Pravé, doma vyrobené uzené maso by měly být uloženy v suché, zatemněné a dobře větrané místnosti. Ty z běžného obchodu musíte rychle spotřebovat. Jak ale zacházet se zásobami uzenin, které jste právě sami vyrobili nebo vám byly darovány? Je nezbytně nutné to vědět, aby ani jeden kus uzeného masa nepřišel nazmar.
Pravé domácí uzené by mělo vydržet
Dobře vyuzené maso je chráněno jak samotným uzením, tak následně solí. Kouř a sůl jsou úžasné přísady, takže uzené maso vydrží v chladničce tři až čtyři týdny. V každém případě není dobré ho balit do igelitu. Tam se bude zapařovat a urychlí se zkažení masa.
Z lednice do mrazáku
Pokud jste do chladicího boxu uložili více uzeného masa, než jste schopni spotřebovat, přesuňte maso včas do chladicího boxu. Vydrží vám déle než půl roku. Je zde však kritický průběh. Nikdy po rozmrazení znovu nezmrazujte žádné ztuhlé maso, a to ani uzené. Před uložením uzeného masa do chladicího boxu jej nakrájejte. S nařezaným masem na plátky se průběžně manipulovat méně náročně než s vytahováním celého kusu uzeného masa z chladicího boxu. Ať už uzené maso z chladicího boxu použijete do různých pokrmů, bude méně náročné a pohodlnější ho mít nakrájené.
Budete chránit uzené. Jak to udělat?
Konzervace může být strategií ochrany, která umožňuje uzené maso chránit pro všechny účely. V případě, že začnete chránit uzené maso, nesmíte podcenit jednu nezbytnou věc, konkrétně správnou teplotu čištění. Ta, ne jako při ochraně různých kompotů, džemů a marmelád, musí být 100 °C! Než začnete chránit uzeniny, sterilizujte všechny nástroje, které budete používat k práci s masem. Sterilní nádoby jsou nutností. Nádoby můžete dezinfikovat například v horkém brojleru nebo bublající vodou ve dřezu. A nezapomeňte na víčka! V tu chvíli můžete přirozeně vydezinfikované nádoby naplnit uzeným masem, které nesmí být znečištěno zeminou na řezu nebo krájecím prkénku.
Uzené maso lisované do nádob by mělo být zajištěno tekutinou. Záleží na vás, zda dáte přednost obyčejné vodě, nebo solnému nálevu s příchutěmi a solí. Pokud jde o příchutě, nejčastěji se používá celé koření a celá zrnka pepře. V případě, že máte rádi pálivou chuť, budete moci přidat i chilli papričky. V každém případě buďte s chilli papričkami opatrní, protože čím déle v nich budete uzené maso uchovávat, tím více se nakonec zvýší kouřivost.
Nálev musí dosahovat až k okraji. Nyní už jen stačí nádoby pevně uzavřít víčky a začít dezinfikovat, což musí být dvoufázová manipulace. Dvoufázová ochrana zahrnuje čištění nádob zcela ponořených do vody po dobu asi 20 minut (jak jsme si řekli, maso konzervujeme při 100 °C). V tu chvíli je vyjmete z vody a otočíte horní částí dolů. Stejným způsobem můžete postupovat i následující den.
Uzené maso můžete skladovat venku
Pokud máte tendenci mít uzené maso v zimních měsících, kdy se teplota pohybuje do 5 stupňů, můžete uzené maso skladovat venku. To znamená, že ho můžete také nechat zavěšené na nástrahách v udírně. V případě, že jej však potřebujete tímto způsobem skladovat v udírně, měli byste zajistit všechny otvory, abyste předešli vniknutí kun nebo jiných živočichů do udírny, které může obvykle přilákat vůně masa. Také udírna by měla být zajištěna proti dešti a sněhu, v ideálním případě uzavřením komína.
Vakuované maso zůstane déle čerstvé
Pokud potřebujete, aby maso zůstalo déle čerstvé a suché, není špatné ho vakuovat. To platí pro chlazené i mražené maso. V dnešní době zakoupíte vakuovací zařízení již od 500 korun a pro domácí použití je bezvadně vyhovující. Díky vakuování udržíte v mase běžnou vlhkost a bude stále chutné. Vakuování navíc z masa vyžene okolní vzduch, takže budete moci prodloužit jeho životnost. Poslední výhodou je jednoduše navíc zajištění masa před pachy z jiných potravin.