Jak jíst kaviár?

Pravý kaviár je velmi drahý, což je důvod, proč jsme si jej spojili s luxusem. Kaviár patří mezi potraviny, které buď milujete, nebo nenávidíte. Vzhledem k vysoké ceně kaviáru spousta lidí neví, jak jej jíst nebo podávat. Nejčastěji narazíme na kaviár z jesetera beluga, sevruga či osetra. Definice kaviáru zní: jedná se o jikry ryb z čeledi jeseterovitých. Pokud jikry pochází z jiného druhu ryb než jesetera, jako je losos, ve skutečnosti to není kaviár.

Jak chutná kaviár?

Pokud jste už někdy ochutnali levný kaviár (který nebyl z jesetera), pravděpodobně vám na mysli vyvstanou dvě hlavní chutě: rybina a sůl. Avšak pravý kaviár by neměl mít výraznou žádnou z těchto chutí. Měl by mít lesklé, jemnozrnné vaječné kuličky, které jsou pevné a nerozbité. Kaviár se jí syrový – dobře vychlazený, obvykle ve formě předkrmu.

Kaviár

Jaké existují druhy kaviáru?

Rozlišujeme je zejména podle toho, z jakého jesetera byli získány:

  • Jeseter beluga – patří mezi nejcennější druhy kaviáru. Má největší kuličky, ale je nejvzácnější. Pochází nejčastěji z USA, jeho chuť je jemně máslová.
  • Jeseter osetra – taktéž je mezi kaviáry nejcennější. Chuť je spíše ořísková, lsaná a svěží.
  • Jeseter sevruga – kaviár vyniká silnou chutí, při konzumaci cítíte, jak vám jikry praskají v ústech.
  • Jeseter sterlet – je podobný sevruze.
  • Další druhy – na světě existuje celá řada dalších druhů kaviárů, liší se od sebe chutí, texturou i barvou.

Jak se třídí kaviár?

Kaviár se třídí na základě velikosti, struktury a chuti jiker. Nejdražší verzi kaviáru je ta, která se vyznačuje velkými, neporušenými a pevnými kuličkami. Takový kaviár je nejcennější. Kaviár Beluga je také hodnocen podle barvy. 000 je světle nebo stříbrně šedá, 00 je středně šedá a 0 je šedá. Světlejší barva je ceněna více, ale nijak výrazně neovlivňuje chuť. Kaviár můžete sehnat pasterizovaný (k dispozici mnohem častěji) či nepasterizovaný. Druhý jmenovaný vyniká lepší chutí a texturou, avšak má kratší trvanlivost.

Kaviár

Jak podávat kaviár?

Výhodou kaviáru je to, že zmrzne až při teplotě do – 28 °C. Můžete jej skladovat v chladné lednici. Obvykle se podává v menších miskách, které nejsou kovové, posazené ve větší míse, která je naplněná ledem. Tímto způsobem se kaviár zároveň chladí a zachovává si svou chuť. Pravý kaviár bychom neměli zpracovávat nebo servírovat v kovových nádobách, protože pak by mohl chutnat právě po kovu. Často se setkáváme s kaviárem podávaným na lžičce ze slonovinové kosti, opět v nádobě naplněné ledem.

Co se hodí ke kaviáru?

Podávat jej můžete na toastovém chlebu (nakrájeným na čtvrtiny) nebo s nevýraznými nesolenými sušenkami. Pokud se rozhodnete pro domácí konzumaci, můžete si jej dopřát jen tak, z plechovky. Jsou lidé, kteří jsou zastánci toho, aby byl kaviár podáván pouze s chuťově nevýraznými potravinami, které nebudou konkurovat jeho chuti. Přesto se kaviár běžně podává s takovými přílohami, jako je citronu, zakysaná smetana, creme fraiche, natvrdo uvařená vejce či mletá cibulka. Často se podává na malé palačince – tento pokrm se označuje jako bliny.

Bliny

S čím kaviár pít?

Spousta lidí podává kaviár s jedním z nejdražších nápojů – a tím je šampaňské. Avšak podle konzervativců toto není správná kombinace. Kaviár se prý nejlépe hodí k mražené vodce – nejlépe ruského původu. Ta má totiž neutrální chuť a nenaruší tak chuť kaviáru. Dáte-li přece jen přednost šampaňskému, vybírejte co možná nejsušší (brut, extra brut, brut natural).

Je s kaviárem spojena nějaká etiketa stravování?

Pokud jste mezi přáteli, můžete si kaviár dopřát jakkoli vám to vyhovuje. Pokud jste na něj ale narazili na veřejné společenské akci, bude se vám hodit znalost správného protokolu podávání kaviáru. Zde je několik zásad:

  • Kaviár je považován jako předkrm, takže bez ohledu na to, jak moc vám chutná, neměli byste ho sníst více než dvě lžíce.
  • Kaviár se nejí tak, že ho rozkousáte. Jazykem byste měli jemně ohmatávat kuličky rybích jiker a vychutnat si máslový tuk.
  • Kaviár jezte po velmi malých soustech. Je to drahý produkt, který je třeba si vychutnat.

Jednohubky

Kde koupit kaviár?

Kaviár je možné koupit ve specializovaných prodejnách nebo také na internetu. Protože se prodává ve speciálních plechovkách, má poměrně dlouhou trvanlivost. Cena kaviáru se může lišit v závislosti na typu, odrůdě a jakosti kaviáru. Pokud kupujete nepasterizovaný kaviár, nemáte možnost nákupu přes internet (ledaže má obchod svůj vlastní dovoz, kde je zajištěno neustálé chlazení produktu). Kaviár skladujte v nejchladnější části lednice. Po otevření je třeba plechovku spotřebovat do dvou týdnů. Udržujte ji ale zakrytou (například zabalenou ve fólii). Pasterizovaný kaviár nemusíte uchovávat v chladu lednice, teprve až po otevření.

Jak servírovat kaviár?

Pokud jste kaviár skladovali v lednici, před podáváním jej vyjměte a nechte stát asi 10 minut při pokojové teplotě (neotevřený). Kaviár můžete podávat v jakýchkoli menších nádobách, které nejsou kovové. Existují dokonce speciální lžíce na podávání kaviáru, které jsou vyrobeny nejčastěji z perleti (cena jedné lžičky začíná někde na 300 Kč) nebo z kosti. V rámci jedné porce servírujte 30 g kaviáru, pokud jej podáváte samotný. Je-li kaviár součástí pokrmu (například na sušence), pak jedná porce je 15 až 30 g.

Kaviár, Jednohubky

Recepty s kaviárem

Na závěr bychom vám chtěli představit některé recepty s kaviárem, o kterých jsme se zmínili výše v textu.

Bliny

Jedná se o malé placky, které jsou velmi podobné palačinkám. Nejprve si připravte ingredience: 100 g hladké pšeničné mouky, 35 g pohankové mouky hladké, ½ lžičky soli, 1 lžíci instantního droždí a 125 ml mléka, 80 g zakysané smetany a 1 vejce. Obě mouky, droždí a sůl smíchejte v míse. Mléko se zakysanou smetanou prohřejte v rendlíku tak, aby bylo vlažné. Odstavte a přidejte žloutek. Promíchejte, aby se vše spojilo. Tuto tekutou směs vmíchejte k moukám. Vzniknout by mělo hladké těsto. To nechte při pokojové teplotě odstát asi půl hodiny (mísu přikryjte čistou utěrkou. Mezitím si z bílků vyšleháme sníh. Vmíchejte ho do těsta. Asi lžíci hmoty naneste na pánev s rozpáleným tukem a opečte z obou stran dozlatova. Na vychladlé bliny naneste lžičku zakysané smetany a ozdobte kaviárem. Pokud nechcete podávat s kaviárem, můžete zvolit levnější verzi s uzeným lososem, zakysanou smetanou a čerstvým koprem. Přidat můžete i citron.

Kaviár na toastu

Budeme potřebovat asi 6 plátků dobrého toastového chleba. Z něj odřízněte kůrku (v tomto receptu už ji potřebovat nebudeme, můžete ji využít na strouhanku). Každý plátek rozkrojte na dva trojúhelníky. Ty zlehka potřete máslem, osolte a opepřete a naskládejte na plech vyložený pečícím papírem. Troubu předehřejte na 220 °C a využijte funkci grilu. Grilujte po dobu asi 90 sekund z každé strany. Po vychlazení ozdobte kaviárem a podávejte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno