Elektrokoloběžka je dnes už poměrně běžnou součástí silničního provozu. Umožňuje lidem, kteří nemají řidičský průkaz, rychlejší přesunování z místa na místo. Prospěšné jsou například ve městech. Pro elektrokoloběžku je typické to, že se používá na kratší vzdálenosti. Takto se lidé mohou dopravit z bodu A do bodu B rychleji než chůzí a přitom nepotřebují vlastní fyzické síly, jako je tomu na klasické koloběžce nebo na kole.
Elektrokoloběžka a povinné ručení
V poslední době se hodně hovořilo o tom, že elektrokoloběžka může způsobit škodu na jiných vozidlech v rámci svého provozu. V takovém případě je jednodušší, když bude její vlastník platit povinné ručení, které tuto škodu pokryje. Od 1.4.2024 byl schválen zákon, který určuje povinnost platit povinné ručení u vozidel, které odpovídají moderním požadavkům. Tento zákon tak zasahuje i některé elektrokoloběžky. Ale ne všechny. „Vozidlo“, je v tomto zákonu specifikováno následovně (a pokud to vaše elektrokoloběžka splňuje, musíte platit povinné ručení):
- maximální rychlost je vyšší než 25 km/h, pro stroje, jejichž hmotnost je nižší než 25 kg;
- pokud je hmotnost vozidla vyšší než 25 kg a jeho maximální rychlost je vyšší než 14 km/h;
- zdrojem pohybu je motor.
Elektrokoloběžky: jak jezdit
Pokud se ptáte, kde všude můžete s elektrokoloběžkou jezdit, neměli byste se řídit zavedenými pravidly, která používají (nesprávně) někteří jiní uživatelé. Elektrokoloběžka nepatří na chodník – výjimkou je to, když ji vedete vedle sebe! To je bohužel něco, co vidíme velmi často. Na elektrokoloběžku nemusíte mít řidičský průkaz. Jezdit můžete po silnici. Na cyklostezky a do pěších zón mohou pouze stroje, jejichž maximální rychlost nepřesahuje 25 km/h a jejich výkon je nižší než 1 000 wattů.
Děti na elektrokoloběžkách
Zákon nestanovuje žádné oficiální omezení týkající se věku řidiče. Je to tedy na výrobci, který doporučuje věk řidičů. Koloběžky s nižším výkonem mohou řídit děti již od 13 let. Čím vyšší je výkon stroje, tím vyšší je také doporučený věk řidiče. Každý řidič do 18 let musí nosit přilbu. Mezi další povinnou výbavu patří přední bílé a zadní červené světlo (obvykle jsou instalovány už od výrobce, takže je nemusíte dokupovat).
Správný tlak v pneumatikách
Elektrokoloběžky by měly mít správný tlak v pneumatikách hned z několika důvodů. Tím prvním je to, že tlak v pneumatikách ovlivňuje jízdní vlastnosti vozidla. Pokud je tedy nad nebo pod stanovenou hodnotou, může docházet k problémům s ovládáním takového vozidla. Dá se tedy říci, že správný tlak v pneumatikách je klíčový pro bezpečnost provozu. Kromě toho zajišťuje také komfort řidiče.
- Nízký tlak může způsobit nestabilitu stroje a navíc může dojít k poškození koloběžky.
- Nízký tlak více zatěžuje motor, což znamená větší spotřebu energie na jízdu.
- Vysoký tlak zase příliš opotřebovává pneumatiky. Na mokrém povrchu může snadno dojít k tomu, že kolo ztratí kontakt s vozovkou.
- Vysoký i nízký tlak zvyšují riziko defektu.
Doporučený tlak elektrokoloběžek
Obecně lze říci, že doporučený tlak se pohybuje v rozmezí od 40 do 65 PSI (pounds per square inch) nebo v rozmezí 275 až 450 kPa (kilopascal). Toto rozmezí je ale poměrně velké. Důvodem je to, že se může lišit velikost kol, hmotnost koloběžky a další faktory, které ovlivňují doporučený tlak v pneumatikách.
Dobrou zprávou je ale to, že doporučený tlak uvádí každý výrobce koloběžek. Tento údaj si tedy dobře zapamatujte nebo ho uložte na místě, kde se k němu snadno dostanete, pokud není uveden na bočnici pneumatiky. Budete-li dodržovat doporučený tlak, předcházíte tak nadměrnému opotřebení pneumatik a zároveň zachováváte optimální jízdní vlastnosti svého stroje.
- Doporučený tlak je často uveden na bočnici pneumatiky. Dejte si pozor, v jakých jednotkách jsou hodnoty uvedeny.
- 1 PSI odpovídá zhruba 0,0689 barům, 1 bar odpovídá 14,5 PSI.
- Čím je ráfek užší a váha stroje vyšší, tím větší musí být tlak.
- Nikdy nepřekračujte hodnoty uvedené výrobcem!
Vyhněte se této problematice
Na trhu existují i elektrokoloběžky, u kterých si tlak v pneumatikách hlídat nemusíte. Jedná se o ty koloběžky, které mají bezdušové pneumatiky. Jejich výhodou je to, že je po cestě nemůžete píchnout. Avšak velkou nevýhodou je snížený komfort jízdy. Pokud často jezdíte po nerovném terénu, nejedná se stroj určený pro vás. Navíc tvrdá jízda může způsobit další nepříjemné poruchy, jako je například rozpojování bodově svařených kontaktů v baterii.
Výběr elektrokoloběžky
Pokud jste si vybrali elektrokoloběžku, která má pneumatiky s duší, budete si muset hlídat jejich správné nahuštění a pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách. Už při výběru elektrokoloběžky je proto dobré zaměřit se na to, jak přístupný je ventilek pneumatik (zejména na předním kole). Možná budete muset pořídit vhodný adaptér (nástavec ventilku), který zajistí lepší přístupnost, čímž si zajistíte pohodlnější huštění pneumatiky.
Nafouknutí elektrokoloběžky
Nejméně jednou za měsíc (klidně však častěji) kontrolujte tlak v pneumatikách. K dofouknutí pneumatik může pomoci klasická hustilka nebo přenosný kompresor. Posloužit mohou i kompresory na benzínových stanicích. Ztráta 1 bar za měsíc je považována za normální. Pokud ztratíte více než 1 bar, může jít o problém pneumatiky.
Když dojde energie
Pokud se vám stane, že se elektrokoloběžka po cestě vybije, máte dvě možnosti: buď ji budete vést vedle sebe, nebo se na ní budete odrážet jako na běžné koloběžce. Počítejte ale s tím, že vám to půjde hůře. Ty koloběžky, které mají pouze elektromagnetickou brdu nebudou bez proudu brzdit. Když si kupujete novou elektrokoloběžku, zaměřte se proto také na to, aby měla elektromagnetické i mechanické brzdy.