Jak naučit dítě bruslit

Bruslení je krásná pohybová aktivita, kterou se zejména v zimě neztratí umět. Kdy je vhodný věk pro začátek výuky bruslení? A jak začít?

Pár rad pro začátek

Než se dostaneme přímo ke konkrétnímu učení bruslení, je dobré si nejdříve říct pár rad a tipů:

Trpělivost – tu budete opravdu hodně potřebovat. Bruslení vypadá lehce a zábavně. Vaše dítko bude tedy zpočátku natěšené, ještě poslední vteřinu před nástupem na led m budou svítit oči nadšením a očekáváním. Pak zjistí, že led klouže a že to není tak lehké. A navíc – nohy začínajícího bruslaře nejsou zvyklé na fixaci v brusli, a tedy začnou po chvíli bolet nohy. A to je ten moment, kdy si to vaše dítě rozmyslí a zjistí, že vlastně bruslit asi nechce.

Správné načasování je základ. Musíte respektovat vývoj vašeho dítěte. Mělo by být fyzicky zdatné a zejména by samo mělo projevit zájem o bruslení.

Správné brusle by měli sedět a neměly by ideálně být z druhé ruky. Někdo doporučuje na začátek tzv. kačenky. Je to velmi individuální. Některým dětem kačenky vyhovují, aby si zvykly na led a správný postoj. Pro některé děti jsou však kačenky spíše nepříjemné. Je důležité je pevně připevnit, aby nepadaly, protože poté jsou k vzteku pro vás i pro dítě. Velmi oblíbené jsou tzv. rostoucí brusle, ale u nich je velká nevýhoda to, že nejdou pořádně utáhnout, a tedy nefixují nohu tak, jak by správně měly.

Začínáme bruslit

Máte v zásadě několik možností, jak naučit vaše dítě bruslit. Můžete zvolit skupinové kurzy bruslení, individuální kurz bruslení či naučíte dítě bruslit sami.

Skupinové kurzy bruslení probíhají ve většině měst, které disponují zimní stadionem. Jsou vhodné pro děti od cca 3 let s ohledem na to, co bylo napsáno výše (fyzická a psychická připravenost). Jejich výhodou je skupina, která dítě motivuje. Jsou ale finančně náročnější a hodí se zejména pro děti, které se chtějí věnovat krasobruslení nebo hokeji.

Individuální kurz bruslení je finančně náročnější než výše zmíněné skupinové kurzy a je vhodný zejména pro děti, které se necítí dobře ve skupině jiných dětí. Pro vás je to lepší v tom, že se můžete s trenérem domluvit na čas, který se vám hodí.

Nejnáročnější a zároveň nejlevnější je pro vás možnost, že naučíte vaše dítě bruslit sami. Dost často se stává, že děti nereagují na rodiče tak dobře, jako na trenéry. Je třeba si to nejdříve vyzkoušet. Rodiče také mají tendenci na děti trochu tlačit, pokud nemají zkušenosti s tréninkem. Pokud jste schopní se od tohoto oprostit, tak směle do toho.

Dítě se učí bruslit

Učíme své dítě sami

Nejdříve je důležité dítě s ledem seznámit. Klidně i v botách nebo vyzkoušejte kačenky. Držte dítě při jeho prvních krůčcích na ledě za ruku. Naučte dítě správnému postoji – pokrčená kolena, mírný náklon směrem dopředu a hlava zvednutá. Dítě držte za ruku a ať si zkouší jít do podřepu či jezdit po jedné noze. Pokračujte tím, že se dítě naučí přešlapovat. Při všech těchto prvních krůčcích jej držte, aby mělo ve vás jistotu opory.

Později dítě můžete pustit a necháte ho samotné chodit na bruslích po ledě. Učí se tím potřebnou stabilitu. Po celou dobu však dítěti opakujte, aby drželo správný postoj. Respektujte své dítě a netlačte ho do pohybů, na které se necítí. Poté, co se naučí chodit po ledě, následuje přešlapování z nohy na nohu, odrážení atd.

Základem učení na bruslích je, aby to dítě bavilo. Pokud chcete, aby se vaše dítě věnovalo krasobruslení nebo hokeji, je vhodnější nechat výuku na trenérech. Pokud má vaše dítě bruslit pouze rekreačně, netlačte na něj a učte jej ideálně tím, že budete na led chodit bruslit celá rodina.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno