Jak dlouho vařit kapustu?

Kapusta nepatří zejména u dětí k nejoblíbenějším druhům zeleniny. Bohužel si za to ve většině případ můžeme sami. Pokud kapustu vaříme příliš dlouho, je příliš měkká, nemá žádný tvar a nevypadá dobře. I když se dá jíst i syrová, někdy jsou listy natolik houževnaté, že si na ní nepochutnáme. Jak ji tedy správně uvařit, aby chutnala všem? Poradíme vám s délkou vaření a přidáme pár receptů, na kterých si pochutnají i zarytí odpůrci kapusty.

Kapusta

Kapusta v kuchyni

Kapusta je listová zelenina, kterou bychom mohli přirovnat například k zelí. I to můžete jíst syrové, mnohem častěji si ho ale uvaříte. Kapusta je skvělá také dušená. Můžete si ji koupit ve dvou variantách: s hladkými listy nebo kadeřavou. Kadeřavá kapusta roste ve volné růžici, netvoří pevnou hlávku, jako například zelí. Ta s hladkými listu už tvar klasické hlávky má. Listy mají nejčastěji zelenou barvu, někdy s nádechem do fialové. Chuť kapusty je silná a výrazná.

Tuhé středy musí pryč

Stonky kadeřavé kapusty jsou příliš tuhé, a proto je důležité je před tepelnou úpravou odstranit. U hladké kapusty takový problém může nastat také, ale není to tak velký problém. Takže tuhý střed každého listu odřežte. Můžete ho použít do vývarů a při dušení masa. Nejlépe ho odříznete tak, že vedete dva dlouhé řezy podél stonku směrem dolů. Samotné listy poté omyjte a podle toho, ve kterém receptu je chcete zpracovat, nakrájejte.

Kapusta

Tepelná úprava kapusty

Kapustu můžete vařit ve vodě nebo dusit v páře. Obě metody mají jedno společné: po opláchnutí listů je není potřeba sušit, protože byste k nim vodu stejně museli přidat.

  • Dušení nakrájených listů probíhá asi jen dvě minuty, za které by měly listy lehce zavadnout. Zachovají si ale svou křehkost. Díky tomu se vyhnete těm nepříjemným variantám ze školních jídelen. Rozvařená kapusta opravdu moc fanoušků nemá. Po uvaření kapustu sceďte.
  • Vaření jednotlivých listů provádíme obdobným způsobem. Vložte je do hrnce a zalijte vodou (stačí asi jen tolik vody, aby byl pokrytý centimetr ode dna). Osolte a vařte až 5 minut. Dbejte na to, ať nevaříte příliš dlouho: cílem je, aby listy zavadly. Poté sceďte. Kapustu můžete nakrájet na menší kousky a přidat na konci vaření do polévek nebo rizota.
  • Smažení kapusty. Tento způsob je oblíbený zejména v zahraničí. Pamatujte ale, že přidáním oleje přidáváte současně kalorie do svého pokrmu. Použijte kvalitní tuky, jako je olivový olej. I tuky jsou ve stravě zapotřebí: vitamíny A, D, E a K jsou v nich rozpustné. Jednoduše rozpalte na pánvi trochu olivového oleje (můžete přidat česnek a chilli vločky) a poté přidejte nakrájenou kapustu. Restujte několik minut, dokud listy nezavadnou a nezměknou.
  • Růžičkovou kapustu vaříme přibližně 5 minut v osolené vodě.

Kapusta kadeřavá

Ochucení syrové kapusty

Kapustu můžete konzumovat i syrovou. Možná vám zachutná jen tak. Není chybou si ji ale vhodným způsobem ochutit. Například tak, že jednotlivé listy „namasírujete“ prsty olejem nebo citronovou šťávou. Díky tomu bude chutnější a navíc se z ní rozloží část vlákniny, která bude pro naše tělo přístupnější.

Skladování kapusty

Čím déle budete kapustu skladovat, tím horší bude mít chuť. Zejména hořkost se v ní začne rozmáhat více a více. Proto byste kapustu měli zkonzumovat co nejdříve poté, co ji koupíte/sklidíte. Ideální způsob skladování je v děrovaném sáčku v lednici. I když je dostupná po celý rok, sezóna kapusty nastává od poloviny září do konce února. Pokud kapustu kupujete, vybírejte tu, která má svěže zelenou barvu a stále křehké listy.

Kapusta

Recepty z kapusty

Kapustu si můžete připravit podobným způsobem jako zelí a jíst ji tradičně ke knedlíku. Nebo můžete přistoupit k modernějšímu vaření a vyzkoušet některý z následujících receptů.

Smažená kapusta

Postup jsme již naznačili výše, nicméně tentokrát se ponoříme více do hloubky a popíšeme, jak si připravit smaženou kapustu s chutí Asie. Budete potřebovat tyto ingredience:

  • 1 lžíce olivového oleje,
  • 1 stroužek česneku (nakrájený na plátky),
  • 200 g kapustových listů,
  • 1 lžíce sójové omáčky,
  • 1 lžíce ústřicové omáčky.

Ve woku rozpalte olej a poté vhoďte plátky česneku. Po několika sekundách přidejte okapané listy kapusty nakrájené na velikost sousta a pořádně promíchejte, aby se obalili česnekovým olejem. Zalijte 100 ml horké vody a vařte asi 7 minut, dokud listy nezavadnou. Nakonec vmíchejte sójovou a ústřicovou omáčku a odstravte. Podávejte jako přílohu, například k dušenému nebo pečenému masu (včetně drůbežího).

Golubci

Jedná se o jeden z nejoblíbenějších receptů, ve kterých se kapusta používá. Připravte si následující ingredience:

  • 2 lžíce slunečnicového oleje,
  • 1 ks cibule (nakrájené nadrobno),
  • 1 ks mrkev (nastrouhaná),
  • 1 lžička cukr krupice,
  • 1 lžíce rajčatové pyré,
  • 1 ks bobkový list,
  • 400 g rajčat v plechovce (nebo zavařených rajčat),
  • 400 ml vody,
  • 12 pěkných listů hlávkové kapusty,
  • 500 g mletého masa (mix vepřové a hovězí),
  • 160 g dlouhozrnné rýže (5 minut ji předvařte a pak sceďte),
  • chléb k podávání,
  • sůl, pepř.

Na oleji osmahněte polovinu cibule a všechnu mrkev. Jakmile obojí změkne (trvá to 5 až 10 minut), přidejte cukr a rajčatové pyré a ještě minutu povařte. Pak přidejte bobkový list, rajčata a vodu. osolte a opepřete podle chuti. Tímto jste si připravili omáčku.

Nyní už přejdeme na přípravu samotných golubců. Maso smíchejte s rýží, solí, pepřem a zbylou cibulí. V hrnci přiveďte vodu k varu a listy v ní na dvě minuty povařte, aby změkly. Pak je propláchněte ve studené vodě a nechte okapat. Doprostřed každého listu dejte vrchovatou lžíci masové náplně a zabalte do závitku. Aby se nerozbalil, dejte jej švem dolů do kastrolu a jednotlivé závitky naskládejte těsně vedle sebe. Vařte přikryté asi 45 minut. Podávejte s omáčkou a čerstvým chlebem.

Kapustové smoothie

Do mixérů nebo smoothie makeru dejte tyto ingredience: 2 hrsti listů kapusty, ½ avokáda, šťáva z poloviny limetky, hrst ananasu (nakrájeného na kostičky), trochu zázvoru, 1 lžíci kešu ořechů (nesolených), 1 banán. Rozmixujte do hladka s trochou vody.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno