Bowling je oblíbený halový sport, při kterém se příliš nezapotíte, můžete však zlepšit svou motoriku, zapracovat na pečlivosti a soustředění a hlavně si odpočinou s přáteli. Míst, kde si můžeme bowling zahrát, je po celé republice bezpočet. Jak se však takový bowling hraje?
V první řadě je třeba rozlišit bowling a kuželky, mnozí tyto dva pojmy hází do jednoho pytle, přitom jde o dva odlišné sporty, lišící se pravidly i způsobem hry. Princip obou her je stejný – shodit co největší množství kuželek. V bowlingu je 10 kuželek rozestavěno do tvaru trojúhelníku, v kuželkách je kuželek jen 9 a tvoří kosočtverec, navíc jsou větší. Rozdíl je i v koulích, se kterými se hází. Bowlingové koule jsou větší a mají v sobě otvory na prsty. Bowlingové koule mají všechny stejný průměr, liší se však svou hmotností. Zmiňme také rozdíl v samotné technice hraní. Zatímco bowlingovou kouli je možné o několik metrů odhodit, u kuželek to vzhledem k materiálu dráhy možné není. Tam je třeba zahájit dráhu koule již od startovní čáry.
Pravidla bowlingu
Pravidla bowlingu jsou vcelku jednoduchá, samotný průběh hry si osvěžíte během několika málo her. Hra bowlingu se kláda z deseti samostatných kol, přičemž poslední, desáté, se od předchozích mírně liší. Každé kolo se skládá ze dvou hodů, během kterých musíte strefit co největší množství kužele. Pokud se vám podaří strefit všechny kuželky jedním hodem, podařil se vám tzv. „strike“ a druhý hod nevyužijete. Pokud shodíte všechny kuželky ve dvou hodech, podařil se vám tzv. „spare“. Jednotliví hráči se střídají. Poslední desáté kolo je rozdílné v tom, že v případě, že strefíte na první hod všechny kuželky, můžete házet ještě jednou a zvýšit tak počet svých bodů. Vyhrává hráč s nejvíce body za sestřelené kuželky.
Počítání bodů
Počítání bodů je u bowlingu trošku náročnější disciplínou, ovšem díky moderním hracím plochám s automatickými počítadly vás nemusí příliš trápit. Za každou sestřelenou kuželku získáváte jeden bod, při sestřelení všech kuželek a dosažení tzv. „striku“ získáte 10 bodů + body za následující 2 hody. Při „spare“, tj. shození všech kužele na dva hody, získáte 10 bodů + body za hod následující. Nejvíce bodů může hráč získat dosažením triple bodů, tj. dosažením striku 3x za sebou.
Hra bowlingu
Nyní znáte pravidla a můžete se pustit do samotné hry. Techniku se naučíte brzy, je však třeba trénovat. Bowling se hraje ve speciálních botách, které udrží hrací plochu čistou, a vy neuklouznete. Následuje výběr koule. Jak jsme uvedli, jsou v různých váhových variantách, značí se v librách. Vyberte si takové, které vám nejvíce sednou. Děti hrají s koulemi 6 až 8 liber, ženy 9 až 13 a muži 13 až 16. Vložte prsty do koule a postavte se na čáru. Snažte se při hodu nepoužívat sílu, koule svou vahou sama „vystřelí“, vy jen uvolníte prsty. Hod můžete vykonat s místa nebo s lehkým rozběhem. Napřáhněte se a vypusťte kouli vpřed. Ze začátku třeba neshodíte žádnou kuželku, ale to nevadí. Brzy se do hry dostanete, pochopíte práci s koulí a hra vám půjde od ruky a budete porážet své soupeře.