Jak dlouho vydrží vejce v lednici

Slepičí vajíčka jsou jednou z nejoblíbenějších potravin, bez které se neobejde velké množství domácností. Zřejmě v každé lednici najdete obvykle slepičí vajíčka, v některé i ta méně obvyklá, jako jsou křepelčí nebo pštrosí vejce. Vajíčka mají totiž obrovskou výhodu: v případě potřeby jsou rychle uvařená, takže nás dokážou zbavit náhlého hladu. Důvodem jejich obliby je ale také univerzálnost: vajíčka používám do sladkých i slaných pokrmů, vařená, smažené, pečená…

Vajíčka

Skladujte je v lednici

Vejce jsou považována za zboží podléhající rychlé zkáze. To znamená, že musí být uchovávány v chladničce, aby se zabránilo jejich poškození. Vejce však mohou při správném skladování vydržet překvapivě dlouhou dobu. U vajec se obvykle nevyplácí vyhazovat je ihned, jak vyprší datum jejich trvanlivosti. Je to zbytečná ztráta peněz. Pokud svá vejce skladujete správně, tj. při teplotě do 4 °C, nemusíte se obávat zkažení poměrně dlouhou dobu. Činnost možných bakterií je totiž při této teplotě zpomalená. Ve skutečnosti je chlazení tak účinné při řízení růstu bakterií, že v kombinaci s ochrannou skořápkou vajíčka a enzymy se chlazená vejce zřídkakdy zkazí – pokud s nimi bylo zacházeno a skladováno správně.

Kvalita vajec

Bohužel ale platí, že kvalita vajec časem klesá. Kvalita vajec nicméně časem klesá. To znamená, že se vzduchová kapsa ve vejci zvětšuje a žloutek a bílek se ztenčuje a je méně pružný. Při správném skladování se může stát, že vejce jednoduše vevnitř vyschne – aniž by se zkazilo. Navzdory těmto změnám může vejce zůstat po dlouhou dobu naprosto bezpečné. Vejce však nezůstanou navždy dobrá a existuje bod, ve kterém je třeba je vyhodit. Většinou tento bod poznáte sami podle nepříjemného zápachu.

Vejce a kladivo

Jak na správné skladování

Pokud byla vejce přepravována a skladována správně, mohou v chladničce vydržet mnoho týdnů. Všichni dodavatelé musí udržovat teplotu vajec pod 7 °C od okamžiku, kdy byla snesena až do okamžiku, kdy jsou zakoupena. Stejně důležité ale je, aby vejce byla správně skladována i poté. Ihned po příchodu ze supermarketu je tedy vhodné vejce vložit do lednice – a to nikoli do dvířek, kde je teplota nestabilní, ale přímo do některé z polic. V ideálním případě by vejce měla být skladována v původním kartonu v zadní části chladničky. To jim brání absorbovat pachy a chrání je před kolísáním teploty při otevírání a zavírání dveří chladničky.

Vejce v proložce

Doba trvanlivosti vajec

Doba trvanlivosti vajec se může trochu lišit v závislosti na tom, jestli budete skladovat vejce vcelku. Důležité je samozřejmě také to, jak byla vejce stará, když jste je zakoupili. Zde je obecná doba skladování:

  • Celá vejce: v pokojové teplotě by měla být skladována co nejkratší dobu – maximálně 1 – 2 týdny (pak je ale vhodné je ihned použít). V lednici vydrží celá vejce 4 až 5 týdnů. Skladování v mrazáku se nedoporučuje.
  • Syrové vaječné žloutky/bílky: pokud vám z vaření zbyl vaječný žloutek nebo vaječný bílek (popřípadě jste rozbili více vajec, než bylo potřeba) můžete je skladovat. Při pokojové teplotě vydrží asi 2 hodiny, v lednici pak dva až čtyři dny. Můžete je ale zmrazit – zde vydrží i jeden rok.
  • Vejce uvařené na tvrdo: typický velikonoční problém. Uvařená vejce bychom měli nechat při pokojové teplotě maximálně 2 hodiny, v lednici pak vydrží i týden. Mrazení se nedoporučuje.
  • Vaječné bílky koupené v krabici: i takovou variantu si dnes můžete koupit. V pokojové teplotě skladujte maximálně dvě hodiny, v lednici pak podle data exspirace, obvykle 10 dní uzavřené a 3 dny po otevření. V mrazáku mohou vydržet až jeden rok, záleží ovšem na kvalitě vajec.
  • Domácí vaječný likér: v pokojové teplotě ho nechte maximálně 2 hodiny. V lednici jej můžete skladovat asi čtyři dny. Mrazení se nedoporučuje.

Velikonoční vejce

Mrazení vajec

Pokud víte, že svá vejce nestihnete spotřebovat do pěti týdnů spotřebovat, můžete jejich životnost prodloužit na jeden rok. A to tak, že je zmrazíte. Stačí vajíčka jedno po druhém vyklepat do misky a rozšlehat je, aby se bílky a žloutky spojily. Poté počkejte asi hodinu, aby se z vajec dostal nadbytečný vzduch, který jsme do nich dostali šleháním. Takto připravená vejce pak nalijte do nádoby na led a nechte zmrznout. Poté je můžete z nádoby vyloupat a skladovat v mikrotenovém sáčku. Vhodnou nádobou na mrazení může být i taková plastová proložka, ve kterých je možné vajíčka koupit.

Mrazení bílků a žloutků zvlášť

Někdy se může stát, že vám zbyly pouze bílky. V takovém případě bílky jednoduše stačí nalít do nádoby na led nebo jiné nádoby, například po jednou nebo dvou bílcích. Se žloutkem ale může být problém, protože zmrazením by mohl hrudkovatět. Tomu zabráníme tak, že do žloutku zašleháme buď sůl, nebo cukr. Na jeden šálek žloutků přidejte 1 lžíci cukru nebo 1 lžíci soli (podle toho, jestli používáte vejce více naslano nebo nasladko). Ochucený žloutek si zachová konzistenci.

Vejce slepičí

Jak poznat, že je vejce ještě dobré

Čtyři až pět týdnů je poměrně dlouhá doba, a tak si ne vždycky jsme jistí tím, jak dlouho jsou již vajíčka v lednici. A nevíme, jestli je ještě můžeme jíst, nebo ne. První pomocí se může stát kontrola datu exspirace na obalu. Pokud jsme před tímto datem, není se čeho obávat. Avšak vejce mohou být dobrá i po datu exspirace. V takovém případě vám nezbude nic jiného, než vejce rozklepnout a očichat, jestli nezačíná zavánět. Pokud chcete vejce vařit, dejte ho do vody. Když klesne, je ještě dobré. Když zůstane plavat – pryč s ním!

1 komentář

  1. Jednak chladničková teplota je ideální do max. 8°C, druhak vejce v takové Bille, Albertu aj. jsou skladovaná na prodejní ploše, tj. s teplotou ca 20°C, ale také vedle chladicích vitrín v proudu odpadního tepla z chlad. zařízení -klasicky Billa.
    Maso… Čerstvé maso je nesmysl, pokud cítíte z vepř. masa charakteristický pach jatek, jde o maso málo vypářené a hlavně nevyzrálé. Vyzrálé maso skutečně voní… Po zrání masa nastupuje další a konečná fáze – hniloba.
    Ve vaničce s masem je červená voda? Balení bylo silně podchlazené až namražené a popraskala buněčná stěna. Takové maso po zpracování bude chutnat asi jako popel či drtiny. Bude suché. Na smažený řízek rovnou zapomeňte. Maso pokus možno nenakupujte v Albertu, kde u hovězího neuvádí, zda jde o krávu či býka. Pro účely vaření zásadní informace. Pokud si chcete stěžovat na kvalitu prodaného masa, tak na zemědělskou a veterinární správu v Jihlavě také rovnou zapomeňte. MVDr. toho ví mnohem méně než řezník -učeň 1. ročníku. Hezký den a myslete hlavou, ne peněženkou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno