Milujete chuť této jemně křupavé zeleniny, ale na talíři vám díky vašim kulinářským pokusům vždycky přistane spíše rozbředlé blátíčko? Zjistěte spolu s námi, jak dlouho vařit květák, aby byl opravdu k nakousnutí.
Zkazit vaření květáku je opravdu nepříjemné. Nejde totiž právě o levnou zeleninu. Mimo sezónu se může cena za hlávku vyšplhat až k 80-90 korunám za jeden malý kus. Ovšem i v sezóně zřídkakdy klesne pod 50 Kč – a jakých chyb se tedy vyvarovat a co si pohlídat u časomíry?
Připravte se na vaření květáku
Nejde o plod ani o list. Květák je – věřte nebo ne – zdužnatělé květenství. Koneckonců stejně jako brokolice. Může nám nabídnout mnoho vitamínů a minerálních látek. A zejména ty první by bylo velká škoda zabíjet právě varem během dlouhé doby a při vysoké teplotě.
A jak tedy na vaření květáku? Nejdříve odřízněte listy dlouhým nožem. Určitě je nevyhazujte, tedy pokud jsou pěkné. Chutnají podobně jak ty kedlubnové a uplatní se ve studené i teplé kuchyni. Vyhoďte jen příliš silné stonky. Ovšem napadené listy ani ty povadlé nebo dokonce zahnívající nezpracovávejte.
Až vám zůstane právě jen květenství, rozdělte ho na menší růžičky. Čím menší velikost zvolíte, tím kratší bud potřebná doba varu. A co samotné vaření? Malým růžičkám postačí ve vodě 5 minut, ty větší budou potřebovat 8-9. Jednoduše si vezměte k ruce vidličku a zkusmo květák propichujte. Jakmile podejde zcela hladce, pak je hotovo.
Pokud nebudete květák zpracovávat hned, doporučujeme jeho blanšírování – jde o postup, kdy se při přípravě zeleniny střídá teplá a studená voda. Var však musí probíhat během mnohem kratší doby i u velkých růžiček vám tak bude stačit 5 minut, ty menší si dokonce vystačí se třemi. Aby se vám tento čas dobře stopoval, vhazujte zeleninu vždy do horké vody a počkejte, až znovu dojde varu a od tohoto bodu pak počítejte nutnou dobu pro vaření.
Mezitím si nachystejte nádobu se studenou vodou – měla by obsahovat led, aby byl teplotní šok opravdu vysoký. Horký květák vybírejte z hrnce malým cedníčkem a vhazujte do vody s ledem. Měl by si tu pobýt asi minutu. Poté ho vylovte a nechte uschnout. V tomto stavu ho lze i zamrazit. Zůstane skvěle křupavý a zachová si také většinu minerálů i vitamínů.
Květák si můžete připravit i v páře
K tomuto způsobu budete potřebovat široký hrnec. Do něj nalijte vodu a přiveďte ji k varu, poté nad její hladinu umístěte menší pasáček. Vložte do něj růžičky květáku a přikryjte pokličkou. Jakmile vodu přivedete k varu, bude vám stačit asi deset minut, leckdy i méně. Opět doporučujeme test s vidličkou.
A mimochodem – květák lze bez potíží konzumovat i syrový. Pozor by si měli dát jen lidé, kteří mají problémy se štítnou žlázou, jim se konzumace jakékoliv syrové zeleniny spíše nedoporučuje.