Známe ho jako šikovného pomocníka při každoroční sezóně chřipek a nachlazení. Ale dokáže zastat i roli zdravého mlsání. Poradíme vám, jak naložit zázvor, aby zůstal chutný. Šťavnatý a doslova nabitý vitamíny, minerály a dalšími cennými látkami.
Zázvor je rostlinou s opravdu všestranně užitečnými zdravotními vlastnostmi. U nás ho lze snadno zakoupit ve většině dobře zásobených obchodů. Tento na první pohled nenápadný kořen vám prospěje po mnoha stránkách:
- zlepšuje trávení
- léčí nevolnost a žaludeční potíže
- má velmi pozitivní vliv na krevní oběh
- disponuje protizánětlivými vlastnostmi
Bohužel samotný zázvor ihned po koupi příliš vhodný k jídlu není. Kořen je tvrdý, houževnatý a vyznačuje se velmi intenzivní chutí. Ovšem skvěle se uplatní jako koření i chutný doplněk k jídlům a nápojům. Dobře si rozumí například s čajem. Jde ideální jako lék na podzimní nachlazení a virózy.
Když si však kořen zázvoru přineseme domů, vydrží nám na chladném místě nanejvýš několik týdnů. Poté začne podléhat plísním. Navíc je ho nutné před každým použitím zpracovat. Mnohem rychlejší je tedy „sfouknout“ všechno zpracování najednou a naložit si ho. Máme pro vás několik šikovných způsobů.
Zázvor naložený v bílém víně
Tato metoda je jednou z nejjednodušších. Nepotřebujete k tomu skoro nic, jen tuhle úžasnou rostlinku a víno vhodné na vaření. Oloupejte ho a nakrájejte na malé proužky. Poté vložte do sklenice a zalijte suchým bílým vínem. Nádobu je třeba vložit do chladničky nechat v klidu po dobu tří týdnů. Poté lze takto připravený zázvor přidávat do jídel. Skvěle se hodí zejména k přípravě omáček. Zachová si nejen báječnou chuť, ale i všechny své užitečné vlastnosti.
Zázvor v sirupu
A jak naložit zázvor, který je možný posléze použít k výrobě různých sladkostí? Je třeba ho oloupat a nasekat. Poté ho povařte 10 minut v cukerném sirupu, vyrobeném z cukru a vody v poměru 1: 1. Zázvor nepřecezujte. Jakmile směs úplně vychladne, můžete ji uložit do lednice. Kousky zázvoru naloženého v sirupu je možné použít při přípravě cukrovinek, vánočního cukroví nebo mlsat jen tak, třeba jako chutný prostředek prevence proti možným nemocem z chladu.
Jak si připravit zázvorovou tinkturu
Pokud byste ovšem rádi za pomoci zázvoru vyléčili již probíhající nachlazení, vyrobte si tinkturu. Oloupaný a jemně nasekaný kořen zalijte alkoholem například vodkou. Po měsíci lze už hotovou tinkturu přidávat do čaje nebo ji využít k výrobě léčivých sirupů.
Ale přednost můžete dát i použití zázvorové šťávy. Ta se také smíchá s vodkou nebo jiným alkoholem.
A zázvor lze samozřejmě také zmrazit. Aby neztratil své cenné vlastnosti, musí být rozdrcen na pastu a vložen do vzduchotěsné nádoby. Odtud ho pak můžete odebírat podle potřeby.