pro srdeční činnost psů a v horších případech mohou vést i ke kolapsu. Proto byste psy, kteří jsou rozpálení z procházky nebo pobytu na slunci, neměli nikdy polévat studenou vodou nebo je sprchovat zahradní hadicí. Stejně tak byste je během procházky neměly pouštět do studené vody.

Ochlazovat vodou? Ano, ale postupně

Šokové ochlazení není pro organismus psa dobré, to ale neznamená, že byste na ochlazování vodou měli úplně zapomenout. Psi vodu milují a postupné ochlazování jim prospívá. Chovatelé psů doporučují s ochlazováním začít u tlapek a pokračovat směrem k břichu a hrudníku. Psovi můžete namočit o hlavu, ale záda a velké svalové partie ponechte v suchu.

Pitný režim je pro psy zásadní

Během léta potřebují lidé i zvířata nadměrný přísun pitné vody. Pohlídejte, aby váš pes měl vždy k dispozici misku s čerstvou vodou a několikrát denně ji obměňujte. Vodu umístěte na stinné místo, zůstane tak vlažná po delší dobu. Do misky nenalévejte vodu ledovou, ta by opět mohla vést k nežádoucímu šokovému ochlazení.

Vyhněte se rozpáleným plochám a dopřejte psům stín

Jak psa ochladit? Postupné ovlažení vodou pomůže, důležitá je však prevence a vyvarování se rizikům vedoucím k přehřívání. Se psy nechoďte na procházky během poledne, kde je sluneční záření nejsilnější. Neprospějete to psovi, ale ani vám. Snažte se také vyhnout rozpáleným chodníkům a asfaltovým cestám, protože psí tlapky nejsou na tak vysoké teploty stavěné. Určitě nemusíme zmiňovat, že se psi nesmí nechávat v rozpáleném autě ani jiných uzavřených prostorách. Pokud chováte psa venku, postarejte se o to, aby měl v průběhu dne kdykoliv přístup do místa ve stínu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno