V našich podmínkách se mohou tyto přílohy připravovat různým způsobem, ovšem někdy tápeme v tom, jak dlouho vařit těstoviny. Jeden univerzální návod bohužel neexistuje. Záleží na tom, zda je chcete kupříkladu zapékat nebo přidat do polévky.
V úvahu je nutné tak vzít druh těstovin. Ty menší se budou vařit kratší dobu než ty větší. A zcela specifické jsou například lasagne nebo tortellini.
Jak se určuje doba varu
Obvykle najdeme časový údaj uvedený na obalu těstovin. Ne vždy však víme, od jaké doby ho počítat. Proto si pamatujte, že se tato doba vždy počítá od chvíle, kdy těstoviny vložíme do vroucí osolené vody. Nikdy je tedy nevkládáme do studené vody, naopak. Měla by se vařit naplno. Jakmile do vody vklouzne poslední těstovina, nastavte si kuchyňskou minutku.
Na co si dát pozor
Důležité je také to, na jakou konzistenci jsme u těchto potravin zvyklí. Každý z nás totiž preferuje jinou tuhost hotových těstovin. Doporučujeme proto těstoviny ochutnávat o něco dříve, než je uvedeno na obalu. Pokud by třeba měly těstoviny vařit podle návodu 7-9 minut, zkuste tu první už v páté nebo šesté minutě vaření dost možná už si nimi budete spokojeni.
Jak na „rychlotěstoviny“
Na trhu jsou k dostání také produkty, které s vyznačují opravdu bleskovou přípravou. Na obalu tak můžete najít údaj o dvou až třech minutách. Může se to zdát málo, ale tyto těstoviny jsou na to opravdu koncipovány. Počítejte však s tím, že jejich výsledná textura bude trochu tužší. A bohužel s ní nic neuděláte ani ve chvíli, kdy je necháte ve vroucí vodě o několik minut déle. Pak se totiž spíše rozvaří, ale podle vašich představ pravděpodobně nebudou.
Jak připravit těstoviny na zapékání
Další možností přípravy těstovin je chvíle, kdy je nechcete servírovat jako přílohu nebo součást hlavního jídla, ale potřebujete je ještě zapéct. V takové chvíli se vyplatí nechat je trochu tvrdší, protože během pečení do sebe ještě nějaké ty tekutiny nasají. Vyjměte je proto z hrnec asi minutu před koncem doporučované vody vaření.
Proč vařit těstoviny al dente
Toto slovo neznamená nic jiného než „na skus.“ Jde o chvíli, kdy těstoviny ještě nejsou příliš měkké. A to je dobře, protože takto připravené těstoviny mají o něco nižší glykemický index, což ocení například lidé, kteří se potýkají s rychlými změnami hladiny krevního cukru. Správně připravené těstoviny tak lze bez potíží zařadit i do mnoha diet.
A jak poznat, že jsou těstoviny uvařené právě takto? Základní pomůcka je jednoduchá – jednu těstovinu rozkrojte a podívejte se dovnitř. Pokud uvnitř uvidíte malou bílou tečku, pak jste dosáhli přesně toho stavu, jaký jste potřebovali. Navíc se na takto připravené těstoviny i lépe nabírá omáčka, což dozajista oceníte.