Oprášili jste svoje staré brusle nebo si pořídili nové a přemýšlíte, jak je nabrousit? Domácí broušení bruslí je náročné, alespoň základní servis a údržbu ale zvládnete i sami. Víme, proč brusle brousit, jak často a kde.
Nejraději bychom hned napsali, že brusle nejlépe nabrousíte tak, že je zanesete do specializované brousírny. I když své brusle zanesete na odborné přebroušení, budou po vás chtít základní informace. A právě na to se zaměříme – jak a čím se brusle brousí a jaké parametry mají splňovat.
Proč brusle doma jen tak nenabrousíte
Spousta lidí si myslí, že broušení zvládnou sami. Obvykle vezmou do rukou obyčejný brousek nebo brusku a ostří ještě více ztupí nebo dokonce zdeformují. Brusle se totiž brousí pomocí speciální brusky, která na ostří vytvoří dvojí ostří, tj. vybrousí oblouček. Rozhodně se nepokoušejte brousit brusle do špičky! Brusli byste zničili, hned byste spadli a ještě byste byli ostatním pro smích. Zkušenější bruslaři přesně ví, jak chtějí své brusle nabrousit. Existují i moderní postupy broušení, které dokáží vybrousit žlábek na hranato, nikoliv na kulato, jak je běžné. Brusle vás pak více podrží v obloucích i při přešlapování.
Hloubka žlábků bruslí
Pokud navštívíte brousírnu a přinesete jim své brusle, pravděpodobně se vás zeptají, jaký budete chtít žlábek. Ty se udávají v milimetrech nebo palcích. Mělký žlábek může mít tendenci uhýbat, brusle je ale rychlejší a nezařezává se. V hokeji ji využívají agilní hráči. Naopak hluboký žlábek dokonale sedí na ledu, brusle neuhýbá, může se ale zařezávat a bude pomalejší. Takové broušení používají nejčastěji obránci a těžcí sportovci.
Kdy vyrazit na broušení bruslí
Brousit brusle byste měli v případě, že už nějakou dobu bruslíte a hrana je tupější. S tupou bruslí se vám nebude dobře bruslit. Broušení ale vyžadují i nové brusle, který mají malý nebo žádný žlábek. Do brousírny musíte s bruslemi i v případě, že vám ostří reziví, že je strhnutá hrana nebo se objevily viditelné deformace.
Jak často brousit brusle
Při pořízení nových bruslí zajděte do brousírny okamžitě. Pokud jste spíše rekreační bruslař a bruslíte třeba jen jednou týdně, postačí vám broušení jednou za 1 až 2 měsíce. Pokud ale bruslíte pravidelně i několikrát během týdne, pak musíte brousit třeba i dvakrát do měsíce.
Domácí srovnání stržených hran
Při bruslení může dojít ke stržení hran, které jsou potom nerovné a zhoršují kvalitu bruslení. Pokud je brusle ostrá a jen na jednom místě došlo ke stržení, můžete hranit přebrousit speciální brouskem. Ten je však určený jen na srovnání stržených hran, brusle jím rozhodně nenabrousíte ani nevytvoříte žlábek. Odborné přebroušení není drahé, proto se nesnažte o domácí broušení a ihned zaneste brusle do servisu. V každém větším městě určitě nějaký najdete, nejčastěji je přímo v okolí zimních stadionů a kluzišť.