Dáváte maso do mrazáku? Pak byste si měli uvědomit, že ani ten není všemocný a mražené maso se musí včas zpracovat, nebo začne degradovat a pro přípravu chutných pokrmů nebude ideální. Otázkou pak je, jak dlouho vydrží maso v mrazáku. Ovlivňuje to spousta faktorů, od druhu maso po způsob skladování.
Pokud vás zajímá, jak dlouho vydrží maso v mrazáku, univerzální odpověď nehledejte. Každý druh masa se hodí pro skladování v mrazáku na různě dlouhou dobu, vždy také záleží na tom, jak moc čerstvé maso jste zamrazili a zdali je teplota opravdu dostatečně nízká bez teplotních výkyvů. Pokud by se vám například v průběhu roku pokazil mrazák, nebo by se na delší dobu vypnul elektrický proud, maso se začne rozmrazovat a při opětovném zmražení už dlouho nevydrží. Při dlouhodobější odstávce se i zkazí a musí putovat rovnou do koše.
Doba skladování záleží na druhu masa
Doba, po jakou může být maso skladováno v mrazáku bez ztráty kvality, se odvíjí od druhu masa a způsobu zpracování. Obecně se nedoporučuje jakékoliv maso skladovat v mrazničce déle než jeden rok. Libové maso vydrží celý rok bez ztráty kvality, tučnější hovězí či vepřové by se však mělo zpracovat mnohem dříve. Při dodržení správné teploty kolem -18 °C můžete delší dobu v mrazáku uchovat i jehněčí maso a zvěřinu.
Doporučuje se v mrazáku skladovat maximálně dva měsíce, později totiž začne tuková tkáň šednou a ztrácet přirozenou barvu a chuť. Záleží také na tom, jakým způsobem je maso pro mražení připravené. Pokud jej zabalíte do mikrotenového sáčku, měli byste jej zpracovat do několika měsíců, chcete-li jej opravdu uchovat na celý rok, musí být vakuově zabalené.
Hotové pokrmy nevydrží déle než měsíc
Pokud chcete uchovávat už tepelně upravované maso, rozhodně byste jej měli zpracovat do několika měsíců. Pokud mrazíte hotová jídla včetně omáček, v mrazáku je uchovávejte maximálně jeden měsíc. Poté by omáčka začala měnit svou konzistenci, barvu i chuť, výsledek po rozmrazení by nebyl příliš oslnivý.
Důležitý je způsob mražení
Pokud chcete, aby vám maso v mrazáku vydrželo co nejdéle a po rozmrazení bylo chutné, musíte si dát záležet také na samotném procesu mražení. V první řadě je třeba si rozmyslet, jak se bude s masem nakládat později. Pokud chcete například maso použít na plátky, je zbytečné mrazit velký kus masa a dělit jej až potom. Lepší variantou je naporcovat jej před samotným zamražením. Maso by se také nemělo před vložením do mrazáku omývat, jen by se mělo utřít papírovou utěrkou. Není dobré maso mrazit několikrát.
Pokud jej jednou rozmrazíte, už jej zpracujte a do mrazáku znovu nevkládejte. Také neskladujte maso, které není zrovna čerstvé, nebo které bylo uloženo delší dobu mimo lednici. Pokud si mražené potraviny koupíte v obchodě, přineste je domů co nejrychleji a okamžitě vložte do mrazáku. Opět platí, že při částečném či úplném rozmrazení by se kvalita po druhém mrazení degradovala.
Jak dlouho vydrží maso v mrazáku závisí na mnoha faktorech. Vždy si obal popište fixou, abyste měli přehled, jak dlouho v mrazicím zařízení už leží. Libové maso zpracujte do 1 roku, tučné maso do 4 měsíců, hotovky pak do 4 týdnů.